kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Su Ürünleri Mühendisi Maaşları 2023 Ne Kadar?

​​​​​​​Su ürünleri mühendisi maaşları 2023 kamu personeli olarak ne kadar, su ürünleri mühendisi olmak için ne yapılır, su ürünleri mühendisi çalışma saatleri ve çalışma şartları nasıldır, su ürünleri mühendisi ne iş yapmaktadır, özel sektörde su ürünleri mühendisi maaşı 2023 ne kadar gibi soruların cevaplarını burada bulabilirsiniz.

A+
A-

Meslek tanıtımlarından mesleklerin maaşlarına kadar okuyucularımızı bilgilendirici yazılarımızı hazırlamaya devam ediyoruz. Mühendislikler ile ilgili de böyle bir dizi hazırlamaya karar verdik, alan alan mühendisliklerin maaşlarını, mühendislikler hakkındaki kısa bilgileri sitemizde bulabilirsiniz. Bu yazımızda da su ürünleri mühendisi maaşları ile su ürünleri mühendisinin görevleri, çalışma şartları hakkında size bazı bilgiler vermeye çalışacağız.

Su Ürünleri İşleme Teknolojisi 

SU ÜRÜNLERİ MÜHENDİSLİĞİ NEDİR? NASIL SU ÜRÜNLERİ MÜHENDİSİ OLUNABİLİR? SU ÜRÜNLERİ MÜHENDİSİ NE İŞ YAPAR?

Su ürünleri mühendisliği nedir sorusundan önce nasıl su ürünleri mühendisi olunabilire cevap vermek yerinde olacaktır çünkü bir kimsenin su ürünleri mühendisi olabilmesi için ilgili bir alandan mezun olması gerekmektedir, su ürünleri mühendisi olabilmek için de adayların en az 4 yıllık eğitim veren su ürünleri mühendisliği veya türevi bölüm bitirmiş olmaları gerekmektedir. Tabi ki buna ek olarak bu işi yapabilmek için devlette çalışmayı düşünenlerin KPSS’den yeterli puanı alarak atanması özel sektörde çalışabilmek için de yeterli donanıma sahip olmaları gerekmektedir.

Su ürünleri mühendisinin görevleri nelerdir yani ne iş yapar sorusuna gelecek olursak;

  • Su ürünü üretim amaçlı tesislerinin oluşturulması amacıyla proje geliştirirler,
  • Su ürünleri üretiminde nelerin ne kadar yapılacağına yönelik talimat verirler,
  • Su ürünleri kapsamındaki tüm ürünlerin geliştirilmesi için çalışmalar yaparlar,
  • Su ürünleri tesislerinin arındırılması için çalışmalar yaparlar,
  • Su ürünleri avlayıcılarına bilgi aktarırlar ve planlama yaparlar.

<div></div>

SU ÜRÜNLERİ MÜHENDİSİ ÇALIŞMA ŞARTLARI VE ORTAMI NASILDIR? SU ÜRÜNLERİ MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ KAÇ SAATTİR?

Su ürünleri mühendisi çalışma şartları da saatleri de kamu veya özel sektör olarak ayırmak yanlış olmayacaktır.

Kamuda çalışan su ürünleri mühendisleri hemen hemen her kamu görevlisinin çalışması gereken haftalık 40 saat mesai saatine sahiptirler. İstisnai durumlarda, proje yetiştirme dönemlerinde vs. ek mesai yapıyor olsalar da genellikle çalışma saatleri bu şekildedir. Çalışma şartlarına baktığımızda ise hem alınan maaş hem de görece rahatlık nedeniyle su ürünleri mühendisleri iyi çalışma şartlarına sahiptirler. Çalışma ortamları da alana göre değişiklik gösterebilmekle birlikte zaman zaman ofis ortamı, zaman zaman laboratuvar zaman zaman da saha olabilmektedir.

Özel sektörde çalışan su ürünleri mühendislerine baktığımızda durum bu seviyede iyi değildir çünkü özel sektörde hem (yeni başlayanlar için) oldukça düşük, asgari ücret veya civarlarında maaş alınmakta hem de uzun mesai saatleriyle, yorucu bir tempoda çalışılabilmektedir.

ÖZEL SEKTÖRDE 2023 SU ÜRÜNLERİ MÜHENDİSİ MAAŞLARI NE KADAR?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere özel sektör çalışanı olmakla kamu personeli arasında yeni başlayan mühendis olma noktasında büyük bir fark bulunmaktadır. Çoğu şirket bünyesinde çalıştırdığı yeni mezun veya az tecrübeli su ürünleri mühendislerine asgari ücret ve civarlarında maaş vermektedir. Ortalama olarak özel sektörde yeni başlayan su ürünleri mühendisi maaşları 2023 yılı için 9000 TL diyebiliriz fakat bu rakamın altında veya üzerinde maaş veren şirketler bulunduğunu da tekrar belirtelim.

KAMUDA SU ÜRÜNLERİ MÜHENDİSİ MAAŞLARI 2023 YILINDA NE KADAR OLDU?

Yeni başlayan Su ürünleri Mühendisi          17650-17750 Türk Lirası

             

Kamuda su ürünleri mühendisi maaşları aşağı yukarı tablodaki gibidir. Burada bazı değişkenler olabilmekteidr bu yüzden buradaki rakamları ortalama ve minimum rakamlar olarak görmek doğru olacaktır. Yurtdışı görevlendirmeleri, aile yardımları, çalışılan kurumdaki farklı ek ödenekler, ek mesai ücretleri gibi değişkenler nedeni ile bu rakamlardan biraz daha fazla maaş alınabilmektedir fakat yine belirtelim ortalama olarak yeni başlayan bir su ürünleri mühendisi 2023 yılında 17700 TL civarında maaş almaktadır.

<div></div>

SORU, GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN BURADAN FORUM SAYFALARIMIZI ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ.

Su Ürünleri Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

Su ürünleri fakültesi kaç yıl?

Su Ürünleri Mühendisliği bölümü, 4 yıllık bir bölümdür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.