kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

KPSS Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

2016 Kamu Personeli Seçme Sınavı ile alınan KPSSP3 puanlarının kullanılacağı üçüncü tercih dönemi olan KPSS 2017/2 merkezi yerleştirme tercihleri yakın zamanda yapılacak. Bu ve bundan sonraki tercih dönemlerinde sizlere yardımcı olması adına, merkezi yerleştirmeler için dikkat etmeniz gerekenleri yazımız içerisinde bulabilirsiniz.

A+
A-

2016 KPSSP3 Puanı Nerede Kullanılır?

Bilindiği üzere KPSSP3 puanı genel olarak Merkezi Yerleştirmelerde kullanılmaktadır. İstisnai olarak bazı A kadro alımlarda da KPSSP3 puanının kullanıldığı bilinmelidir. Biz bu yazımız da KPSSP3 puanın kamu kurum ve kuruluşlarının merkezi alımlarında nasıl kullanıldığı üzerinde duracağız. İlerleyen zamanlarda diğer kullanım alanlarından da bahsedeceğiz. Kamu Haber

Öncelikle bilinmesi gereken: KPSSP3 puanlarının geçerliliğinin İKİ YIL ile sınırlı olduğudur. KPSS 2018 sınav sonuçları açıklanana kadar KPSSP3 puanlarınızı kullanabilirsiniz. İki yıllık bu süre zarfında şartlarını taşıdığınız bütün merkezi yerleştirme ve açıktan alım yapılan kadrolara KPSSP3 puanınız ile başvuru yapabilirsiniz.

Merkezi yerleştirme olarak bilinen ve DPB ve ÖSYM tarafından ortak yürütülen ilk atamaların tercih işlemleri 2016/2 olarak ARALIK ayında yapılacaktır. İkinci yerleştirme tercih işlemleri 2017/1 olarak HAZİRAN 2017’de, üçüncü yerleştirme tercih hakkınızı 2017/2 olarak KASIM 2017’de ve son tercihleri de 2018/1 olarak HAZİRAN 2018 tarihinde kullanılacaktır.

Merkezi yerleştirmelerin her birinde, ÖSYM tarafından adaylara 30 tercih hakkı verilecektir. Bu tercih haklarınızı kullanırken dikkat edeceğiniz hususları aşağıda derlemeye çalıştık:

  • Açılan kadronun mezun olduğunuz bölüme uygun olup olmadığının kontrol etmelisiniz.
  • Açılan kadronun özel şartlarının sizde bulunan şartlara uygun olup olmadığının kontrol etmelisiniz.
  • Açılan kadronun bulunduğu şehir ve o şehrin hangi ilçesinde olduğunun kontrol etmelisiniz.
  • Puan odaklı tercih işlemi yapmalısınız.
  • Geçmiş dönemde o kurum ve mesleğe ait taban puanların kontrolü yapılarak, tercih işleminin yapmalısınız.
  • Kendi mezun olduğumuz bölümde KPSSP3 sıralamamız ne durumda olduğunu bilerek tercih işlemi yapmalısınız.
  • 4001 alımlarının genel olarak lisans mezunu olan herkesi kapsadığı bilenerek, bu koda ait alımları gözden kaçırmadan tercih işleminin yapmalısınız. Şimdi bu başlıkların incelemesini yapalım.

Açılan Kadronun Mezun Olduğunuz Bölüme Uygun Olup Olmadığının Kontrolü

Merkezi alımlarda hata yapılan en ciddi problemlerin başında gelmektedir. Açılan kadro hangi bölüm ve/veya bölümlerin mezunlarından alım yapıyor, buna bakmaksızın tercih işlemi yapılıyor. Örneğin, bir kadro sadece Maliye/İşletme mezunlarının tercih yapmasına yönelik açılmışken, Kamu Yönetimi mezunu birisi tutuyor o kadroyu tercih ediyor. Bu nedenle, boş yere bir tercih hakkını kullanmış oluyor. Birde bu işi derinlemesine incelemesini yapmayan kişiler, sonuçlara bakıyor ve diyor ki X bankalığına ait memurluk 76’da kalmış, sen nasıl 84 puanla açıkta kaldın? Bilmiyor ki o alımın belli bir bölümden mezun olanları kapsadığını, lütfen bu kişilere doğru bir şekilde meseleyi anlatalım, daha sonra akıllara nasıl olsa B kadro ile atanmak kolay algısı yerleşiyor bunun önüne geçelim.

Açılan Kadronun Özel Şartlarının Sizde Bulunan Şartlara Uygun Olup Olmadığının Kontrolü

Tercih işlemlerinde bir diğer dikkati gerektirecek husus, özel şartlar. Bunlar ne olabilir: Yaş sınırı (30 yaş altı kişiler tercih edebilir gibi), YDS taban puan şartı (YDS 70 ve üstü alanlar tercih edebilir gibi), Cinsiyet şartı (Sadece Erkekler veya Kadınlar tercih edebilir gibi), Belirli Sertifika şartı (MEB onaylı bilgisayarlı muhasebe sertifikası gibi), Belirli bir iş tecrübesi şartı (5 yıl boyunca tekniker veya teknisyen olarak çalışmak gibi), İkametgah şartı (O bölge de belli bir süre ikamet ediyor olmak gibi). Bu şekilde şartlar merkezi alımlarda gözden kaçan şeyler olarak ön plana çıkabiliyor. Merkezi alımın ÖSYM tarafından belirlenen genel kodunun yanında, 4 haneli kodlar yer alır: 6225 gibi. Bu kodlar mesleğin özel bir şart taşıdığını ifade eder. Bu kodlara dikkat etmelisiniz ve size uygun olan tercihi yapmalısınız.

