kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Abkant Operatörü Maaşları 2023 Ne Kadar?

A+
A-

Abkant Operatörü Maaşları 2023 güncel olarak ne kadar? Abkant Operatörü ne demek? Abkant Operatörü Ne iş yapar? Abkant Personeli ne iş yapar ve Abkant personeli güncel maaşları ne kadar? Bu yazımızda Abkant Operatörü’ne dair tüm sorulara cevaplar vereceğiz.

Abkant Operatörü Ne Demek?

Abkant Operatörü genellikle görevi metal levhaları ya da sac malzemelerini bükerek, belirli bir şekilde ya da açı elde etmek için kullanılan iş makinelerinden biri olan abkant presini kullanmakla ile ilgili gerekli eğitimi almış personele Abkant Operatörü denir. Ağırlıklı olarak otomotiv, inşaat, metal işleme benzeri endüstrilerde aktif olarak çalışırlar ve bu makineleri kullanırlar.
Abkant presinin işlevselliğini denetlemek ve güvenli kullanımını sağlamak Abkant Operatörünün görevidir. Metal levhaları talep edilen şekillerde hassas ölçülerde bükerek çeşitli metal ürünlerinin üretiminde büyük bir önemi sahiptirler. Metal işleme sektöründe Abkant Operatörleri büyük bir uzmanlık ile rol oynarlar.

Abkant Operatörü Ne İş Yapar?

Abkant Operatörü ne iş yapar diye sorulduğunda aklınıza ilk gelmesi gereken metal ürünlerin doğru şekilde üretilmesi gelmelidir. Abkant operatörü, temel olarak yaptığı iş abkant presi ya da sektördeki adıyla abkant olarak bilinen metal işleme makinesini opere eder. Bu makine ile belirli şekillerde metal levha elde etmek için sac malzemelerini bükme işlerini yürüten personeldir. Abkant Operatörü temel görevleri şunlardır;

 • Metal Bükme: Abkant operatörleri, metal levhaları ve sac malzemelerini abkant presini kullanarak büker ve talep edilen şekil, açı ve eğimi verirler. Bu hazırlanan parçalar çok çeşitli endüstriyel ürünlerin yapımında kullanılır.
 • Kalıp Kullanma: Abkant preslerinde farklı kalıplar bulunur. Bu kalıplar kullanılarak bükme işlemleri uygulanır. İşlerin doğru ilerleyebilmesi için Abkant operatörü doğru kalıpları seçmekle görevlidir.
 • Ölçüm ve Kesim: Metal parçaların belirlenen doğru ölçülere sahip olmasını sağlamak için ölçüm işlemlerini yaparlar ve gerektiğinde doğru şekilde bu kesim işlemleri gerçekleştirirler.
 • Makine Bakımı: Abkant operatörleri, aktif olarak kullandıkları abkant preslerinin bakımımı düzenli bir şekilde yaparak işlerinde güvenliği üst düzeyde tutar ve aynı zamanda verimliliği sağlarlar. Basit arızaları gidermek gibi konularda minimum şartları karşılaması gerekiyor.
 • Malzeme Seçimi: Abkant operatörleri, gelen işin gerektirdiği doğru malzemeyi seçerler ve işin gereksinimlerine göre hangi metal levhaların veya sacların kullanılması gerektiğini belirleyerek iş yönetimini sağlarlar.

Abkant Operatörü Maaşları 2023 – GÜNCEL

abkant operatörü maaşları güncelAbkant Operatörü Maaşları 2023 yılında güncel olarak ne kadar? Abkant Operatörü personelleri aktif olarak çalıştıkları sahadaki firmaya göre değişiklik göstermekle birlikte asgari ücretin biraz üstünden 14.700 Türk Lirası civarından başlayarak sektör tecrübesine ve uzmanlığına bağlı olarak 25 Bin Türk Lirasına kadar maaş alabilmektedirler.

KadroMaaş
Abkant Operatörü Maaşı 202317.500 TL
Uzman Abkant Operatörü Maaşı 202317.800 TL – 25.020 TL

Abkant Operatörü Hangi Bölümden Mezun Olurlar?

Abkant operatörleri genelde Metal Sanayi, Yapı, Bilişim Makine ve Ekipmanları, Endüstriyel Ürünlerin Üretimi, Makine Üretimi gibi sektörlerde aktif olarak çalışırlar. Peki Abkant Operatörleri genelde hangi bölümlerden mezun olmuşlardır iş verenlerin tercihleri hangi bölümlerdir?

 • Makine Bölümü
 • Makine Meslek Yüksek Okulu Bölümleri
 • Bilgisayar Programcılığı
 • İşletme
 • Kamu Yönetimi
 • Makine Mühendisliği
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.