kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Kimlik Kartı Veriliş Tarihi Nereden ve Nasıl Öğrenilir?

Kimlik Kartı Veriliş Tarihi Nereden ve Nasıl Öğrenilir? TC Kimlik Kartı Nedir? Ne Demek? Çipli Yeni Kimliklerde Kimlik Veriliş Tarihi Sorgulama Nasıl ve Nereden Yapılır? Kimlikte Veriliş Tarihi Yazar Mı?

A+
A-

Her vatandaşın merak edeceği konulardan biri de kimlik kartı veriliş tarihi nasıl öğrenilir sorusudur. Gelin birlikte kimlik kartı veriliş tarihi nereden ve nasıl öğrenilir bakalım… Kamu Haber

Türkiye’de her vatandaşın kimlik kartı bulunmaktadır. Geçmişte nüfus cüzdanı veya kafa kağıdı olarak da bilinen bu kart teknolojinin gelişmesiyle değişmiştir. Son yıllarda Türki Cumhuriyeti Kimlik Kartı adıyla yeni bir kart dağıtılmaya başlanmıştır. Elektronik bir çipe sahip olan bu kart eskisine oranla daha dayanıklı ve daha kullanışlıdır. Yeni kimliklerin dağıtılmaya başlanmasıyla eski kartın kullanma süresi ve yeni kimlik kartını almak için belirlenen son tarih merak konusu olmaktadır. Ayrıca kimliğin ne zaman alındığı da sık sık sorulur. Peki kimlik kartı veriliş tarihi nedir? Kimlik kartı veriliş tarihi nereden ve nasıl öğrenilir? Veriliş tarihi kimliğin neresinde yazar? Tüm bu bilgiler yazımızda yer alacak.

Hakimlik Sınavı İçin Kurs Gerekli mi?

TC Kimlik Kartı Nedir? Ne Demek?

Bir kişinin kim olduğunu, hangi ülke vatandaşı olduğunu, yaşını, aile bilgilerini içeren karta kimlik kartı denir. Osmanlı Devleti’nin son yıllarından itibaren kimlik kartı kullanılmaya başlanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nde de nüfuz cüzdanı, kafa kağıdı olarak bilinen bu kart artık Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı olarak bilinmektedir. 10 yıl geçerlilik süresi olan bu kart içinde bir çip içermektedir. Nüfus bilgileri, fotoğraf ve biyometrik veri kart içinde olur. Türkiye’deki resmi işlemlerde bu kart kullanılır. 

Çipli Yeni Kimliklerde Kimlik Veriliş Tarihi Sorgulama

Geçmiş yıllarda her vatandaşın mavi ve pembe renkli nüfuz cüzdanları bulunmaktaydı. Yeni kimlik kartına göre daha kalitesiz materyalden yapılan bu kartlar yıpranmakta, yırtılmakta ve kaybolmaktaydı. Yeni dönemde ise çipli kimlik kartı yaygınlaştırıldı. Vatandaşlar eski kimlik kartlarını Türkiye’deki nüfus müdürlüklerine başvuru yaparak değiştirebiliyor. Ancak yeni çipli kimlik kartlarında eski nüfuz cüzdanlarına yer alan bazı bilgiler bulunmamaktadır. Bunlardan biri de kimlik kartı veriliş tarihidir. Peki yeni çipli kimlikte veriliş tarihi yazar mı? Nerede yazar? Kimlik kartı veriliş tarihi nereden ve nasıl öğrenilir?

Kimlik Kartı Veriliş Tarihi Nereden ve Nasıl Öğrenilir?

Eski kimliklerde veriliş tarihi nüfus cüzdanı üzerinde yazmaktaydı. Ancak yeni çipli kimlik kartlarında veriliş tarihleri yer almamaktadır. Yeni çipli kimlik kartlarında kimlik numarası, isim ve soy isim bilgisi, doğum tarihi, seri numara, kimlik son geçerlilik tarihi, cinsiyet, uyruk, fotoğraf, ıslak imza, mühür bilgileri bulunur. Yeni kimlik kartları eskisine nazaran daha küçük olduğu için her bilgiye yer verilmemiştir. 

Yeni kimlik kartlarında bulunmayan veriliş tarihleri e-Devlet sistemi üzerinden bulunabilir. e-Devlet sistemi üzerinden yeni çipli kimlik kartlarında bulunmayan bilgilere ulaşmak mümkündür. “turkiye.gov.tr/kisisel-bilgiler” adresi üzerinden e-Devlet’e T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile işlem yapabilirsiniz. e-Devlet dışında kimlik veriliş tarihini öğrenme imkanı bulunmaz. Ancak son geçerlilik tarihini öğrenebilirsiniz. Örneğin kimliğiniz size 10.10.2020 tarihinde verildiyse, son geçerlilik tarihi 10.10.2030 tarihi olacaktır.

Nüfus Cüzdanı Taşımamak Suç Mu? Kimlik Taşımama Cezası Ne Kadar?

Kimlik kartı son kullanma tarihi nerede yazar?

Yeni kimlik kartlarının her birinin bir geçerlilik tarihi bulunmaktadır. Bu tarih de kimlik kartlarının üzerinde yer almaktadır. 

Yorumlar

  1. Bayram Avatar Bayram dedi ki:

    TC.KIMLIK verilis tarihi

  2. Bayram Avatar Bayram dedi ki:

    TC.KIMLIK verilis tarihi ovrenebilirmiyim