kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Seçim Müdürü Maaşı 2023 Ne Kadar?

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) bünyesinde farklı kadrolarda binlerce personel çalışmaktadır. Özellikle de seçim müdürü kadrosu son dönemde oldukça popüler bir meslektir. Peki seçim müdürü nedir? Seçim müdürü ne iş yapar? Seçim müdürü maaşı 2023 ne kadar? Seçim müdürü maaşı 2023 ne kadar? Seçim müdürü görevleri nelerdir? İşte seçim müdürüyle ilgili tüm merak edilenler..

A+
A-

Türkiye’de siyaset her zaman ön plandadır. Bu nedenle Türkiye’deki kamu kurum ve kuruluşları arasında belki de en kritik olanı Yüksek Seçim Kurulu yani YSK‘dır. YSK, Yüksek Seçim Kurulunun kısaltılmış halidir. Yüksek Seçim Kurulu Türkiye’nin 81 ilinde ve yüzlerce ilçesinde görev yapar. Ayrıca yurt dışında da kurulan sandıklarda YSK personelleri çalışır. Yüksek Seçim Kurulu 80 milyonu aşkın vatandaşın sandıklara giderek oy kullanmasını organize eder. Bu nedenle Yüksek Seçim Kurulu bünyesinde binlerce personel çalışmaktadır. Yüksek Seçim Kurulu bünyesinde istihdam edilen kadrolar arasında “Seçim Müdürü” kadrosu oldukça popülerdir. YSK son olarak Seçim Müdürü alımı yaparak dikkatleri bu pozisyona çekmiştir. Peki Seçim Müdürü nedir? Seçim müdürü ne iş yapar? Seçim müdürü nasıl olunur? Seçim Müdürü maaşları ne kadar? 2023 seçim müdürü maaşları ve 2023 seçim müdürü maaşları ne kadar? Seçim müdürü görevleri nelerdir? Seçim Müdürü çalışma şartları nasıl?

HSK Üye Seçimi Nasıl Yapılır, HSK Üye Sayısı Kaçtır?

Seçim Müdürü Nedir?

Seçim Müdürü, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) bünyesinde istihdam edilen personellerin çalıştığı bir kadrodur. Seçim Müdürü olarak çalışan personeller YSK’da müdür olarak görev yapar. Seçim Müdürü YSK tarafından düzenlenen seçimlerden sorumludur. Ayrıca seçim müdürü YSK bünyesindeki üst düzey memurlardan bir tanesidir. “Seçim müdürü nedir?” sorusuna pek çok cevap verilebilir. Türkiye’de seçimler her zaman tartışmalı geçmektedir. Bu nedenle seçim müdürü olarak çalışan personeller oldukça kritik bir görev yaparlar. Seçimlerin güvenli, doğru ve istenilen şekilde tamamlanması için bu personeller ter döker. YSK bünyesinde çalışan seçim müdürleri görev bölgelerindeki tüm seçim çalışmalarından sorumludur.

Seçim Müdürü Çalışma Şartları

Seçim Müdürleri Türkiye’nin dört bir yanında görev yapmaktadır. 81 ilde ve yüzlerce ilçede görev yapmaktadır. Seçim müdürleri nüfusa bağlı oldukları yaşadıkları yerlerde görev yapamaz. Seçim müdürleri ve yardımcıları görev bölgelerinde en fazla 6 yıl çalışabilirler. Fakat Yüksek Seçim Kurulu Başkanı tarafından gerek görüldüğü takdirde aynı görev bölgelerinde daha fazla çalışmaları için görevlendirilebilirler.

Seçim müdürleri çalıştıkları bölgelerde nispeten rahat çalışırlar. Her yıl en az 1 kere YSK tarafından denetlenirler. Denetimler genelde her yılın başında Ocak ayında yapılır. Seçim müdürleri hem il seçim bürolarında hem de ilçe seçim bürolarında çalışabilirler.

Seçim Müdürü Maaşı 2023 Ne Kadar?

Seçim müdürleri görev bölgelerinde en fazla 6 yıl çalışabilmektedir. Ancak YSK Başkanı tarafından onay verilirse aynı bölgede 1 yıl daha görevlendirilebilirler. Seçim müdürü maaşları pek çok değişkene bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Seçim müdürleri başarılarına ve performanslarına göre farklı miktarlarda maaş alabilir. Seçim müdürlerinin maaşları 9 bin 500 TL ile  10 bin TL arasında maaş alabilirler. 2023 yılında göreve yeni başlayan seçim müdürleri 9 bin TL maaş alabilirler. Yani 2023 seçim müdürü maaşı ortalama 10 bin TL diyebiliriz. Ayrıca her yıl Ocak ve Temmuz aylarında memurlara yapılan zamlardan seçim müdürleri de faydalanmaktadır. Ayrıca seçim müdürleri evli olup olmadıklarına çocuk sahibi olup olmadıklarına göre ve tecrübelerine, eğitimlerine ve başarılarına göre daha yüksek maaş alabilirler.

