kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

KPSS P42 Puan Türü Nedir? Nasıl Hesaplanır? Hangi Dersleri İçermektedir?

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS A Grubu puan türü olan KPSS P42 nedir? KPSS P42 nasıl hesaplanır? KPSS P42 puan türünde hangi dersler var? Hangi kurumlar KPSS P42 ister? KPSS P42 ne işe yarar? Detayları çalışmamızda bulabilirsiniz.

A+
A-

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS A Grubu oturumlarına katılan adayların elde ettikleri puan türleri arasında yer alan KPSS P42 puan türü nedir? KPSS P42 puan türü ne işe yaramaktadır? KPSS P42 puan türü hangi kurumlarca istenmektedir? KPSS P42 nasıl hesaplanır? KPSS P42 puan türünde hangi dersler var? Detayları çalışmamızda inceleyebilirsiniz.

KPSS P42 Puan Türü Nedir?

KPSS P42 puan türü Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS’ye katılan ve kurumlarda bulunan A grubu kariyer mesleklere girmek isteyen adayların, sınavda yapmış oldukları netlere göre hesaplanan puan türlerinden bir tanesidir. KPSS P42 puan türü adayların kariyer mesleklere girişte kullandığı puan türlerinden olduğundan KPSS Lisans oturumuna ve KPSS A grubu oturumlarına katılmayı gerektirmektedir. Alan Bilgisi puan türleri içerisinde Çalışma Ekonomisi testini içermesiyle, bu alandan puan seçen kurumların tercih ettiği puan türlerinden olan KPSS P42, bu alan içerisinde dengeli bir noktada yer almaktadır.

KPSS P42 Puan Türü Ne İşe Yaramaktadır? KPSS P42 Puan Türü İle Hangi Kurumlara Girilebilir?

Kamu Personeli olarak atanmak isteyen adayların öğrenim düzeylerine veya girmek istedikleri kadroların niteliğine göre katılmaları gereken Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS Lisans ve KPSS A Grubu oturumlarına giren adayların bu iki oturumun testlerine bakılarak hesap edilen KPSS P42 puan türü kamu kurumlarında bulunan ve denetmenlik, uzmanlık, müfettişlik gibi kariyer grubu kadrolara başvuru yapmak için kullanılabilmektedir. KPSS A Grubu ile başvurulabilen bu kadrolar usul gereği merkezi atama yapılan B grubu kadrolar gibi direk girilebilen kadrolar değildir. Bu bağlamda adaylar elde etmiş oldukları KPSS P42 puan türü ile kurumların açmış oldukları alımların yazılı ya da sözlü sınavlarına girebilme hakkı elde etmektedirler.

KPSS P42 puan türü Çalışma Ekonomisi bazlı bir puan olarak öne çıkmaktadır. Bu yönden daha yüksek oranda hitap ettiği kurumlar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Türkiye İş Kurumu gibi kurumlar ve bu kurumlarda yer alan kadrolardır. Örneğin KPSS P42 puan türü ile adaylar Sosyal Güvenlik Kurumu Sosyal Güvenlik Denetmen Yardımcılığı alımlarına başvuruda bulunabilmektedir.

osym binasy 12

KPSS P42 Puan Türünde Hangi Dersler Yer Almaktadır? KPSS P42 Puan Türü Nasıl Hesaplanır?

Kamu Personeli Seçme Sınavının A Grubu ve Lisans oturumlarına katılan adayların bu oturumlarda çözecekleri testlerden elde ettikleri puan türlerinden olan ve kamu kurumlarında bulunan kariyer grubu mesleklerin alımlarına başvuru imkanı tanıyan KPSS P42 puan türü Çalışma Ekonomisi testinin ağırlığa sahip olduğu bir puan türüdür.

KPSS P42 puan türünün hesap edilmesinde aşağıda yer alan KPSS Lisans ve KPSS A grubu testleri tablodaki oranlarda etkili olmaktadır;

KPSS P42 Puan Türü Nasıl Hesaplanır?
Genel Kültür Testi %10
Genel Yetenek Testi %10
Maliye Testi %15
Çalışma Ekonomisi %30
Hukuk Testi %20
İktisat %15

KPSS P42 puan türü ile birlikte diğer KPSS A Grubu puan türlerinin ve dahi tüm KPSS oturumlarında elde edebileceğiniz puan türlerinin hesaplanmasına dair detaylara aşağıda yönlendirmesine yer verdiğimiz çalışmamızda erişebilirsiniz;

KPSS P42 Puan Türü Kaç Yıl Geçerli Olmaktadır?

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS ile kamu kurumlarında yer alan kariyer grubu mesleklere girmek isteyen ve bu sebeple KPSS A grubu ile KPSS Lisans oturumlarına katılmış olan adayların hesaplanan KPSS P42 puan türleri KPSS’nin standart geçerlilik sürelerine tabi olmaktadır. KPSS puanlarının olağan ve istisna geçerlilik sürelerine dair ayrıntılı bilgilere aşağıda yönlendirmesine yer verdiğimiz çalışmamızda ulaşabilirsiniz;

Bizlere sorularınızı sormak ve gelişmelerden anlık olarak haberdar olmak için Tercihiniyap Forum‘u ziyaret edebilirsiniz.

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS P42 puan türünün nasıl hesaplandığına dair sorularınız ile diğer adayların puanları ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi paylaşmak için FORUM sayfamızı ziyaret edebilirsiniz;

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.