Kamu Haber

Kişisel Verileri Koruma Uzman Yardımcılığı Sözlü Sınav Sonuçları Açıklandı

10 Ağustos 2018 tarihinde Kişisel Verileri Koruma Kurumu ilk dönem uzman yardımcılarını almak üzere ilana çıkmış ve 35 adet uzman yardımcısı alımı gerçekleştireceğini belirtmişti. 2018 Kişisel Verileri Koruma Uzman Yardımcılığı alım sürecinde neler yaşandı? Sınav başvuruları nasıl gerçekleştirildi? Kişisel Verileri Koruma Uzman Yardımcılığı sınavı nasıl? Kadro dağılımı nasıldı? Kişisel verileri koruma uzman yardımcılığı maaşı ve mesleğe dair diğer tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. 

Kişisel Veriler Koruma Uzman Yardımcılığı 2018 Alımı 

24 Mart 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu ile birlikte Kişisel Verileri Koruma Kurumu kurulmuş ve bu kuruma ait kariyer meslek personeli olan Kişisel Verileri Koruma Uzmanlığı yönetmeliği 9 Şubat 2018 tarihinde yayımlanmıştır. Bu yönetmeliği müteakiben birinci dönem Uzman Yardımcılarının istihdamı için Kurum 10 Ağustos 2018 tarihinde ilana çıkmış ve çeşitli alanlardan aşağıdaki tabloda yer alan sayılarda alım sürecine başlamıştır;

Alım Yapılacak Grup Alım Sayısı Sınava Katılacak Aday Sayısı KPSS Puanı
Hukuk Fakültesi 15 kişi 300 kişi KPSS P4
Siyasal Bilgiler / İktisadi ve İdari Bilimler / İktisat / İşletme Fakülteleri 10 kişi 200 kişi KPSS P33 / KPSS P38
Elektronik / Elektrik – Elektronik / Elektronik ve Haberleşme / Bilgisayar / Bilişim Sistemleri Mühendislikleri 10 kişi 200 kişi KPSS P3

Adayların Kişisel Veriler Koruma Uzman Yardımcılığı alımının ilk aşaması olan yazılı sınava katılabilmeleri için yukarıdaki bölümlerden mezun olmuş olması, tabloda yer alan puan türlerinden en az 70 puan almış olmaları ve Ölçme, Seçme ve Değerlendirme Merkezi ÖSYM tarafından gerçekleştirilen YDS’den en az C seviyesi – 70 puan almış olmaları gerekmektedir. Ayrıca yine tabloda yer alan sınava katılacak aday sayısı kadar aday içerisinde yer almaları yani mesleğe alınacak aday sayısının en az 20 katı kadar aday içerisinde yer almaları gerekmektedir. 

Kişisel Verileri Koruma Uzman Yardımcılığı Sınav Başvuruları ve Taban Puanları

10 Eylül 2018 tarihine başlayıp 21 Eylül 2018 tarihine kadar sürmüştür. Başvurular Kurum elektronik sistemi üzerinden kabul edilmiş olup sınava katılacak adayların belli olmasının ardından 60 TL olan sınav ücreti sınavı gerçekleştirecek olan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi hesaplarına yatırılmıştır. 

Yazılı sınava girmek üzere başvuruda bulunan adaylardan kimlerin kaç puan ile sınava girmeye hak kazandığına dair herhangi bir liste Kurum tarafından yayımlanmadı. Ancak FORUM sayfamızda yer alan sınav başlığında bulunan adayların vermiş oldukları bilgi doğrultusunda İİBF/SBF grubu için taban puanın 80,50 olduğu bilgisine sahibiz. 

Kişisel Veriler Koruma Uzman Yardımcılığı Yazılı Sınavı

Kişisel Verileri Koruma Uzman Yardımcılığı 2018 sınavı 20 Ekim 2018 tarihinde Yıldırım Beyazıt Üniversitesi tarafından Ankara’da gerçekleştirilmiştir. Yazılı sınav aşağıdaki konulardan oluşmaktadır;

kvkk konu 1

Adaylara yazılı sınavda yüz adet çoktan seçmeli test sorusu yöneltilmiştir. 

Kişisel Veriler Koruma Uzman Yardımcılığı Sözlü Sınavı

Kişisel Verileri Koruma Kurumu Uzman Yardımcılığı yazılı sınav sonuçları 1 Kasım 2018 tarihinde açıklandı. Bu sonuçlara göre mesleğe alınacak aday sayısının 4 katı kadar aday Kurumca gerçekleştirilen Sözlü Sınava katılmaya hak kazandı. Bu adayların sözlü sınavları 11 Aralık 2018 –  25 Aralık 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi ve sonuçlar 24 Ocak 2018 tarihi itibariyle Kurumun resmi internet sitesinden duyuruldu. Sınav sonuçları yine listelenmedi ve adaylar T.C. Kimlik Numaraları ile sorgulama yaparak sınav sonuçlarına erişim sağladılar. 

Sözlü mülakatlar neticesinde mesleğe başlamaya hak kazanan adayları Tercihiniyap.net adına tebrik eder, meslek hayatlarında başarılar dileriz.

Kişisel Verileri Koruma Uzman Yardımcılığı MESLEK TANITIMI, maaş bilgisi ve özlük hakları için Tıklayınız!

Yazımızı Puanlamak İster misin?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu