Nedir

Kan Grubu Belgesi Nereden ve Nasıl Alınır?

Kan Grubu Belgesi Nereden ve Nasıl Alınır?

Farklı konuları sizler için ele almaya devam ediyoruz. Pek çoğunuzun merak ettiği kan grubu belgesi hakkında bilgiler derlediğimiz yazımızda kan grubu belgesi nereden ve nasıl alınır sorularına cevap verdik.

Gerek iş başvurusu yaparken gerek yurt dışına çıkmak istediğinizde gerek ehliyet/sürücü belgesi alırken gerekse de bu belgelerinizi yenilerken sizden istenen bazı belgeler vardır. Bu belgelerin başında da kan grubu kartı yani kan grubu belgesi gelmektedir. Peki kan grubu belgesi nedir? Kan grubu belgesi nereden alınır? Kan grubu belgesi nasıl alınır? İşte kan grubu belgesi ile ilgili merak edilen her şey…

Kan Grubu Belgesi Nedir?

Kan grubu belgesi resmi girişimlerde vatandaşlardan en çok istenilen belgeler arasındadır. İş başvuruları, sağlıkla ilgili işlemler, spor faaliyetleri esnasında kişilerden kan grubu belgesi istenmektedir. Kan grubu belgesi sizin kan grubunuzu, kan bilgilerinizi gösteren resmi evraktır. Bu nedenle bu tarz girişimlerde sizden istenmektedir.

Kan Grubu Belgesi Nereden Alınır?

Kişinin kan grubu bilgilerini gösteren kan grubu belgesinin nereden ve nasıl alınacağı merak edilmektedir. Peki kan grubu belgesi nereden alınır?

Kan grubu belgesi almak isteyen kişiler belgeyi en yakın sağlık kuruluşundan alabilir. Genellikle vatandaşlar bu belgeyi bağlı oldukları aile sağlık merkezlerinden başka bir deyişle aile hekimlerinden almaktadır. Aile sağlık merkezleri, aile hekimleri her il ve ilçede faaliyet göstermektedir. Kan grubu belgesi almak isteyen kişiler aile sağlık merkezine/aile hekimine giderek kan grubu belgesi almak için müracaat etmelidir.

Kan grubu belgesini özel hastanelerden veya devlet hastanelerinden temin edebilirsiniz. Ancak aile sağlık merkezlerinden daha kısa sürede bu belgeyi temin edebileceğinizi de belirtmek isteriz.

Kan Grubu Belgesi Nasıl Alınır?

Kan grubu almak için aile sağlık merkezine veya sağlık kuruluşuna gittiniz. Bundan sonra ne yapacaksınız? Kan grubu belgesi nasıl alınır?

Aile sağlık merkezine gittiğiniz de kan grubu belgesi almak istediğinizi belirtmelisiniz. İşlem sırası size geldiğinizde birkaç dakika içerisinde belgenizi temin edebilirsiniz. Ve dakikalar içinde kan grubu belgesi elinizde olmuş olur.

Aile sağlık merkezleri/aile hekimleri sabah saatlerinde (genelde 08:00-10:00 arası) kan alma/verme işlemlerini yapmaktadır. Sabah saatlerinde aile hekimlerine giderek kan grubu belgenizi temin etmeniz tavsiye edilir. Aile hekimleri alınan kan örneklerini hastanelere iletir. Kanınız detaylı incelemeler sonrasında sonuçlarınız bir süre sonra ile hekimlerine iletilir. Bir hastalık veya sorun bulunması durumunda bilgilendirilirsiniz.

Kan Grubu Belgesi Ücretli Mi?

Kan grubu belgesi almak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan biri de kan grubu belgesinin ücretli mi yoksa ücretsiz mi olduğudur. Peki kan grubu belgesi ücretli midir?

Aile sağlık merkezlerinden, aile hekimliğinden alınacak kan grubu belgesi tamamen ücretsizdir. Kan grubu belgesi alırken hiçbir ücret sizden istenmez. Ancak hastanelerde bu hizmet için az da olsa bir ücret talep edilebilmektedir.

Kan Grubu Belgesi Neden Alınır?

İş başvuruları, pasaport işlemleri gibi kritik işlemlerde sizden kan grubu belgesi istenmektedir. Böylece kan bilgileriniz belgelenmiş olur. Ayrıca kan grubunu öğrenmek için de kan grubu belgesi alabilirsiniz. Ayrıca kan grubu belgesinde kişinin temel bilgileri de yer alabilir.

 

5560 1 60eea69201c87f71d54ab7b49b043744

Yazımızı Puanlamak İster misin?

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Staj da yaptım işe de girdim ama kan grubu belgesi istemedi kimse. Bu kan grubu belgesi nerede lazım oluyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu