kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

KPSS P24 Puan Türü Nedir? Nasıl Hesaplanır? Hangi Dersleri İçermektedir?

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS P24 puan türü nedir? KPSS P24 ne işe yarar? KPSS P24 puan türü hangi dersleri içerir? Hangi kurumlar KPSS P24 ile alım yapar? Detayları çalışmamızda bulabilirsiniz.

A+
A-

Kamu kurumlarının lise ve üniversite mezunu adaylar arasından kamu kurum ve kuruluşlarına atanmak isteyen adayların seçimi için gerçekleştirilen merkezi sınav sisteminin adı olan KPSS’de adayların elde ettikleri KPSS P24 puan türü nedir? KPSS P24 puan türü nasıl hesaplanmaktadır? KPSS P24 puan türü hangi dersleri içermektedir. KPSS P24 puan türü ne işe yarar? Hangi kurumlara girişte KPSS P24 puan türü kullanılmaktadır? Detayları çalışmamızda bulabilirsiniz.

KPSS P24 Puan Türü Nedir? KPSS P24 Puan Türü Ne İşe Yaramaktadır?

Kamu Personeli Seçme Sınavı ile kamu kurum ve kuruluşlarında yer alan a grubu mesleklere girmek isteyen adayların KPSS Lisans oturumuna ve KPSS A grubu oturumlarına katılarak bazı puan türleri elde etmeleri gerekmektedir. Bu puan türlerinden birisi olan KPSS P24 puan türü için de adayların bahsi geçen iki oturuma katılmaları gerekmektedir. Adaylar KPSS P24 puan türü ile kariyer meslek alımlarına başvuru hakkı elde etmektedirler.

KPSS P24 Puan Türü Kaç Sene Geçerlidir? Kaç Yıl Kullanılır?

Kamu Personeli Seçme Sınavının Lisans oturumuna ve A Grubu oturumlarına katılarak puan elde eden adaylar bu puan türlerini iki sene boyunca kamu kurum ve kuruluşlarının A grubu kariyer meslek alımlarında kullanabilmektedirler. KPSS P24 puan türünün de geçerliliği diğer A Grubu puan türlerinde olduğu gibi iki senedir. Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS’nin tüm oturumlarında elde edilen puanların geçerlilik sürelerine dair ayrıntılı bilgilere aşağıda yer alan yönlendirme yardımıyla ulaşabileceğiniz çalışmamızda göz gezdirebilirsiniz;

KPSS P24 Puan Türü Nasıl Hesaplanır? KPSS P24 Puan Türünde Hangi Dersler Yer Alır?

KPSS P24 puan türünün hesaplanmasında adayların KPSS lisans ve KPSS A Grubu alan bilgisi oturumlarında yapmış oldukları netler etkili olmaktadır. Adayların KPSS P24 puan türlerinin hesaplanmasında KPSS Lisans oturumunda çözdükleri KPSS Genel Yetenek ve KPSS Genel Kültür testlerinin etkisi %20’şer iken, KPSS A Grubu alan bilgisi testinde çözdükleri İşletme testinin etkisi %60’tır.

KPSS P24 puan türünün hesaplanmasında ÖSYM’nin yeni puan sistemi gereği tek bir ders ağırlığı öne çıkmaktadır. KPSS P24 puan türü için bu ağırlık işletme dersindedir. KPSS P24 puan türünden yüksek puan almak isteyen adayların özellikle KPSS A grubu alan bilgisi oturumunda yer alan İşletme testinden yüksek bir net yapması önem arz etmektedir.

KPSS P24 Puanı Hangi Alım ve Kurumlarda Kullanılmaktadır?

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS’nin A Grubu alan bilgisi oturumlarında KPSS P24 puan türünü alan adaylar, kamu kurum ve kuruluşlarının gerçekleştirecekleri A Grubu kariyer meslek alımlarına başvuruda bulunma hakkına sahip olacaklardır. KPSS P24 puan türü alan bazlı olarak öne çıkan bir puan türü olduğunudan, özellikle işletme bölümü mezunu adaylar bu alımlara başvuru imkanı yakalamaktadırlar. Adayların KPSS P24 puan türü ile yaptıkları başvurular neticesinde kamu kurumlarının a grubu kariyer meslekler için gerçekleştirilecek yazılı – sözlü sınavlara girmeleri mümkün olacaktır.

KPSS P24 puan türü derslerine dair sorularınızı sormak ve sınavlara hazırlık yürüten diğer adaylar ile etkileşim kurmak için FORUM sayfamızı takip etmeyi Unutmayınız!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.