İngiltere Nüfusu Ne Kadar Olmuştur? İngiltere Şehirleri Nüfusu

Dünya nüfusu artmaya devam ederken, covid-19 nedeniyle ciddi şekilde etkilenen Avrupa ülkelerinin nüfusu genel olarak azalmaktadır. İngiltere nüfusu kaç olmuştur? İngiltere'de hangi şehirler bulunmaktadır ve bu şehirlerin nüfusu kaç olmuştur? İşte detaylar…

27.12.2020
A+
A-

İngiltere Nüfusu Ne Kadar Olmuştur? İngiltere Şehirleri Nüfusu

Yaşanan pandemiyle birlikte bir çok ülke nüfusunda farklılıklar yaşanmıştır. Bizler de sizler için en güncel verileri derleyerek bilgilendirmeye devam ediyoruz. Bugün İngiltere nüfusu ne kadar olmuştur, İngiltere şehirleri nüfusu ne kadar, bakalım…

Avrupa ülkeleri 2020 yılında  yaşanan covid-19 salgını yüzünden çok ciddi şekilde etkilenmiştir. İtalya, İspanya, Fransa ve İngiltere’de yeni tip koronavirüs yüzünden ciddi sayıda vatandaşını kaybetmiştir. Biz de bu durumu yansıtan verilerden olan İngiltere’nin nüfusunu belirtmek istiyoruz.

 

Avrupa’nın batısında yer alan ve tipik bir ada ülkesi olan İngiltere, tarih boyunca diplomatik konulardaki başarısıyla hep ön plana çıkmıştır. İngiltere fiziki harita üzerinde dört tarafı denizlerle çevrili bir ada ülkesidir. Güneşin Batmadığı Krallık olarak bilinen Birleşik Krallık içerisinde de İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda ülkeleri bulunmaktadır. Bu dört ülkenin bulunduğu topluluğa Birleşik Krallık ismi verilmektedir.

Tarihi kökleri Roma İmparatorluğuna kadar dayanan İngiltere’nin birbirinden eşsiz tarihi mekanlara sahip olduğu da bilinmektedir. Bunların yanı sıra İngiltere, Avrupa içerisinde önemli sayılabilecek düzeyde nüfusa sahip bir ülkedir. Rusya ve Türkiye’yi Avrupa içerisinde saymaz isek, Birleşik Krallık, Avrupa’da en fazla nüfusa sahip ikinci ülke konumundadır.

İngiltere Nüfusu Ne Kadar Olmuştur?

Birleşmiş Milletler verilerine göre Birleşik Krallık içerisinde yer alan dört ülkenin toplam nüfusu 68.062.452 olmuştur. Bu dört ülke içerisinde en fazla nüfusa sahip İngiltere’nin nüfusu ise 57,227,475 olarak tespit edilmiştir. Birleşik Devletlerin 2020 yılı nüfusunun 67,886,011 olduğunu düşünecek olursak, nüfusun bir yıl içerisinde 175 bine yakın arttığı görülmektedir. Nüfus artışının az olması İngiltere’de doğurganlık oranının düşük, yaşlı nüfus oranının ise yüksek olduğunu göstermektedir. İngiltere nüfusunun demografik yapısına göz attığımızda da ülke nüfusunun 2000 yılından beri az da olsa arttığı görülmektedir. 2010 yılında 63,4 milyon nüfusa sahip Birleşik Krallık, 2015 yılında 65,8 milyona ulaşmış, bundan sonraki yıllarda ise artarak bugünkü nüfusuna ulaşmıştır.

İngiltere Nüfusu Özellikleri Nelerdir?

İngiltere’de yaşayan insanların %83,2’si şehirlerde yaşamaktadır. 56 milyondan fazla insan Birleşik Krallık içerisinde yer alan şehirlerinde yaşamaktadır. Nüfusun yaş ortalaması 40,5 olarak hesaplanmıştır, bu da İngiltere’de nüfusun yaşlı olduğunu göstermektedir. 67,8 milyon nüfusa sahip Birleşik Krallık (İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda, Galler) bu nüfus sayısı ile dünya sıralamasında 21. sırada yer almaktadır.

Bu nüfusun yarıya yakını erkeklerden oluşurken diğer yarısı da kadınlardan oluşmaktadır. Bütün bu nüfusun yerleşim alanı olan İngiltere toprakları toplam 241,930 kilometrekaredir. Galler ve İskoçya ülkeleri İngiltere’nin sınır komşularıdır. İngiltere’de Avrupa birliği ülkelerinden farklı olarak kendi para birimi olan sterlini kullanmaktadır. Bu para birimi, Türk Lirasına göre oldukça değerlidir ve ülkemizdeki para biriminin 10 katından fazla değere sahiptir.

İngiltere Şehirleri Nüfusu Ne Kadar 

İngiltere’de toplam 51 şehir yer almaktadır. İngiltere’nin başkenti Londra’da nüfus oldukça fazladır. Londra dışındaki şehirlerde nüfus dağılımı oldukça dengelidir. Birmingham, Liverpool, Nottingham, Sheffield ve Bristol şehirleri İngiltere’nin en fazla nüfusa sahip şehirleridir. Bu şehirlerin 2021 yılındaki nüfusu şöyledir:

 • Londra nüfusu  : 7,667,882
 • Birmingham nüfusu  : 995,217
 • Liverpoll nüfusu : 872,145
 • Nottingham nüfusu  : 738,465
 • Sheffield nüfusu  : 692,415
 • Bristol nüfusu : 624,342

 

 • Glasgow nüfusu  : 596,737
 • Liecester nüfusu  : 514,416
 • Edinburgh nüfusu : 470,053
 • Leeds nüfusu  : 461,205
 • Cardiff nüfusu  : 452,294
 • Manchester nüfusu  : 398,337

Avrupa Ülkeleri Nüfusu

Avrupa ülkeleri içerisinde en fazla nüfusa sahip Almanya’dır. Daha sonra Birleşik Krallık ve Fransa en fazla nüfusa sahip ülkelerdir. İngiltere’yi Birleşik Krallıktan bağımsız olarak düşündüğümüzde Avrupa’nın 5. sırasında yer alan en fazla nüfusa sahip ülkedir. Ülkemiz ve Rusya hem Asya hem de Avrupa ülkesi olması nedeniyle bu sıralamaya dahil edilmemiştir.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.