kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

İşsizlik Maaşı Nedir? Nasıl Alınır? Ne Kadar?

İşsizlik maaşı nedir? Nasıl alınır? Ne kadar? Milyonlarca çalışanın cevabını merak ettiği soruları cevaplandırdık. İşsizlik maaşı nedir? İşsizlik maaşı nasıl alınır? İşsizlik maaşı ne kadar 2023? İşsizlik maaşı kaç ay alınır? İşsizlik maaşı başvurusu nasıl yapılır? İşsizlik maaşı kimlere verilir? İşsizlik maaşı alma şartları 2023 nedir?

A+
A-

Türkiye’de milyonlarca çalışan bulunmaktadır. Özellikle özel sektörde her gün binlerce kişi iş hayatına atılmakta binlerce kişi ise kovularak veya istifa ederek iş hayatına mola vermektedir. Özel sektörde çalışma koşulları oldukça zorludur. Bu nedenle iş hayatındaki hemen hemen her bir kişi “işsizlik maaşı” hakkında kafa yormuştur. İşsizlik maaşı işten çıkartılan kişilere ödenmektedir. Bu nedenle işten çıkartılan veya işten ayrılmayı düşünen kişiler “işsizlik maaşını kimler alabilir?” “İşsizlik maaşı kimlere verilir?” ve “işsizlik maaşı alma şartları nelerdir?” sorularına cevap aramaktadır.

İşsizlik maaşı ile ilgili pek çok bilgi bulunmaktadır. Ancak pek çok kişi işsizlik maaşı alma şartları ile ilgili pek az bilgiye sahiptir. www.tercihiniyap.net ailesi olarak işsizlik maaşı ile ilgili her sorunuza cevap aradık. İşsizlik maaşı nedir? Nasıl alınır? Ne kadar? Milyonlarca çalışanın cevabını merak ettiği soruları cevaplandırdık. İşsizlik maaşı nedir? İşsizlik maaşı nasıl alınır? İşsizlik maaşı ne kadar 2023? İşsizlik maaşı kaç ay alınır? İşsizlik maaşı başvurusu nasıl yapılır? İşsizlik maaşı kimlere verilir? İşsizlik maaşı alma şartları 2023 nedir?

İŞKUR İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşsizlik Maaşı Nedir? Ne Demek?

İşsizlik maaşı sosyal devlet anlayışının hayati politikalarından biridir. İşsiz kalan ve işsizlik maaşı alma şartlarını taşıyan kişilere destek olarak ödenen ücrettir. Sigortalı çalışanlar işsiz kaldığında gelir kaybı yaşamamak ve ihtiyaçları karşılamak adına işsizlik maaşı alır. Devlet tarafından ödenen işsizlik maaşı çoğu kişinin hayatına doğrudan etki etmektedir.

İşsizlik Maaşını Kim Öder?

İşsizlik maaşı ile ilgili en çok merak edilen sorulardan biri de “İşsizlik maaşını kim öder?” sorusudur. İşsizlik maaşı sigortalı ve işsiz kalan çalışanlara devlet tarafından ödenir. İşsizlik maaşına ayrılan ödenek ise İşsizlik Fonu’dur. Çalışan, işveren ve devlet tarafından ayrılan para çalışana ihtiyaç halinde ödenmektedir.

2023 İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşsizlik maaşının miktarı ve ne kadar olacağı pek bilinmemektedir. Bu nedenle binlerce çalışan “işsizlik maaşı 2023 ne kadar?” sorusunu sormaktadır. İşsizlik maaşının ne kadar olacağı bir hesaplamayla bulunur. Sigortalı çalışanın çalıştığı son 4 ay boyunca prime esas kazanç üzerinden hesaplama yapılır. Çalışanın 4 ay içindeki günlük brüt kazancının yüzde 40 ele alınır. Güncel asgari ücretin yüzde 80’ininin üzerine çıkmayacak şekilde hesaplanır. En düşük işsizlik maaşı brüt agari ücretin yüzde 40’ı olarak belirlenir. En yüksek işsizlik maaşı ise brüt asgari ücretin yüzde 80’i olarak hesaplanır.

İstifa Eden İşsizlik Maaşı Alabilir Mi 2023?

Bu soruya verilebilecek tek yanıt ne yazık ki “hayır” cevabıdır. Çalışanın işsizlik maaşı alabilmesi için işten atılması gerekmektedir. İstifa eden çalışan işsizlik maaşı alamaz.

İşsizlik Maaşını Kimler Alabilir?

İşsizlik maaşını yalnızca işten çıkartılanlar alabilir. İstifa eden çalışanlar işsizlik maaşı alamaz. Ayrıca son 3 yıl boyunca 600 günü prim ödeme şartı bulunmaktadır.

Çalışanların işten çıkartılmaları gerekmektedir. Çalışanların işten çıkartılmalarında kendi kusuru ve isteği bulunmaması gerekir.

Çalışanın işten çıkartılmadan önceki son 120 gün boyunca sürekli prim ödemesi ve çalışması gerekmektedir.

Çalışanın son üç yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödemesi gerekmektedir.

Çalışanın işten çıkartıldıktan sonra 30 gün içinde İŞKUR’a başvuru yapması gerekir.

İşsizlik Maaşı Kaç Ay Alınır 2023?

İşsizlik maaşının ne kadar ödeneceği yine bir hesaplama ile belirlenir. Çalışanın son 3 yıl içindeki sigorta prim gün sayısına bakılır. Son 3 yılda en az 600 gün sigortalı olarak çalışan bir personele 180 gün, 900 gün prim ödeyen birine ise 240 gün işsizlik maaşı ödenir. Son 3 yılda 1980 gün ve daha fazla prim ödeyene ise 300 gün boyunca işsizlik maaşı ödenmektedir.

Güncel TÜİK Verileri (Enflasyon, İşsizlik, GSYH Büyüme Hızı, Tüketici Güven Endeksi)

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır 2023?

İşsizlik maaşı almak isteyen çalışanın başvuru yapması gerekmektedir. İşten çıkartılan çalışan 30 günlük süre içerisinde başvuru yapmalıdır. SGK işten çıkış tarihi esas alınır. İşten çıkartılan ve işsizlik maaşı almak isteyen çalışan 30 gün içinde İŞKUR birimlerine şahsen ya da elektronik olarak başvuru yaparak işsizlik maaşı başvurusunda bulunabilir.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

İşsizlik maaşı almanın şartları nelerdir?

Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödenmiş olanlar alabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.