kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Kolonya Alkol Derecesi Nasıl Arttırılır? Virüsten Kaç Derece Kolonya Korur?

11 Mart tarihi itibariyle ülkemizde de görülen Corona Virüsü Covid-19 dan kaç derece alkol korur? Kolonya alkol derecesi nasıl arttırılır? Virüsten Kaç Derece Kolonya Korur? Detaylar haberimizde.

A+
A-

Kolonya alkol derecesi nasıl arttırılır, virüsten kaç derece kolonya korur gibi pek çok konu merak edilmektedir. Sizler için gündemimizde olan covid19 hakkında merak ettiklerinizi bu yazımızda derledik.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan kentinde görülmeye başlanan ve Covid-19 olarak isimlendirilen Corona tipi virüsten nasıl korunulur? Kolonya Corona virüsü Covid-19’dan korur mu? Corona Virüsü Covid-19’dan en az kaç derece kolonya ile korunulur? Kolonya alkol derecesi nedir? Kolonya alkol derecesi arttırılır mı? Kolonya alkol derecesi nasıl arttırılır? Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Corona Virüsü Covid19 Nedir? Nasıl Ortaya Çıktı?

2019 yılının son günlerinde Çin Halk Cumhuriyeti’nde Covid-19 adı verilmiş olan Corona tipi bir virüs hayvan bünyesinden, insanlarda da gelişebilecek şekilde evrilmiş ve insanlar üzerinde bazı semptomlar gözlenmeye başlamıştı. Wuhan kentinde başlayan bu salgın kısa süre içerisinde Çin Halk Cumhuriyeti’nin diğer bölgelerinde ve izleyen dönemde Asya bölgesinde başka ülkelerde de görülmeye başlandı. Japonya ve Kore’de görülen virüs salgın halini alarak Türkiye’nin etrafını gün gün sarmaya başladı. Önce İran’da görülen vakalar ve ardından Avrupa ülkelerinde, özellikle İtalya’da hızla yayılan virüsün 11 Mart 2020 tarihinde yapılan basın açıklamasıyla Türkiye’de de görüldüğü Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin KOCA tarafından deklare edildi.

Bu aşamadan sonra elbette tüm ülkede Covid-19 Corona virüsüne karşı alınabilecek tedbirler araştırılmaya başlandı. Bu tedbirlerden bahsetmeden evvel Covid-19 Corona virüsünün belirtilerini hatırlatalım;

corona septom

Yukarıda yer alan bilgi kartında da görebileceğiniz gibi Covid-19 virüsünün belirtileri grip, nezle gibi rahatsızlıklarla benzerlik göstermektedir. Ancak ayrıldığı noktalar hastalığın tespiti bağlamında önem kazanmaktadır. Yukarıda yer alan belirtileri yaşayan kişilerin en kısa sürede sağlık kuruluşlarına başvurmaları başka kişilere hastalığı bulaştırmamaları açısından önem arz etmektedir.

Covid-19 Corona Virüsünden Nasıl Korunulur? Nasıl Tedbir Alınmalıdır?

Covid-19 Corona virüsünden korunmanın en önemli yolu elbette hijyendir. Kişilerin bireysel olarak alacakları hijyen tedbirleri hastalığa yakalanmalarını dolayısıyla bir salgın ihtimalini azaltacaktır. Hastalık viral partiküllerin ağız ve burun yolu ile vücüda girmesi ile bulaşmaktadır. Bu anlamda hastalık riski devam ettiği müddetçe kişilerin ellerini sürekli olarak yıkamaları, dışarıda mecbur kalmadıkça bir yerlere dokunmamaları, toplu alanlarda bir yere temas ettikten sonra ellerini bol sabunla yıkamaları, yıkama imkanları yoksa alkol ile, kolonya veya dezenfektan yardımıyla temizlemeleri şiddetle tavsiye edilmektedir.

Bunun yanında maske kullanımı ile alakalı olarak da insanlara öneriler yapılmaktadır. Ancak maske önerileri daha çok hastalık taşıdığını düşünen bireyler açısından öne çıkmaktadır. Hastalık şüphesi taşıyan kişilerin vücutlarından dışarıya viral partikülleri saçmamaları adına maske kullanmaları önem kazanmaktadır. Ancak özellikle hastalığın bulaşması ile ciddi risk altında kalacak olan yaşlılar, akciğeri ile alakalı sorunları olanlar, solunum zorluğu çekenlerin maske kullanarak kendilerini korumaları da önerilmektedir. Bireylerin ne tip maskeler kullanabilecekleri konusunda akılları karışmış vaziyettedir. Hangi tip maskelerin Covid-19 Corona virüsüne karşı koruma sağladığı noktasında önerileri içeren çalışmamıza aşağıda yer verdiğimiz yönlendirme yardımıyla ulaşabilirsiniz;

Covid-19 Corona Virüsünden Kolonya İle Korunulur Mu?

Kolonya alkol, esans ve suyun karıştırılması ile elde edilmektedir. Kolonyalar içerdikleri alkol sayesinde virüslere karşı koruma sağlamaktadır. Virüslerin uzaklaştırılmasını sağlayan alkolün kolonya içerisindeki oranı yani kolonyanın derecesi de koruma etkisi bakımından önemlidir.

Virüsten Kaç Derece Kolonya Korur?

Uzmanlar Covid-19 Corona virüsüne karşı el yıkama imkanının olmadığı durumlarda bireylerin kolonya ya da dezenfektanlar ile ellerini sürekli olarak temizlemelerini önermektedirler. Kullanılacak kolonyaların ise en az 60 derece olması önerilmektedir. Daha kuvvetli ve etkili olması açısındansa kolonyanın 80 derece olması yani %80 alkol içermesi öneriler arasında yer almaktadır.

Kolonya Derecesi Arttırılabilir Mi? Kolonya Alkol Derecesi Nasıl Arttırılır?

Covid-19 Corona virüsüne karşı kolonya ile koruma sağlamak isteyen ancak evinde 60 dereceden daha az alkol içeren kolonya bulunan ya da son günlerde artan talep ile birlikte yüksek dereceli kolonya temin etmekte zorlanan bireylerin evlerinde kolonyaların derecelerini arttırmaları mümkündür. 100 mililitrelik bir kolonyanın 80 derece olabilmesi için içerisinde en az %80 alkol olması gerekmektedir.

Burada kullanılacak olan alkolün insan sağlığına zarar vermemesi adına etil alkol olması lazımdır. Metil alkol ve türevi maddeler insan sağlığına ciddi zararlar verdiğinden kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

100 mililitre 50 derecelik bir kolonyanın içerisinde 50 mili litre alkol bulunmaktadır. Bu oranı 60 dereceye veya 80 dereceye çıkartmak için aşağıda yer alan ilaveleri yapmak mümkündür;

100 mililitre 50 derecelik kolonyanıza ilave edeceğiniz 25 mililitrelik etil alkol ile kolonyanızın derecesini 60’a çıkarabilirsiniz. Bu şekilde yapacağınız etil alkol ilavesi neticesinde 125 mililitreye ulaşacak olan kolonyanızda %60 oranında etil alkol bulunacaktır. Yani derecesi 60’a çıkacaktır.

100 mililitre 50 derecelik kolonyanıza yine ilave edeceğiniz yaklaşık 135 mililitrelik etil alkol ile kolonyanızın derecesini 80’e çıkarabilirsiniz. Bu şekilde yapacağınız etil alkol ilavesi neticesinde 235 mililitreye ulaşacak olan kolonyanızda  yaklaşık olarak %80 (%78,7) oranında etil alkol bulunacaktır. Yani derecesi yaklaşık olarak 80’e çıkacaktır.

Her iki durumda da alkol ilavesinin yol açacağı olumsuz değişimi bir nebze kırmak adına esans ilavesi de yapmanız faydalı olacaktır.

*Bu tip ilave ve düzenlemelerin etil alkol ile yapılması çok önemlidir. Kalite belgeleri olan güvenilir ürünleri satın alarak ilave yapmanız önemle tavsiye edilir.

**Yalnızca zor şartlar için yaptığımız bu önerilerin yerine uzmanların kontrol ve gözetiminde ve kalite kontrol şartlarında üretilmiş olan orijinal ürünlerin kullanımı önceliğiniz olmalıdır. Ancak gerçekten ihtiyaç olması durumunda bu yöntemler uygulanabilir. Yine de önerimiz uzmanlar tarafından imal edilmiş ürünlerin kullanımıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.