kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

KPSS P19 Puan Türü Nedir? Nasıl Hesaplanır? Hangi Dersler Var?

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS P19 puan türü nedir? KPSS P19 puan türü nasıl hesaplanır? KPSS P19 puan türü hangi dersleri içerir? KPSS P19 puan türü ne işe yarar? Hangi kurumlarda kullanılır? Detayları çalışmamızda bulabilirsiniz.

A+
A-

Kamu kurum ve kuruluşlarında yer alan ve kariyer meslek olarak nitelendirilen kadrolara girmek isteyen adayların katılmaları gereken KPSS A grubu oturumlarına katılan adayların elde ettikleri KPSS P19 puan türü nedir? KPSS P19 puan türü nasıl hesaplanmaktadır? KPSS P19 puan türünün hesaplanmasında etkili olan dersler nelerdir? KPSS P19 puan türü hangi kurumlarda kullanılmaktadır? Detayları çalışmamızda inceleyebilirsiniz.

KPSS P19 Puan Türü Nedir? KPSS P19 Puan Türü Ne İşe Yaramaktadır?

Kamu Personeli Seçme Sınavı ile kamu kurumlarında yer alan kadrolara girmek isteyen lisans mezunu adayların önünde birden fazla seçenek bulunmaktadır. Bu seçenekler öğretmen adayları haricinde kalan adaylar için temelde iki tanedir. Bu yollar adayların düz memuriyet kadrolarına girmelerini sağlayacak olan KPSS Lisans sınavı ile adayların kamu kurum ve kuruluşlarında yer alan, adına kariyer meslekler denen kadrolara girmelerini sağlayacak olan KPSS A Grubu sınavıdır. KPSS P19 puan türü de adayların KPSS A grubu oturumlarına katılmaları ile elde edebilecekleri, A Grubu puan türlerindendir. KPSS P19 puan türünü lisans mezunu adayların tamamının girmesi zorunlu olan KPSS Lisans oturumu ile KPSS A Grubu oturumlarına katılarak elde edecek olan adaylar, bu puan türü ile kamu kurum ve kuruluşlarında yer alan kariyer mesleklerin alımlarına başvuru imkanı yakalayacaklardır.

KPSS P19 Puan Türü Kaç Sene Geçerlidir? Kaç Yıl Kullanılabilir?

Kamu Personeli Seçme Sınavının Lisans ve A Grubu oturumlarına katılarak KPSS P19 puan türünü alan adayların bu puan türünü kullanma süresi iki sene olacaktır. Bunun yanında KPSS dahlindeki puan türlerinin kullanım süreleri, sınavların kapsadığı adaylara göre farklılık gösterebilmektedir. Bu farklılıkları detaylı bir biçimde incelemek ve diğer tüm puan türlerinin geçerlilik sürelerine dair ayrıntılı bilgi sahibi olmak için aşağıda yönlendirmesine yer vermiş olduğumuz çalışmamızı inceleyebilirsiniz;

KPSS P19 Puan Türü Nasıl Hesaplanır? KPSS P19 Puan Türü Hangi Dersleri İçermektedir?

Kamu Personeli Seçme Sınavı Lisans oturumu ile A Grubu oturumlarına katılarak testleri çözen adayların KPSS P19 puan türlerinin hesaplanabilmesi için Genel Kültür, Genel Yetenek testleri ile Maliye testi etkili olmaktadır.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM’nin yeni puan türü sisteminde, A grubu alanındaki testlerin yüksek ağırlığa sahip olduğu puan türleri oluşturulmuştur. Bu puan türlerinden olan KPSS P19 puan türünün hesaplanmasında da etkili olan test Maliye testi olarak belirlenmiştir. KPSS P19 puan türünün hesaplanmasında adayların KPSS lisans oturumuna katılarak çözecekleri Genel Kültür testinin etkisi %20, Genel Yetenek testinin etkisi de yine %20, KPSS A grubu alan bilgisi oturumuna katılarak çözecekleri Maliye testinin etkisi ise %60’tır.

Adayların yüksek bir KPSS P19 derecesi elde edebilmeleri için özellikle KPSS A grubu alan bilgisi testinde çözecekleri Maliye testinde yüksek bir net elde etmeleri oldukça önemlidir.

KPSS P19 Puan Türü Hangi Kurumlarda ve Hangi Alımlarda Kullanılmaktadır?

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS P19 puan türü, alan bazlı alım yapan kurumların kariyer meslek ilanlarında, maliye alanından mezun olan adaylar tarafından kullanılmaktadır. Bu şekilde Maliye bölümüne özgü kadro açan kurumların uzman yardımcılığı, denetçi yardımcılığı, müfettiş yardımcılığı, kontrolörlük gibi kariyer meslek alımlarında ilgili alan mezunu adaylar Kurumun açmış olduğu yazılı, sözlü sınavlara girmek adına başvuruda bulunabilirler.

KPSS P19 Puan türünün hesaplanmasına dair sorularını ile KPSS oturumlarına dair merak ettiklerinizi bizlere ve üyelerimize iletmek adına FORUM sayfamıza katılmayı Unutmayın!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.