Örgün Öğretim Nedir? Ne Demek? Ücretli Mi?

Örgün Öğretim Nedir? Ne Demek? Ücretli Mi? Örgün öğretim türleri nelerdir? Örgün öğretim ile ikinci öğretim arasındaki fark nedir? Örgün öğretim birinci öğretim mi? Örgün Öğretim ile Yaygın Öğretim arasındaki fark nedir?

07.05.2019
A+
A-

Günümüzün en önemli konusu şüphesiz eğitim meselesidir. İnsanlık tarihinin başlangıcından beri eğitim kavramı var olmuştur. Edinilen tecrübe, deneyim, bilgi ve birikim eğitim aracılığı ile diğer insanlara diğer canlılara aktarılır. Somut ve soyut kavramlar, itaat düşüncesi, sadakat, avlanma, susma, konuşma gibi eğitimin alt unsuru olan binlerce hatta milyonlarca örnek bulunmaktadır. Bu nedenle “Eğitim nedir?” sorusuna binlerce cevap verilebilir. Eğitim başlığının altında pek çok alt başlıkta bulunmaktadır. Ancak en merak edileni, hakkında en çok araştırma yapılanı “örgün eğitim” başlığıdır. Herkesin kulak aşinalığı bulunan örgüt eğitim ile ilgili pek çok soru sorulmaktadır. Örgün Öğretim Nedir? Ne demek? Türleri Nelerdir? Örgün Öğretim ile İkinci Öğretim Arasındaki Fark Nedir? Örgün Öğretim Ücretli Mi? Örgün Öğretim Birinci Öğretim Mi? Örgün Öğretim ve Yaygın Öğretim arasındaki fark nedir? Örgün Öğretimden Açıköğretime Geçiş Nasıl Olur? Örgün öğretim ile uzaktan eğitim arasındaki farklar nelerdir? Örgün öğretim kademeleri nelerdir? www.tercihiniyap.net ailesi olarak bu soruları sizler için cevaplandırmaya çalıştık.

Örgün Öğretim Nedir? Ne Demek?

Örgün öğretim veya örgün eğitim en bilinen eğitim türüdür. Farklı yaş gruplarından öğrencilerin içerisinde yer aldığı tür olan örgün eğitim, okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversitelerde aynı seviyedeki kişilere belirli bir program kapsamında verilen eğitime örgün öğretim denmektedir. Düzenli olarak verilen, belirli bir plan ve program çerçevesinde işleyen bu eğitim türünde öğrenciler tam gün esası ile sabah okula giderler ve öğleden sonra okuldan dönerler. Bu eğitim türünde öğrencilerin gelişimi esas alınır ve Milli eğitim Bakanlığının talimatları, çalışmaları ve yasalar ile değiştirilebilir. Örgün eğitimin doğası gereği bazı olmazsa olmaz unsurları bulunur. Bu unsurlar, okul, öğretmen, eğitmen, yüz yüze eğitim, sıra, masa, tahta gibi eşyalar, sınıf ve öğrencilerdir.

Örgün eğitim okul eğitimi olarak da bilinmektedir. Belirli bir program ve amaç dahilinde verilir. Aynı yaş grubu, aynı seviyedeki kişilere aynı çatı altında eğitim verilir. Bu eğitim türünde basamaklar vardır ve kişi kendini geliştirdikçe eğitim seviyesi de yükselir. Örgün eğitimin basamakları, okul öncesi, ilköğretim, ortaöğretim ve yükseköğretim olarak belirlenmiştir.

orgun ogretim nedir ne demek

Örgün Öğretim Türleri Nelerdir?

Bu eğitim türünün bazı basamakları bulunmaktadır. Bu basamaklara örgün eğitim türleri de denilebilir. İlgili eğitim türünün basamakları okul öncesi, ilköğretim, ortaöğretim ve yüksek öğretim olarak gösterilebilir. Üniversitelerde örgün eğitim türleri de farklılık göstermektedir. Bu kapsamda harçsız, burslu ve ücretli türleri bulunmaktadır.

Örgün Öğretim ile İkinci Öğretim Arasındaki Fark Nedir?

Örgün eğitim bünyesinde eğitim alan öğrenciler tıpkı iş hayatındaki gibi sabah okula giderler ve ders bitiminde evlerine dönerler. Ancak ikinci öğretimde ders saatleri daha farklıdır. İkinci öğretimde eğitim alan öğrencilerin dersi öğleden sonra hatta akşam başlar ve yine akşam sona erer. Örgün ve ikinci öğretim arasındaki bir diğer fark da harç ücretleridir. İkinci öğretimde eğitim harcı bulunur ve hayli yüksektir. Örgün eğitimin, ikinci öğretimden bir diğer farkı ise üniversiteye giriş puanlarının daha yüksek olmasıdır.

Örgün Öğretim ile Uzaktan Öğretim Arasındaki Fark Nedir?

Uzaktan öğretim günümüzde en çok tercih edilen eğitim türlerinden biridir. Eğitim alacak kişi hangi kıtada, hangi ülkede, hangi şehirde olursa olsun bu eğitim türü sayesinde eğitim alabilmektedir. Ancak örgün öğretimde eğitim alacak kişinin eğitim alacağı yere yani okula gitmesi gerekmektedir.

Örgün Öğretim Ücretli Mi?

Örgün eğitim içerisinde harç ücretleri 2012 yılında yapılan düzenleme ile kaldırıldı. Günümüzde yalnızca ikinci öğretim içerisinde eğitim alan kişiler harç ücreti ödüyor. Yani örgün eğitim ücretli değildir. Ancak bazı şartlarda örgün eğitim öğrencilerinin de harç ödeyebileceğini belirtmek gerekir. Örneğin üniversite tarafından belirlenen tarihler içerisinde eğitimini tamamlamayanlardan harç ücreti alınır.

orgun ogretim ikinci ogretim uzaktan ogretim

Örgün Öğretim Birinci Öğretim Mi?

Örgün öğretimin bir diğer adı da birinci öğretimdir. Mesai saatleri içerisinde, gündüz kuşağında verilen eğitime birinci öğretim denirken akşam saatlerinde verilen eğitim türüne ikinci öğretim denir. İki öğretim türü arasında ders saatleri dışında ve harç ücreti dışında pek fark bulunmaz.

Örgün Öğretim ile Yaygın Öğretim Arasındaki Fark Nedir?

Yaygın eğitim veya yaygın öğretim her yaş grubu için verilen yani yayılan eğitim türüdür. Yaygın eğitim ile örgün eğitim birbirinden farklıdır. Yaygın eğitim, örgün sistemin içine dahil olmamıştır. Yaygın eğitim meslek sahibi olmak isteyen kişilere yönelik faaliyet gösterir. Bu kapsamda kurslar, dersler, eğitimler verilir. Bireyler kendi ilgileri ve istekleri doğrultusunda yaygın eğitim kurumlarından faydalanabilir. Yaygın eğitim kurumları olarak, Çıkraklık Okulları, YKS,  DGS, ALES, YDS, KPSS kursları, Hizmet İçi Eğitim, Halk Eğitim Merkezleri gösterilebilir.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Yazımızı Puanlamak İster misin?

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. gül bahar dedi ki:

    KAPADOKYA ÜNİ. (NEVŞEHİR) Anestezi (Ücretli) Örgün TYT 56 229,698 1.131.591

    kafamı karıştıran bu hwm ücretli yazıyo hem örgün anlamadım..