kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

En Masrafsız Araç Hangisi?

Sıklıkla sorulan en masrafsız araç hangisi, en sorunsuz araba markası hangisi, yedek parçası en ucuz araba markası hangisi gibi soruları cevaplamaya çalıştık.

A+
A-

İlk kez otomobil almayı düşünenlerin veya arabasından memnun olmayanların akla gelen sorulardan biri en masrafsız araç hangisi olacaktır. Motorlu taşıtlar vergisi, özel tüketim vergisi, katma değer vergisi derken araçların iki katından fazla fiyata satın alıyoruz. Aldığımız araçlara Dünya’nın en pahalı akaryakıtını koyuyoruz. Durum böyle olunca bir de aracın rutin bakımları haricinde masraf açmamasını istemekten daha doğal bir şey olamaz.

Masrafsız araç deyince aklınıza ne geliyor? Yani parçası ucuz olan araç mı yoksa parça hatası daha az olan araç mı? Yani 50 bin kilometrede parça hatası veren bir araç ile 150 bin kilometrede aynı hatayı veren bir araba karşılaştırıldığında parçası iki kat ucuz olsa dahi çabuk arıza veren masraflı araç sınıfındadır. Bu durumda dikkat etmemiz gereken iki unsur tespit ettik diyebiliriz. Birincisi yedek parçası ucuz olan ikincisi parça arızası az olan araba en masrafsız araç seçmede dikkat edilecek hususlardır.

Rutin bakımları ucuz olması da, en masrafsız araç listesi içerisinde yer alabilmenin bir diğer önemli gereğidir. Rutin bakımı ucuz olması ise yedek parça ile doğrudan olmasa da dolaylı olarak ilgilidir. Kabaca fikir vermesi açısından marka değeri yüksek otomobillerin servisleri de daha pahalıdır. Doğuş grup tarafından hizmet verilen BMW, Audi, Wolksvagen marka araçların yetkili servis bakım ücretleri  aynı segmentteki markalardan daha yüksektir. GÜNDEM

Yedek Parçası En Ucuz Araba Markası

Servislerden, tecrübeli ustalardan ve kendi kullanıcı deneyimlerimden edindiğim bilgileri olabildiğince sistemli bir şekilde sizinle paylaşmaya çalışacağım. Yedek parçası en ucuz araç denilince Reanault ve aynı gruba ait bir marka olan Dacia, Fiat ve Hyundai akla geliyor.Yazdığımız sırayla parçası en ucuzdan nispeten daha pahalı olana doğru sıralanmakta olan otomobil markaları bildiğiniz üzere ülkemizde de oldukça popüler. Aracın çok kullanılan olması elden çıkarmanızı kolaylaştıracağı gibi yan sanayi yedek parça teminini de kolaylaştırmaktadır.

En Sorunsuz Araba Markası

En sorsunsuz araba yani en az servise yolunuzun düşeceği araçlar ise uzakdoğu araçları. Honda, Toyota, Nissan ve Kia en az masraf açan arabalar. Otomobil sektöründe yıllarca zaman geçirenler tabloyu şu şeklide yorumluyor: Avrupa otomobil cenneti insanlar 2-3 yıla bir aracını sıfırlıyor bu yüzden 15-20 sene sonrasını çoğu marka hesaplamıyor. Uzakdoğu tüketim alışkanlığı ise uzun yıllar kullanılabilme üzerinde kurulu bu yüzden araçlarda uzun ömürlü parçalar kullanılıyor. Kullanıma göre baktığımızda ise hak vermemek imkansız! Özellikle Toyota ve Nissan kırsalda çok başarılı işler çıkarıyor ve yolsa kalma olasılığınız neredeyse yok.

Rahat araba istiyorum diyen Avrupa, dayanıklı, masrafsız araç, sorunsuz araç istiyorum diyenler uzak doğu araçlarını seçebilir demek yanlış olmayacaktır. Alacağınız aracın motor ve şanzıman gibi hayatı parçalarına odaklanın ve bunların kronik sorunları olup olmadığını iyice netleştirmeden kesinlikle almayın. Bu noktada bakmanız gereken motorun sesi içeri geliyor mu veya vites geçişleri nasıl değil bu araba markası bu model hangi kronik arızaları daha önce açmış.

Yukarıda yazılan kriterlere ek olarak yaşadığınız şehirde veya bölgede kullandığınız araba markasını popüler olması, yetkili ve özel servislerinin olması da bakılması gereken önemli bir kriterdir.

Otomobil ile ilgili veya başka konularda soru görüş ve önerileriniz için forum tercihiniyap güncel adresini kullanabilirsiniz.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.