kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Petrol ve Doğalgaz Mühendisi Maaşları 2023 Ne Kadar?

​​​​​​​Petrol ve doğalgaz mühendisi maaşları 2023 kamuda ne kadar oldu, petrol ve doğalgaz mühendisi olmak için ne yapmak gerekir, petrol ve doğalgaz mühendisi çalışma saatleri ve şartları nasıldır, petrol ve doğalgaz mühendisi ne iş yapar, özel sektörde petrol ve doğalgaz mühendisi maaşı 2023 ne kadar gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

A+
A-

Meslek tanıtımlarından maaşlarına kadar meslekler ile ilgili okuyucularımızı bilgilendirici yazılarımızı, yazı dizilerimizi hazırlamaya devam ediyoruz. Mühendislikler ile ilgili de böyle bir dizi hazırlamaya karar verdik, alan alan mühendisliklerin maaşlarını, haklarındaki kısa bilgileri sitemizde bulabilirsiniz. Bu yazımızda da petrol ve doğalgaz mühendisi maaşları ile petrol ve doğalgaz mühendisinin görevleri, çalışma şartları hakkında size bazı bilgiler vermeye çalışacağız.

DGS Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği

PETROL VE DOĞALGAZ MÜHENDİSİ KİMDİR? NASIL PETROL VE DOĞALGAZ MÜHENDİSİ OLUNUR? PETROL VE DOĞALGAZ MÜHENDİSİNİN GÖREVLERİ NELERDİR?

Petrol ve doğalgaz mühendisi kimdir sorusunun cevabını vermek gerekirse öncelikle nasıl petrol ve doğalgaz mühendisi olunura cevap vermek yerinde olacaktır çünkü bir kimsenin petrol ve doğalgaz mühendisi olabilmesi için ilgili alandan mezun olması gerekmektedir, petrol ve doğalgaz mühendisi olabilmek için de adayların en az 4 yıllık eğitim veren petrol ve doğalgaz mühendisliği bölümünü bitirmiş olmaları gerekmektedir. Tabi ki buna ek olarak bu işi yapabilmek için devlette çalışmayı düşünenlerin KPSS’den yeterli puanı alması özel sektörde çalışabilmek için de yeterli donanıma sahip olması gerekmektedir.

Petrol ve doğalgaz mühendisinin görevleri nelerdir yani ne iş yapar sorusuna gelecek olursak;

  • Doğalgaz ve petrol çıkarılmasında kullanılan metotları geliştirme amacıyla araştırma yaparlar,
  • Petrol ve doğalgaz sondajında kullanılacak araç ve gereçleri belirlerler, sondaj işleminin daha uygun maliyetle ve güvenli bir biçimde gerçekleşmesini sağlarlar ve bunları denetlerler,
  • Ham petrol ve doğalgazın depolanması ve nakledilmesiyle alakalı olarak projeler hazırlarlar ve denetimlerini yaparlar,
  • Doğalgaz ve petrolün nerede ne miktarda bulunduğunu saptamaya yönelik çalışmalar yaparlar.

<div></div>

PETROL VE DOĞALGAZ MÜHENDİSİ ÇALIŞMA ŞARTLARI NASILDIR? PETROL VE DOĞALGAZ MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ NE KADARDIR?

Petrol ve doğalgaz mühendisi çalışma şartları da saatleri de kamuda veya özel sektörde diye ikiye ayrılır dersek yanlış olmaz.

Kamuda çalışan petrol ve doğalgaz mühendisleri hemen hemen her kamu görevlisinin çalışması gereken haftalık 40 saat çalışma saatine sahiptirler. İstisnai durumlarda, proje yetiştirme dönemlerinde vs. ek mesai yapıyor olsalar da genellikle çalışma saatleri bu şekildedir. Çalışma şartlarına geldiğimizde ise hem alınan maaş hem de görece rahatlık nedeniyle petrol ve doğalgaz mühendisleri iyi çalışma şartlarına sahiptirler. Çalışma ortamları da alana göre değişiklik gösterebilmekle birlikte zaman zaman ofis ortamı, zaman zaman laboratuvar zaman zaman da saha olabilmektedir.

Özel sektörde çalışan petrol ve doğalgaz mühendislerine baktığımızda durum bu kadar iyi değildir çünkü özel sektörde hem (yeni başlayanlar için) oldukça düşük, asgari ücret veya civarlarında maaş alınmakta hem de uzun mesai saatleriyle, yorucu bir tempoda çalışılmaktadır.

KAMUDA PETROL VE DOĞALGAZ MÜHENDİSİ MAAŞLARI 2023 YILINDA NE KADAR OLDU?

Yeni başlayan Petrol ve doğalgaz Mühendisi           38650-38750 Türk Lirası

Kamuda petrol ve doğalgaz mühendisi maaşları aşağı yukarı tabloda görüldüğü kadardır. Burada bazı değişkenler devreye girebilmektedir bu yüzden buradaki rakamları ortalama ve minimum rakamlar olarak görmek doğru olacaktır. Yurtdışı görevlendirmeleri, ek mesai ücretleri, aile yardımları, çalışılan kurumdaki farklı ek ödenekler gibi değişkenler nedeni ile bu rakamlardan biraz daha fazla maaş alınabilmektedir fakat yine belirtelim ortalama olarak yeni başlayan bir petrol ve doğalgaz mühendisi maaşı 2023 yılında 38700 TL civarlarındadır.

<div></div>

Petrol ve Doğalgaz Mühendisi Maaşları Ne Kadar Oldu?

ÖZEL SEKTÖRDE 2023 PETROL VE DOĞALGAZ MÜHENDİSİ MAAŞLARI NE KADAR?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere özel sektör ile kamu arasında yeni başlayan mühendis olma noktasında büyük bir fark vardır. Çoğu şirket bünyesinde çalıştırdığı yeni mezun veya az tecrübeli petrol ve doğalgaz mühendislerine asgari ücret veya biraz daha üzerinde maaş vermektedir. Ortalama olarak özel sektörde yeni başlayan petrol ve doğalgaz mühendisi maaşları 2023 yılı için 9700 TL diyebiliriz fakat bu rakamın altında veya üzerinde maaş veren şirketler bulunduğunu da tekrar belirtelim. Bu tamamen kişinin kendini geliştirme seviyesi ile de ilişkilidir diyebiliriz.

SORU, GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN BURADAN FORUM SAYFALARIMIZI ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ.

Petrol ve doğalgaz mühendisi kaç yıllık?

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği, üniversitede çeşitli fakülteler kapsamında eğitimi verilmekte olan 4 yıllık bir lisans bölümüdür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.