kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Senarist Maaşları Ne Kadar?

Senarist Maaşları Ne Kadar? Senarist Nedir? Ne Demek? Kimdir? Senarist Ne İş Yapar? Senarist Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri Senarist Maaşları, Kazançları, Ücretleri Ne Kadar? Senaristler Bölüm Başına Ne Kadar Ücret Alır?

A+
A-

Büyüyen dizi-film sektöründe üzerine büyük görevler düşen kişilerden biri de senaristlerdir. Bu senaristler hakkında en çok merak edilen konulardan biri de maaş bilgisidir. Peki senarist maaşları ne kadardır?

Türkiye dünyadaki en önemli dizi-film üretici ülkelerinden biri haline geldi. Türk dizileri, Türk filmleri dünyanın her yerinde rating rekorları kırdı. Oyuncularımız, dünyaca ünlü yıldızlar haline geldi. Özellikle de Diriliş Ertuğrul ve Muhteşem Yüzyıl gibi tarihi diziler adeta marka değeri oluşturdu. Bu noktada en önemli husus güçlü senaryoların çıkmasıdır. Genellikle Türk tarihinden ve Türk edebiyatından beslenen eserler çıksa da senaristlerimiz orijinal işlere de imza atmaktadır. Dizi-film sektörü büyüdükçe de senaristlere, senaryolara verilen önem ikiye katlanmaktadır. Senaristlerle ilgili en çok merak edilen konuların başında ise maaşlar, ücretler gelmektedir.  Senarist maaşları ne kadar? senarist ücretleri ne kadar? Senaristler bölüm başına ne kadar kazanır?

Temmuz 2023 Zamlı Yeni Memur Maaşları Ne Kadar?

Senarist Nedir? Ne Demek? Kimdir?

Senaryo, Fransızca bir sözcüktür. Scenario olarak bilinen kelimenin tam anlamı tiyatro, dizi, film, piyes vb. eserlerin, çalışmaların sahnelerini, hikayesini gösteren yazılı metindir. Görsel işlerin tamamı bir senaryo üzerinden canlanır. Senaryolar orijinal veya esinlenerek yazılabilir. Örneğin kitaplar, hikayeler, destanlar üzerinden senaryo yazılabilir. Senarist ise senaryo yazan kişidir. Yine Fransızca bir kelime olan senarist, senaryocu olarak ifade edilebilir.

Senarist Ne İş Yapar?

 • Senarist senaryo yazan kişidir. Asıl görevi senaryo yazmaktır.
 • Tiyatro piyesi, dizi-film senaryosu, talk-show için senaryo yazabilirler.
 • Haftalık, aylık, yıllık çalışabilirler.
 • Kitapları senaryolaştırabilirler.
 • Orijinal işlere imza atabilirler.
 • Yeni bir dünya oluşturabilirler.
 • Kendilerini çok geliştirmelidirler.
 • Hem çalıştıkları sektörü hem tarihi hem kültürü iyi bilmelidirler.

Senarist Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri

Senaristlerin çalışma şartları sık sık değişir. Kişinin üretkenliği, çalışma disiplinine bağlı olarak işler değişebilir. Genellikle sektöre yeni giren kişiler için şartlar ağırdır. Çünkü az para karşılığında çok iş yapılır. Türkiye, dünyanın aksine perde arkasında çalışanlara az değer veren bir ülkedir. Senaristler hak ettiği değeri görmemektedir. Bu nedenle senaristler zor şartlara göğüs gererek iş üretiyor diyebiliriz. Ancak alanında başarılı, tanınmış isimler ise genele home office olarak evinden çalışır. Konforlu bir çalışma ortamına sahiptir. Çalışma saatleri ise düzensizdir. Bazen gece bazen sabah üretirler. Bazen gün boyu çalışıp 1 hafta çalışmazlar. Bu tamamen üretmekle ilgilidir.

Senarist Maaşları Ne Kadar?

Senarist maaşları denildiğinde belirli bir rakam, düzenli ve tutarlı ödeme politikasından söz edilemez. Çünkü her işte, her şirkette, her sektörde durum farklıdır. Örneğin tiyatro için senaryo yazımı daha az ücretlerle yapılmaktadır. Dizi-film sektöründe ise daha büyük paralardan söz edilebilir. Örneğin elinde orijinal veya uyarlama senaryosu bulunan senaristler yapım şirketleriyle bölüm başına belirlenen ücretlerle anlaşır. Bu durumda 3 sezon toplamda 90 bölüm olan bir dizi için bölüm başına 40-50 bin TL üzerinden anlaşma sağlanır. Ayrıca yapım şirketleri de senarist çalıştırırlar. Aylık 15-20 bin TL maaşla çalışan yaratıcı ekip ortaya önemli işler çıkartabilirler. Bunun dışında TV’lerde, programlarda, showlarda çalışan senaristlerde bulunur. Bu kişiler de bölüm başına veya haftalık olarak 7-8 bin TL maaş alabilir. Burada esas belirleyici unsurlar kişinin tecrübesi ,başarısı, yaptığı işi ne kadar iyi satabildiğidir.

Halkbank İç Kontrolör Yardımcılığı Maaşı 2023 Ne Kadar?

Senaristlik nasıl bir meslek?

Senarist, belirli teknikler kullanılarak film çekimine uygun olarak hazırlanan senaryoları yazan kişidir. 

Yorumlar

 1. No Avatar No dedi ki:

  Umarım bu veriler doğrudur

 2. sdrgsd Avatar sdrgsd dedi ki:

  umarım ki öyledir…