kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Orman Mühendisi Maaşları 2023 Ne Kadar?

​​​​​​​Özel sektörde orman mühendisi maaşı 2023 yılı için ne kadar oldu, orman mühendisi maaşları 2023’de kamuda ne kadar, orman mühendisi olmak için ne yapmak gerekir, orman mühendisi çalışma saatleri, ortamı ve şartları nasıldır, orman mühendisi ne iş yapmaktadır gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

A+
A-

Meslek tanıtımlarından mesleklerin maaşlarına kadar meslekler ile ilgili okuyucularımızı bilgilendirici yazı dizilerimizi hazırlamaya elimizden geldiğince devam ediyoruz. Mühendislik mesleği ile ilgili de böyle bir dizi hazırlamaya karar verdik ve alan alan mühendisliklerin maaşlarını, haklarındaki kısa bilgileri sitemizde yayımlamaya başladık. Bu yazımızda da orman mühendisi maaşları ile orman mühendisinin ne iş yaptığı, çalışma şartları hakkında size bazı bilgiler vermeye çalışacağız.

Orman Endüstrisi Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

ORMAN MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ NASILDIR? ORMAN MÜHENDİSİ ÇALIŞMA ŞARTLARI NE DURUMDADIR?

Orman mühendisi olarak çalışmak isteyen bireylerin bilmesi gereken en önemli şeylerden bir tanesi kamuda ve özel sektörde farklı durumların olduğudur.

Özel sektörde çalışan orman mühendislerine baktığımızda durum kamudaki kadar iyi değildir çünkü özel sektörde çalışan mühendislere hem (yeni başlayanlar için) oldukça düşük, asgari ücret veya civarlarında ücretler verilmekte hem de özel sektördeki mühendisler uzun mesai saatleriyle, yorucu bir tempoda çalışılmaktadır.

Kamuda çalışan orman mühendisleri ise hemen hemen her kamu görevlisi gibi haftalık 40 saat mesai saatine sahiptirler. İstisnai durumlarda, proje yetiştirme dönemlerinde vs. ek mesailere kalıyor olsalar da genellikle çalışma saatlerinin bu şekilde olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Çalışma şartlarına geldiğimizde ise hem alınan ücretler hem de görece konfor nedeniyle orman mühendisleri iyi çalışma olanaklarına sahiptirler. Çalışma ortamları da mühendislik yapılan alana göre değişiklik gösterebilse de zaman zaman ofis, zaman zaman laboratuvar ortamı zaman zaman da saha olabilmektedir.

ORMAN MÜHENDİSİ KİMDİR? NASIL ORMAN MÜHENDİSİ OLUNUR? ORMAN MÜHENDİSİNİN GÖREVLERİ NELERDİR?

Orman mühendisi kimdir sorusunun cevabını vermek gerekirse öncelikle nasıl orman mühendisi olunuru cevaplamak doğru olacaktır çünkü bir kimsenin orman mühendisi olabilmesi için ilgili bir bölüm mezunu olması gerekmektedir, orman mühendisi olabilmek için de adayların en az 4 yıllık eğitim veren orman mühendisliği veya benzeri bölümü bitirmiş olmaları gerekmektedir. Tabi ki buna ek olarak bu işi yapabilmek için devlet personeli olarak çalışmayı düşünenlerin KPSS’den yeterli puanı alması özel sektörde çalışabilmek için de yeterli donanıma sahip olması gerekmektedir.

Orman mühendisinin görevleri nelerdir yani orman mühendisi ne iş yapar sorusuna gelecek olursak;

  • Ormanların verimliliğini arttırmaya, yeşil alanları, milli parkları belirlemeye yönelik çalışmalar yaparlar ve projeler hazırlarlar,
  • Ormanlık arazileri belirlerler ve bu arazilerin haritasını çıkarırlar,
  • Arazilerin durumuna göre ağaç dikimine yönelik en uygun çalışmaları yaptırırlar ve orman yangınlarına yönelik tedbir alırlar,
  • Orman bakım işlerinde görevlendirmeler yaparlar ve ormanda yaşayan canlıların korunması ve üremesine yönelik planlama yaparlar.

<div></div>

KAMUDA ORMAN MÜHENDİSİ MAAŞLARI 2023 YILINDA NE KADAR OLDU?

Yeni başlayan Orman Mühendisi Maaşı           27650-27750 Türk Lirası

Kamuda orman mühendisi maaşları yaklaşık olarak tablodaki gibidir. Burada bazı değişkenler ortaya çıkabilmektedir ve bu yüzden buradaki rakamları ortalama ve minimum rakamlar olarak görmek doğru olacaktır. Yurtdışı görevlendirmeleri, ek mesai ücretleri, çalışılan kurumdaki farklı ek ödenekler gibi değişkenlerden dolayı bu rakamlardan biraz daha fazla maaş alınabilmektedir fakat yine belirtelim ortalama olarak yeni başlayan bir orman mühendisi maaşı 2023 yılında 27700 TL civarlarındadır.

<div></div>

Orman Muhafaza Memuru Maaşları Ne Kadar?

ÖZEL SEKTÖRDE 2023 ORMAN MÜHENDİSİ MAAŞLARI NE KADAR?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere özel sektör ile kamu arasında mühendis olarak çalışma noktasında bazı farklar vardır. Çoğu firma bünyesinde çalıştırdığı yeni mezun veya az tecrübeli orman mühendislerine asgari ücret veya civarında maaş vermektedir. Ortalama olarak özel sektörde yeni başlayan orman mühendisi maaşları 2023 yılı için 9000 TL dolaylarındadır diyebiliriz fakat bu rakamın altında veya üzerinde maaş veren şirketler bulunduğunu da tekrar belirtelim. Alınacak maaş, çalışılacak firma biraz da kişinin kendini geliştirme seviyesi ile de ilişkilidir diyebiliriz.

SORU, GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN BURADAN FORUM SAYFALARIMIZI ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ.

Orman mühendisi önü açık mı?

Orman mühendisliği bölümünden mezun olan kişiler için oldukça geniş kapsamlı bir iş seçeneği bulunmaktadır. 

Yorumlar

  1. forest Avatar forest dedi ki:

    İş çok sürekli çalışma arazi ayrı büro ayrı saat kavramı yok 7/24 sorumluluk çabası. Risk fazla maaş 9000 lira eklerle birlikte yeni başlayan 8000 alır. Yapılır mı hizmet etmek için ise yapılır. Para için yapılmaz. Memurluk gibi şey hayal etmeyin daha çok işçi gibi bir meslektir. Orman hiç yurunmeyecek yerde çalışırken telefon dahi çekmez iken yanan bir ormanda iken her an aileniz ile vedalaşma ihtiyacı hasıl olan bir meslek vatandaş aynı zamanda size ormanda gezen bir ayı kadar acımaz iken gerisi size kalmış