kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Belediye Genel Sekreteri Maaşları Ne Kadar?

Belediye Genel Sekreteri Maaşları Ne Kadar? Belediye Genel Sekreteri Nedir? Belediye Genel Sekreteri Nasıl Olunur? Belediye Genel Sekreteri Ne İş Yapar?

A+
A-

Belediye genel sekreteri maaşları ne kadar, görevleri nelerdir, belediye genel sekreteri kimdir ve nasıl olunur gibi sorularınıza cevaplar için sizlere en güncel bilgileri hazırladık.

Türkiye’de 81 ilde ve yüzlerce ilçede belediyeler bulunmaktadır. Mahalli idareleri yönetmek için göreve gelen yerel yönetimler tarafından yönetilen belediyeler büyük bir istihdam kapısıdır. Belediyeler bünyesinde ülke genelinde binlerce personel çalışmaktadır. Farklı meslek gruplarında görev yapan bu çalışanlarla ilgili pek çok soru sorulmaktadır. Özellikle de belediye genel sekreteri olarak çalışan kişiler büyük ilgi çekmektedir. Belediye genel sekreteri olarak çalışan kişiler belediyedeki en yetkili isimler arasındadır. Pek çok önemli görevi yerine getirirler ve belediye başkanları ile yakın çalışırlar. Bu nedenle ne kadar maaş aldıkları başta olmak üzere pek çok konu merak edilmektedir. Peki belediye genel sekreteri nedir? Kimdir? Belediye genel sekreteri ne iş yapar? Belediye genel sekreteri maaşları ne kadar?

Belediye Fen İşleri Personeli Maaşları Ne Kadar?

Belediye Genel Sekreteri Nedir?

Belediye denildiğinde insanların aklına belediye başkanı, belediye işçileri, zabıtalar, itfaiye erleri, memurlar, veznedarlar gibi çalışanlar gelmektedir. Ancak belediyelerin idari işleri ve bu işlerle uğraşan personeller de bulunur. Belediye genel sekreteri belediyelerde meslek odaları, dernekler, üniversiteler, diğer belediyelerle idari ilişkileri ve işlemleri yürüten kişidir. Belediye başkanı ve diğer çalışanlarla yakın çalışır.

Belediye Genel Sekreteri Nasıl Olunur?

Belediye genel sekreteri ile ilgili çerçeve 5393 sayılı Belediye Kanunu ile çizilir. Yönetici memur kapsamında olan genel sekreterler ara yönetici kadrolarında görev yapmaktadır. Görevde yükselmeye gerek olmadan bu göreve atanabilirler. İstisnai kadro kapsamında görev yapabilirler. Görevde yükselmeye tabii olarak göreve atanabilirler. Belediye başkanları tarafından kolay çalışabilecekleri ve güven ilişkisi kurabilecekleri kişiler bu göreve getirilmektedir.

Belediye Genel Sekreteri Ne İş Yapar?

Belediye genel sekreterlerinin pek çok görev ve sorumluluğu bulunur. Çalıştıkları belediyelere göre temel görevleri, yaptıkları işler değişebilir. Ancak temel sorumlulukları bellidir. İşte belediye genel sekreteri görevleri;

  • Belediye başkanının imzasına, onayına sunulacak yazı ve belgeleri inceler.
  • Bu belgelerin eksikliklerini tamamlar ve tamamlanmasını sağlarlar.
  • Faks, posta ve e-posta yoluyla gelen evrakları inceler ve ilgili makamlara iletir.
  • Başkanın verdiği inceleme, araştırma görevlerinin yerine getirilmesini sağlar.
  • Yapılacak ziyaretleri, toplantıları, görüşme talepleri ile ilgili işlemler için çalışabilir.
  • Özel Kalem Müdürlüğü ile koordinasyonu sağlayarak çalışır.
  • Üniversiteler, dernekler, diğer belediyelerle dirsek temasındadır.
  • Personellerle ilgili işlemleri yürütür.
  • Yasa, tüzük, yönetmelik konularında çalışır.

Belediye Genel Sekreteri Maaşları Ne Kadar?

Belediyelerdeki en kritik görevlerden birini belediye genel sekreterleri üstlenmektedir. Belediye başkanları, özel kalem müdürü, belediye başkan yardımcıları ve üst kadro yöneticilerle yakın çalışan bu kişiler önemli görevler üstlenirler. Belediye ile ilgili hemen hemen her konuda bilgi ve yetki sahibidirler. Bu nedenle onu destekleyenler de eleştirenler de fazla olur. Bu kritik görevi yapan kişilerin maaşları merak edilir. Derece ve kıdem, deneyim, tecrübe, başarı gibi faktörlere göre genel sekreterler farklı maaşlar alabilir. Belediye genel sekreter maaşları büyükşehirler için 10-15 bin TL arasında değişir. Daha küçük belediyeler içinse 9-10 bin TL arasındadır.

Belediye Encümeni Maaşları Ne Kadar?

Genel Sekreter nasıl atanır?

Genel sekreter, valinin teklifi ve İçişleri Bakanının onayı ile atanır ve aynı usulle görevden alınır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.