Açılan Kadronun Bulunduğu Şehir ve O Şehrin Hangi İlçesinde Olduğunun Kontrolü

Gerçekten önemli hususlardan bir tanesi de budur. Kişi tercih işlemini kesinlikle kendisinin maddi ve manevi şartlarını göz önüne alarak yapmalıdır. Bir an evvel atanayım da gerisini daha sonra değerlendiririz şeklindeki düşüncelerle yapılan tercihler, ilerleyen zamanlarda ciddi problemler yaratabilmektedir. Örneğin, Bir kişi puanım yanmasın diye tercihini İstanbul ilinden yana kullanmış olsun. Maaşın 2300 TL, iş yerine en yakın semtteki kira bedelinin 1000 TL olduğu bir işin stresini çekmeye değer mi diye düşünmekte fayda var.

Sadece ile bakarak tercih yapanlar, hangi ilçeye atandıklarına bakmadıkları için çok ciddi problemlerle karşılaşmaktadırlar. Örneğin, Ankara’nın Nallıhan ilçesinin, Ankara’ya uzaklığı 160 kilometredir. Kişi, tercih işlemini yaparken Ankara kadrosu diye yazdığı yerin Ankara’ya bu derece uzak olduğunu anladığında iş işten çoktan geçmiş oluyor bu duruma dikkat edelim.

Puan Odaklı Tercih İşlemi Yapılması

Bir kişinin KPSS P3 puanın 75 olduğunu varsayalım. Bu kişinin mezun olduğu bölümden de alım çok az, neredeyse yok. Geriye kalan tercih hakları da 4001 olarak kullanmak istiyor. Bir ümit puanlar düşer diye. Arkadaş böyle bir ümit içinde olmak büyük hayalperestlik. O tercih dönemi sizin için hiç yokmuş gibi hayata devam etmek daha sağlıklı.

Geçmiş Dönemde O Kurum ve Mesleğe Ait Taban Puanların Kontrolü

Bazı kurumlara ait mesleklerin sosyal imkanları, maaş durumu ve gelecekte kariyer yapabilecek konumda olmaları sebebiyle puan olarak yüksek kapatmaktadır. Bu konuda bilinen en iyi örnekler; Devlet Hava Meydanları İşletmesi sözleşmeli memur ve Elektrik Üretim A.Ş. sözleşmeli memur alımıdır. Her ikisinin de maaşları diğer memurluklara nazaran oldukça yüksektir, bu nedenle KPSSP3 puanından yüksek puan almış olanların gözde meslekleri bunlardır. 2016/1 alımı 2014 mezunlarının puanlarına ait son alım olmasına rağmen 23 kişilik Ankara Devlet Hava Meydanları 4001’den sözleşmeli memur alımı 91 puanın üstünde kalmıştır. Bu nedenle, 80 puan almış bir kişinin geçmiş alımları dikkate alarak tercih hakkını kullanmasında ve buna göre beklenti içine girmesi faydasına olacaktır.

Kendi Mezun Olduğunuz Bölümde KPSSP3 Sıralamasının Kontrolü

Üzerinde özellikle durulması gereken konulardan biri de bu durumdur. Örneğin, bir hukuk mezunu kişinin KPSSP3 Türkiye geneli sıralaması 14.567 olsun, bu kişi ilk merkezi alımda 5.000 kişilik bir alım olması sebebiyle kesinlikle atanma ihtimali olmadığı fikrine kapılabilir; oysa bu düşünceye hemen kapılmamak gerekir. Burada Genel sıralamanızın yanında kendi bölüm sıralamanızda çok önemlidir. Diyelim, bu kişi Hukuk alanında KPSSP3 puan türünde Türkiye de 60. Sırada. Bu 5000 kişilik alımda da Türkiye geneli hukukçu alım sayısı 50 kişi olmuş olsun. Böyle bir durumda bu kişi doğru tercih yapması durumda atanma ihtimali yüksek olacaktır. Bölüm sıralamanız AİS’te ilerleyen günlerde yayınlanacaktır.

Bir de tercih döneminde kendi bölümünüzü ilgilendiren alımlara özellikle dikkat edin ve kendi bölümünüz için kaç kadro olduğunu hesap edin. Bu sayede atanıp atanmama konusunda yapacağınız il tercihinde daha dikkatli davranabilirsiniz.

4001 Kodu Atamalarının Kontrolü

Bir mühendisin Maliye Bakanlığında ne işi var veya bir İİBF mezununun Karayolları Genel Müdürlüğünde ne işi var gibi bir düşünceye girmek 4001 kodu nedeniyle yersiz bir düşünce haline geldi.

Atanmaya engel bir durum olmadığını gösteren bu kod, kimi fakülte mezunlarının durumunu olduğundan daha kötü hale getirirken, kimi fakülte mezunlarında avantaj yaratmıştır. Herhangi bir lisans programından mezun olmayı kapsayan bu kod bazılarının gözünden kaçmaktadır. Son yıllarda açılan kadroların büyük kısmı da bu kod üzerinden yapıldığı için puanlar hem yüksek kapatmakta hem de okuduğu bölüme uygun olmayanların bazı mesleğe yerleşmeleriyle sonuçlanarak tercih çarpıklığına neden olmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.