Seçim Müdürü Maaşı 2023 Ne Kadar?

Seçim müdürleri diğer memurlar gibi Ocak ve Temmuz aylarında zam alırlar. Hem toplu sözleşme zammı hem de enflasyon farkı ile seçim müdürlerinin maaşları her yıl artmaktadır. 2023 yılının Ocak ayında memur maaşlarına enflasyon farkı ile birlikte yaklaşık yüzde 10 zam yapılacak. Seçim müdürlerinin maaşları da 2023 yılında en az yüzde 10 zamlanacaktır. En düşük seçim müdürü maaşı ortalama 10 bin TL’dir. Bu kapsamda 2023 yılında seçim müdürlerinin maaşı en az 10 bin 300 TL olacaktır. Yani seçim müdürü 2023maaşı ortalama 10 bin 300 TL’dir diyebiliriz.

Seçim Müdürü Nasıl Olunur? 

Seçim müdürü olabilmek için personellerin bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Seçim müdürleri ve yardımcıları seçim kurulunda çalışan personeller arasında seçilir. Seçim müdürü olabilmek için yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamalı bir sınava girmek gerekmektedir. Ardından da sınavda başarılı olanlar Kurul Başkanı tarafından atanır. Seçim müdürü olmak için yapılan yazılı sınav ÖSYM tarafından belirli bir tarihte düzenlenir. Örnek vermek gerekirse 2022 yılında yapılan seçim müdürü yazılı sınavı 2 Eylül 2022 tarihinde yapıldı.

Seçim müdürü yazılı sınavına başvuru yapmak için bazı şartlar gerekmektedir. Adayların 35 yaşını doldurmaması gerekmektedir. Ayrıca seçim müdürü olmak isteyenlerin Hukuk Fakültesi, İktisat ve Maliye bölümleri, Siyasal Bilgiler ve İdari Bilimler Fakültelerinden mezun olmaları gerekmektedir. Yurt dışındaki üniversitelerden mezun olan adayların ise YÖK tarafından denklik alabilmesi gerekmektedir.

Seçim Müdürü Ne İş Yapar?

Seçim müdürü olarak çalışan personellerin pek çok görevi bulunmaktadır. “Seçim müdürü ne iş yapar?” sorusuna sizler için cevap aradık.Seçim müdürü görevleri oldukça fazladır. Seçim müdürleri Türkiye’de siyasetin sağlıklı bir şekilde icra edilmesi için kritik rol üstlenir. Seçim müdürü olarak çalışan personeller en çok seçim dönemlerinde yoğunluğu olur. Seçim müdürü seçim dönemlerinde seçimlerin sağlıklı şekilde icra edilmesini sağlar. Seçim öncesi ve seçim sonrasındaki prosedürleri yerine getirir. Örneğin bölgelerinde seçim aşamasında çalışacak personellerin eğitimini koordine eder. Seçim için gerekli olan belge ve evrakları temin eder ve hazırlar. Seçimlerin güvenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Seçim sonrasında ise seçimlerin doğru şekilde sayılmasını ve sonuçlandırılmasını sağlar.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

YSK Seçim Uzman Yardımcılığı Nedir? Nasıl Olunur?

Seçim Müdürü Maaşı Ne Kadar?

5940 1 b3cb725bd9325130a20cbc98d390865e

Seçim Müdürü ne is yapar?

Seçim Hizmetleri Genel Müdürlüğünün görevleri şunlardır: a) Yurt içi ve yurt dışı seçim iş ve işlemlerine ilişkin hazırlıkları yapmak ve seçim çalışmalarını yürütmek. b) Kurul kararlarının gereklerini yerine getirmek. c) Kurulun yazışmalarını yapmak.

Yorumlar

  1. Unutkan Avatar Unutkan dedi ki:

    Yanarım yanarım başvurularını kaçırdığıma yanarım. Abi millet YSK önünde mülakat fotoğrafı paylaşınca alımdan haberim oldu. Şimdi seçim müdürü maaşı yazısıyla da iyice derdime dert kattınız. Ne zaman ilan gelir bir daha? Seçim öncesi alım olur mu?