kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Komiser Yardımcısı Maaşları 2023 Ne Kadar?

Komiser Yardımcısı Maaşları 2023 Ne Kadar? Komiser Yardımcısı Nedir? Kimdir? Komiser Yardımcısı Nasıl Olunur? Komiser Yardımcısı Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri 2023 Yeni Başlayan Komiser Yardımcısı Maaşı 2023 Ne Kadar?

A+
A-

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde “komiser yardımcısı” olarak görev yapan binlerce kişi bulunur. Polis olmak isteyen binlerce kişi göreve komiser yardımcısı olarak başlamak için çalışmaktadır. Bu nedenle bu rütbe, kadro ve pozisyonla ilgili pek çok soru sorulmaktadır. Peki komiser yardımcısı nedir? Kimdir? Komiser yardımcısı nasıl olunur? Komiser yardımcısı çalışma şartları ve çalışma saatleri 2023 nasıl? Komiser yardımcısı maaşları 2023 ne kadar?

Başkomiser Maaşları Ne Kadar?

Komiser Yardımcısı Nedir? Kimdir?

Gerekli eğitimleri aldıktan sonra komiser yardımcılığı rütbesinde Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yapan personellere komiser yardımcısı denir. Geçmişte akademilerden mezun olan emniyet mensupları bu rütbe ile göreve başlardı. Şimdiyse akademiler kapanmış ama yeni eğitim sistemi getirilmiştir. Bu kapsamda komiser yardımcısı olmak için adaylar artık Polis Akademisi Başkanlığı Polis Amirleri Eğitim Merkezinden (PAEM) mezun olması gerekir. Bu doğrultuda komiser yardımcıları ile düz polis memurları aynı rütbede değildir. Komiser yardımcıları düz polis memurlarının, rütbesiz görevlilerin üstüdür. Ancak diğer rütbeli personellere kıyasla en düşük rütbedir.

Komiser Yardımcısı Nasıl Olunur?

Türkiye’de her yıl binlerce kişilik polislik alımı yapılmaktadır. Bu nedenle iş arayan, polis olmak isteyen kişiler bu alımlara başvuru yapmaktadır. Ancak özellikle üniversite mezunları ve rütbeli görev yapmak isteyenler komiser yardımcısı olarak göreve başlamak istemektedir. Bu nedenle “2020 Komiser yardımcısı nasıl olunur?” sorusu sık sık sorulur. Komiser yardımcısı olabilmek için adayların üniversitelerin lisans programlarından mezun olmaları ve Kamu Personeli Seçme Sınavından (KPSS) en az 70 puan almaları gerekir. Daha sonra açılacak ilanlara başvuru yapan adayların başvuru şartları taşımalarını da son derece önemlidir. Başvuru süreci olumlu sonuçlanan adaylar daha sonra PAEM eğitimine başlar. Eğitim süreci olumlu sonuçlanan adaylar göreve başlayabilir.

Komiser Yardımcısı Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri 2023

İçişleri Bakanlığı koordinesinde görev yapan Emniyet Genel Müdürlüğü içerisinde farklı kadro ve pozisyonlarda binlerce emniyet personeli görev yapmaktadır. Bu personellerin tamamı 7 gün 24 saat anlayışıyla yılın her günü göreve hazır bir şekilde hayatını geçirir. Terör ve göç sorunlarının, asayiş konularının sık sık yaşandığı ülkemizde polis olmak zordur. Bir de komiser yardımcısı gibi rütbeli yani sorumlulukları daha fazla olan bir personelin çalışma şartları daha zorludur. Herhangi bir asayiş olayına, terör olayına, tecavüz, hırsızlık, çatışma, kavga vb. olaylara müdahale eden ekipler arasında bu personeller bulunur.

Komiser yardımcılarının 2023 yılındaki çalışma saatleri oldukça zorludur. Personeller 7 gün 24 anlayışıyla göreve hazır olmalıdır. Ayda 250 saat ortalamayla çalışan komiser yardımcıları 12/24, 12/36 gibi vardiya sistemlerine, nöbet sistemlerine göre çalışır. Ayrıca diğer tüm memurlar gibi sabah 08.00 ve akşam 17.00 arasında çalışan görevliler de bulunur. Ayrıca küçük yerlerde çalışan görevlilerin çalışma şartları ve çalışma saatleri daha rahatken, büyükşehirlerde şartlar daha zorlu olabilir.

komiser yardimcisi maasi 2020

Komiser Yardımcısı Maaşları 2023 Ne Kadar?

Bu rütbedeki personellerle ilgili en çok merak edilen konu aylık ne kadar maaş aldıklarıyla ilgilidir. Komiser Yardımcısı maaşları pek çok değişkene bağlı olarak artmakta veya azalmaktadır. Toplu sözleşme zammı kapsamında Ocak ve Temmuz aylarında yapılan maaş zamlarının yanı sıra enflasyon farkı da aylıklara yansıtılır. Ayrıca derece ve kıdem, hizmet yılı, eğitim durumu, sigorta ve BES kesintisi, ek tazminat, operasyon tazminatı, personelin medeni durumu, varsa eşinin iş durumu, çok durumuna bağlı olarak personellerin maaşları büyük oranda değişebilir. Bu noktada sigorta ve BES kesintisi nedeniyle yaklaşık 200 lira maaşlar düşerken, terör operasyonlarının sık sık olduğu bölgelerde çalışan personeller diğer çalışanlara kıyasla 1-2 bin lira fazla aylık alabilir. Bu kapsamda komiser yardımcısı maaşları 2023 şu şekildedir;

8/1 derecesinde mesleğe yeni başlayan tecrübesiz komiser yardımcısı maaşı 2023 18 bin TL civarındadır.

 

Yeni Başlayan Komiser Yardımcısı Maaşı 2023 Ne Kadar?

Komiser yardımcısı alımına başvuru yapan, başvuru süreci olumlu sonuçlanan ve Polis Akademisi Başkanlğı bünyesinde eğitim alan kişilerin göreve başladıklarında alacakları aylıklar merak edilir. Özellikle üniversite öğrencileri, yeni mezunlar meslek, kariyer yolu seçerken aylıklara da bakmaktadır. Pek çok kişi için kazanılan aylık ücretler her şeyden önce gelmektedir. Bu nedenle “Yeni başlayan komiser yardımcısı maaşı 2023 ne kadar?” sorusu sık sık sorulur. İşte bu kritik sorunun cevabı;

Yeni başlayan komiser yardımcısı maaşı 2023: 16 bin TL (yaklaşık)

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Konkordato Komiserliği Sertifikası ve Eğitimi Nasıl Alınır?

Kaç yılda komiser yardımcısı olunur?

Komiser olabilmek için Polis Akademisi’ne bağlı Polis Amirleri Eğitim Merkezi(PAEM)’ni bitirip Komiser Yardımcısı olduktan 4 yıl sonra terfi etmek gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.