kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Kısmi Kapanmada Bir Hafta Geride Kaldı, Son Durum Ne?

Kısmi kapanmada bir haftayı geride bıraktık. Peki ilk haftaya göre durum nasıl? Vaka sayıları ne durumda ve kısmi kapanmanın etkilerini görmeye başladık mı?

A+
A-

1 Mart 2021’de normalleşmeyi denedikten sonra ne yazık ki durumun kötüye gittiği ülkemizde ramazan ayının gelmesi ile birlikte kısmi kapanma başladı. Kısmi kapanmaya göre saat hafta içi 21.00’da başlayan sokağa çıkma yasağı 19.00’a çekilirken hafta sonları tüm ülkede sokağa çıkma yasağı tekrar uygulamaya kondu. Peki durum nasıl, 1 haftayı bitirdikten sonra vaka sayılarında düşüş var mı?

EN YÜKSEK ÖLÜM RAKAMINA ULAŞTIK

21 Nisan 2021 koronavirüs günlük tablosu bakanlık tarafından yayımlandı. 318 bin 839 test yapılırken 61 bin 967 vaka sayısı tespit edildi. Hastalığı yaşayan yani bakanlık tarafından hasta sayısı olarak verilen rakam 2 bin 932 kişi iken vefat sayısı da 362’ye yükseldi. kamu haber

21 nisan 2021 koronavirus tablosu

Koronavirüs salgının ilk gününden bu yana ülkemizde yaşanan en yüksek ölüm kısmi kapanmanın uygulanmasından bir hafta sonra ortaya çıktı. Vaka sayıları da son günlerde 55 ila 60 bin dolaylarında tespit ediliyor. Ne yazık ki normalleşme denemesinden sonra yayılan virüsü durdurmaya kısmi kapanma da yeterli gelmedi.

HASTANELERDE DURUM OLDUKÇA KÖTÜ

Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca, vaka artışının en yüksek olduğu İstanbul, Çanakkale, Tekirdağ, Kırklareli, Yalova illerinin Sağlık Müdürleri ve Valileriyle dijital olarak toplantı yaptı ve salgın süreci ile alınan tedbirleri değerlendirdi. Koca, sosyal medya hesabından bir açıklamada bulundu.

Bakan:

“İstanbul’da yoğun bakım yataklarında doluluk yüzde 71,4, Çanakkale’de 67,1, Tekirdağ’da 73,5, Kırklareli’nde 69, Yalova’da 55,4” dedi.

Bakan Koca, paylaşımına şu şekilde devam etti:

“Vaka artışımızın en yüksek olduğu İstanbul, Çanakkale, Tekirdağ, Kırklareli, Yalova illerimizin Sağlık Müdürleri ve Valileriyle online toplantı yaparak, bu illerimizdeki salgın sürecini ve alınan tedbirleri değerlendirdik. İstanbul’da yoğun bakım yataklarımızda doluluk yüzde 71,4. Çanakkale’de yüzde 67,1. Tekirdağ’da yüzde 73,5. Kırklareli’nde yüzde 69. Yalova’da yüzde 55,4. Vaka sayılarının artışı, sağlık çalışanlarımızın yükünü de oransal olarak artırıyor.”

DAHA SIKI ÖNLEMLER BEKLENİYOR

Ramazan ayının başında başlayan kısmi kapanmanın ne yazık ki sadece %2 gibi bir etkisi görülmek ile beraber aynı zamanda ölüm oranlarının artışı da işlerin kötüye gittiğini gösteriyor.

Yavaşlamanın istenilen düzeyde olmadığı görülürken, daha sıkı önlemlerin alınabileceği de düşünülüyor.

CUMHURBAŞKANI DA UYARDI

Öte yandan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan da

“İki haftalık dönemde hedeflediğimiz tabloda beklediğimiz oranda iyileşmeyi temin edemezsek devamında çok daha sert uygulamaların gelmesi kaçınılmaz hale gelecektir.”

ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.