Kamu Haber

Kan Grubu Nedir? Nasıl Öğrenilir? Nereden Öğrenilir?

Dünyadaki her bir insanın farklı bir parmak izi, kimliği, adı, sesi, sureti ayırt edici özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikler arasında kan grubu da gösterilebilir. Kan grubunun pek çok önemi bulunmaktadır. Özellikle kan nakli işlemi sırasında kan grubunun önemi oldukça büyüktür. Kan nakli yapılan kişinin yaşaması için nakil yapılan kişiyle kan grubunun uyumlu olması gerekmektedir. İşte kan grubu bu nedenle hayat ile ölüm arasındaki ince bir çizgiyle eş değerdir. Peki kan grubu nedir? Kan grubu nasıl öğrenilir? Kan grubu nereden öğrenilir? Kan grubu evden ve internetten öğrenilir mi? Kan grubu testi  nasıl yapılır?

Kan Grubu Öğrenme Hakkında Merak Edilenler

Kan Grubu Nedir?

Kan grubu uluslararası arenada kabul edilen resmi bir sınıflandırma yöntemidir. Her insanın kanındaki antikorlar doğrultusunda kanın özelliğini belirten kan grubu sağlık sektöründeki en önemli verilerden biridir. Bu nedenle askerlerin, polislerin üniformalarında veya kimliklerinde muhakkak kan grubu göstergesi bulunmaktadır. Ayrıca hem özel sektörde hem de devlette çalışanların personel kartlarında veya Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartlarında kan grubu açıkça belirtilmektedir. Kan grubunun belli olması kişi için kritik önemdedir. Çünkü yaşanacak bir kaza veya ihtiyaç anında müdahale etmeden önce zaman kaybebetmemek adına kişinin kan grubunun bilinmesi gerekmektedir. kamu haber

Kan Grupları Nelerdir?

Resmi olarak kabul edilen 4 tür kan grubu bulunmaktadır. Kan grupları A, B, AB ve 0 olarak sınıflandırılmaktadır. Ayrıca bu kan grupları da pozitif (+) ve negatif (-) olarak değerlendirilmektedir. Kan grubunuz sorulduğunda “benim kan grubum A(+)” cevabı verilebilir. 

kan grubu tablosu

Kan Grubu Nasıl Öğrenilir?

Dünyadaki ilk kan naklinin yüz yıllar önce, orta çağ döneminde yapıldığı bilinmektedir. Yüz yıllar önce ilk kez yapılan işlem dünden bugüne en çok yapılan sağlık müdahalelerinden biri haline gelmiştir. Ancak kan naklinin amacına ulaşabilmesi için alıcı ve verici durumundaki olan kişilerin kan gruplarının uyumlu olması gerekmektedir. Aksi takdirde kan nakli yapılan kişinin ölüm riskiyle burun buruna gelmesi kaçınılmaz olur. Yüz yıllarca önce kan grubunu öğrenmek mümkün değildi. Bu nedenle yaşanan can kayıplarına çözüm bulmak için 20. yüzyıla kadar insanların beklemesi gerekti. Kan grubunu öğrenmek için 20. yüzyıldan itibaren bilimsel yöntemler kullanılmaktadır. Kan grubunu öğrenmek için kişinin kanındaki alyuvarlara bakılır. Alyuvarlardaki antijen adlı protein yapılarının adını öğrenmek için test yapılır. Yapılan test sonucunda kanınızla ilgili bilgiler öğrenilir ve kan grubunuz sınıflandırılır. Kan grubu öğrenmek ve sorgulamak için yapılan kan grubu testi sonucunda kan grubunuzu öğrenebilirsiniz. Bütün bu işlemler tahmini olarak 30 dakika sürmektedir.

Kan Grubu Belgesi Nereden ve Nasıl Alınır?

Kan Grubu Nereden Öğrenilir?

Türkiye’deki milyonlarca kişi kan grubunu bilmektedir. Ancak bilmeyenlerin sayısı da azımsanmayacak kadar çoktur. Yaşlılar, çocuklar, gençler arasında pek çok kişi bu bilgiye sahip değildir. Bu nedenle pek çok kişi kan gruplarını nasıl öğreneceklerini araştırmaktadır. Kan grubunu öğrenmek isteyenler kendilerine en yakın sağlık kuruluşlarına başvuru yapabilir. Türkiye’nin dört bir yanında bulunan aile hekimleri bu noktada başvurulması gereken ilk adrestir. Ayrıca özel ve devlet hastaneleri, kan merkezleri, kızılay şubeleri de kan grubunuzu öğrenebileceğiniz adresler arasındadır. 

Kan Grubunu Evden ve İnternetten Öğrenme

Ekonomi, siyaset ve sağlık ile ilgili tüm işlemler artık elektronik ortam üzerinden yapılıyor. Özellikle bürokrasinin aradan çıkartılması amacıyla her hizmet elektronik ortama taşınıyor. Bu nedenle pek çok kişi kan grubunun internetten öğrenilip öğrenilmeyeceğini merak ediyor. Kan grubu testi veya kan grubu sorgulama işlemi evden veya internet üzerinden yapılamamaktadır. Bu işlem elektronik ortamdan hiçbir şekilde yapılmamaktadır. Aksini söyleyen hiçbir siteye veya kişiye inanmamanız önerilir. Çünkü kan grubunuzu öğrenmek için yalnızca ‘bilimsel’ işlemler yapılmaktadır. Bu işlemlerin usta eller ve temiz ortamlarda yapılması oldukça önemlidir. Lütfen söz konusu sağlık olduğunda hurafelere ve farazi sözlere inanmayınız.

Kan Grubu Testi Nasıl Yapılır?

Kan grubu testinin nasıl yapıldığını öğrenmek için video paylaşım platformlarından arama yapmanız yeterlidir. Kan grubu testiyle ilgili her işlemin görüntüleri internette mevcuttur. Kan grubu testi oldukça basit bir işlemdir. Kan grubu testi yaptırmak için karnınızın aç ya da tok olması önemsizdir. Her durumda kan grubunuzla ilgili işlem yapılabilmektedir.

kan grubu testi

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

En değerli kan grubu hangisi?

Dünyada en zor bulunan kan grubu olarak Rh-null kan grubu karşımıza çıkmaktadır. Bu kan grubu altın kan olarak da bilinir. Çünkü bu kanın çok değerli olduğu bilinmektedir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu