kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

KPSS P2 Puan Türü Nedir? Nasıl Hesaplanır? Hangi Dersler Var?

KPSS P2 puan türü nedir? KPSS P2 puan türü nasıl hesaplanır? KPSS P2 dersleri nelerdir? Hangi Kurumlar KPSS P2 puan türü ile alım yapıyor? Detayları çalışmamızda bulabilirsiniz.

A+
A-

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS Lisans oturumlarında elde edilen KPSS P2 puan türü nedir? KPSS P2 puan türü nasıl hesaplanır? KPSS P2 puanı hangi derslerden oluşmaktadır? KPSS P2 puanı hangi Kurumlar tarafından istenmektedir?

KPSS P2 Nedir? Hangi Sınav İle Alınmaktadır?

KPSS P2 puan türü Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS’nin üniversitelerin lisans programı mezunu adaylar için gerçekleştirilen oturumu olan KPSS Lisans testlerinin çözülmesi ile elde edilen bir puan türüdür KPSS P2 puan türü KPSS Lisans sınavına katılan adayların kamu kurum ve kuruluşlarında yer alan kadrolar için gerçekleştirilen alımlara başvuruda kullanılabilmektedir. KPSS P2 puanının elde edilebileceği KPSS Lisans oturumu normal şartlarda her yıl düzenlenmektedir. Ancak B Grubu kadrolara atanabilmek için gerekli olan puanları elde etmek isteyen adayların KPSS Lisans oturumuna iki senede bir defa ve çift senelerde katılmaları gerekmektedir. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM’nin KPSS için uyguladığı çift yıl – tek yıl sistemine dair daha detaylı bilgilere aşağıda yer alan yönlendirme ile erişebilirsiniz.

KPSS P2 Puan Türü Kaç Yıl Geçerlidir?

Kamu Personeli Seçme Sınavı oturumlarının kapsadıkları adaylara göre geçerlilik süreleri farklılık arz etmektedir. Adayların KPSS P2 puan türünü kullanabilecekleri süre yani KPSS Lisans oturumunun geçerlilik süresi ile alakalı detaylı bilgileri aşağıda yer alan yönlendirme ile erişebileceğiniz çalışmamızda inceleyebilirsiniz.

KPSS P2 Puan Türü Hangi Dersleri Kapsamaktadır?

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS Lisans oturumuna katılan adaylar KPSS P2 puan türlerinin hesaplanmasını sağlayabilmektedirler. Bu puan türünün hesaplanmasında adayların katılmaları gereken oturum olan KPSS Lisans oturumunda Genel Kültür ve Genel Yetenek testleri yer almaktadır. KPSS Lisans oturumu Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin alt başlıklarında yer alan dersleri detaylı bir biçimde incelemek için aşağıda yer alan yönlendirme ile erişebileceğiniz çalışmamızı inceleyebilirsiniz;

KPSS P2 Puan Türü Nasıl Hesaplanır?

KPSS P2 puan türünün hesaplanmasında yukarıda da yer verdiğimiz üzere Genel Kültür ve Genel Yetenek testleri etkili olmaktadır. KPSS P2 puan türünün hesaplanmasında adayların Genel Yetenek testinden yapmış oldukları netlerin etkisi %60, Genel Kültür testinden yapmış oldukları netlerin etkisi ise %40’tır. Adayların KPSS Lisans oturumuna katıldıklarında KPSS P2 puanlarını yükseltmek için daha fazla ağırlık vermeleri gereken test Genel Yetenek testidir.

KPSS P2 Puan Türü Ne İşe Yaramaktadır? KPSS P2 Puan Türü İle Hangi Kurumlara Başvuru Yapılmaktadır?

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS’nin Lisans oturumuna katılan adaylardan KPSS P2 puanı elde etmiş olan adayların, Kurumların talep ettikleri en düşük puana sahip olmaları durumunda, bu Kurumların alımlarına başvuruda bulunmaları mümkün olmaktadır. KPSS P2 puan türünü genel olarak sayısal yönü daha kuvvetli olan alanlardan, bu alanlara yönelik kadrolar için gerçekleştirilen alımlarda Kurumlar talep etmektedirler. KPSS P2 puan türü, KPSS P3 puan türünün aksine merkezi atamalarda kullanılamamaktadır. Yalnızca Kurumların açıktan alımları için başvuru yapma imkanları bulunmaktadır.

KPSS P2 puan türü ve KPSS Lisans oturumuna dair detayları öğrenmek ve aklınıza takılan her tür konuyu sormak için FORUM sayfamızı takip edebilirsiniz. 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.