kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

KPSSP22 Puan Türü Nedir? KPSSP22 ile Alan Kurumlar

KPSSP22 Puan Türü Nedir? KPSSP22 ile Alan Kurumlar

A+
A-

1472 0 d087516b04b3bd7f8348f1093c90a53b

KPSSP22 ile alan kurumlar hangileri nelerdir? KPSSP22 puan türü nedir? Kurumların taban puanları nelerdir? Hangi kurumların ilgili puan türü ile alım yapıyor? Alınması gereken en düşük puan nedir? KPSS22 puanı ile alakalı olarak her şeyi sizin için derledik.

GENELAÇIKLAMA Kamu kurum ve kuruluşların kariyer mesleklerinde çalışmayı hedefleyenler için, Kamu Personeli Seçme Sınavında kullanılan puan türlerinin sınavda çıkan derslere göre yüzdesel oranlarının bilinmesi üzerinde önemle durulması gereken konulardan bir tanesidir. Herhangi bir puan türünde bilmediğiniz veya sınav öncesi üzerinde fazla durmadığınız bir dersin etkisi beklediğinizden fazla olabilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için, sınav öncesinde puan türleri analizini doğru yapmalısınız. A kadro kurum sınavlarına hazırlanan herkesin, sınava hazırlık aşamasında çalıştığı dört ana ders grubu vardır.Bunlar: Hukuk, İktisat, Maliye ve Muhasebedir. Bu derslerden bağımsız olarak,girmek istediği kurumun sınavında alım yapılan puan türüne dikkat etmeyen adayların büyük çoğunluğu, ilgili puan türünden düşük puan alması sebebiyle sınavlara katılamamaktadır. Her ne kadar çoğu puan türünde, derslerin yüzdelik etkileri göz önüne alındığında Genel Kültür ve Yetenek, İngilizce, Hukuk,İktisat, Maliye ve Muhasebe dersleri en büyük yüzdelik etkiye sahip olsa da,herhangi bir puan türünde hem bunların yüzde kaça tekabül ettiğini tespit etmek hem de bunlar dışında kalan derslerin etkileri ortaya koymak adına her bir puan türünü irdelemeye çalışacağız. kamu haber

KPSS A Grubu Hukuk Konuları ve Soru Dağılımı

KPSSP22 KONULARI 

Bir çok A kadro kurum sınavında, İKTİSAT bölümü mezunu adayın kullandığı puan türü olan, KPSSP22 puan türünde İktisat ve Yabancı Dil bölümü neredeyse puan türünün tamamını oluşturmaktadır. Bu puan türünün hesaplanmasında; İktisat dışında, Maliye, Hukuk, Muhasebe, İşletme, Kamu Yönetimi vs. hiçbir alan dersinin önemi yoktur ve hesaplamaya etkileri nötr olarak bilinmelidir. Dört yıllık eğitim veren bir İktisat lisans programından mezun olanlara inanılmaz bir ayrıcalık tanıyan bu puan türünde açılan kurum sınavlarının bir kısmı yazılı ve mülakat şeklinde olurken, bir kısmı da sadece MÜLAKAT şeklinde olmaktadır. KPSSP22 puan türü ile mülakatla alım yapan kurumları düşündüğümüzde,İKTİSAT bölümü mezunu olan bir kişi Kamu Personeli Seçme Sınavında İktisat alanından fazla net yapması ve Yabancı Dil Sınavından da iyi puan alması koşuluyla, diğer alan derslerini çok sıkı çalışmadan da iyi denilebilecek bir kuruma atanabilmektedir. Bu puan türüne etkisi olan derslerin yüzdelik dağılımları aşağıdaki gibidir:

·        Genel Yetenek: %10

·        Genel Kültür: %10

·        Yabancı Dil Sınavı (YDS): %30

·        İktisat: %50

1472 2 d087516b04b3bd7f8348f1093c90a53b

KPSSP22 İle Alan Kurumlar

İktisat alan dersi ve Yabancı Dil sınavının %80’lik etkisi olan bu puan türü, İktisat bölümü mezunlarının başvuru yapabileceği kurum sınavlarının hangilerinde kullanılmaktadır? Müfettiş, Uzmanlık ve Denetmenlik kadrolarının hangilerinde geçerlidir? Aşağıda liste ile bu sorulara cevap vermiş olalım.

·        Türkiye İstatistik Kurumu Uzman Yardımcılığı (İktisat bölümü mezunları için- Mülakat sınavı)

·        Dışişleri Bakanlığı Uzman Yardımcılığı (İİBF ve SBF bütün bölüm mezunlarıiçin – Yazılı ve Mülakat sınavı)

·        Ekonomi Bakanlığı Dış Ticaret Uzman Yardımcılığı (İktisat bölümü mezunları için – Yazılı ve Mülakat sınavı)

·        Kalkınma Bakanlığı Uzman Yardımcılığı (İktisat bölümü mezunları için -Yazılı ve Mülakat sınavı)

·        Hazine Müsteşarlığı Uzman Yardımcılığı (İktisat bölümü mezunları için -Yazılı ve Mülakat sınavı)

·        Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı Uzman Yardımcılığı (İktisat bölümü mezunları için – Mülakat sınavı)

·        Savunma Sanayi Müsteşarlığı Uzman Yardımcılığı (İktisat bölümü mezunları için – Mülakat sınavı)

·        Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Uzman Yardımcılığı (İktisat bölümü mezunları için – Mülakat sınavı)

KPSSP22 PUAN TÜRÜNDEN EN DÜŞÜK KAÇ PUAN ALINMALIDIR? Bu puan türünün hesaplanmasında, İktisat ve Yabancı Dil bölümünün çok ciddi etkisi olmasıyla birlikte, bazı kurumlar birde Yabancı Dil Seviye sınavında da belli bir taban puan istemektedir. Bu nedenle, hem yazılı sınavla on katı kadar adayı yazılı sınavına çağıran ve birde YDS’den 70 barajı koyan Hazine Müsteşarlığı ve Dış Ticaret Uzman Yardımcılığı sınavları için, istisnalar dışında 85 altında bir puan çok rahat yeterli olurken, sadece sözlü mülakat ile alım yapan kurumlar için ataması yapılacak kadro sayısının dört katı sözlü mülakata çağrıldığı için, 90 ve üstünde bir puan almak gerekmektedir.

BDDK Meslek Mensupları Hakkında Her şey

KPSSP22 Taban Puanları Kurumların Taban Puanları

·        Türkiye İstatistik Kurumu Uzman Yardımcılığı Sınavı 08-12/02/2023 tarihleri arasında yapılan mülakat sınavında 32. sırada sınava katılan adayı puanı 89,159 (Bu sınavda YDS için 50 taban puan belirlenmiştir.)

·        Dışişleri Bakanlığı Uzman Yardımcılığı Sınavı 05/09/2023 tarihinde yapılan yazılı sınavda 40. sırada sınava katılan adayı puanı 93,703 (Bu sınavda YDS için 70 taban puan belirlenmiştir.)

·        Ekonomi Bakanlığı Dış Ticaret Uzman Yardımcılığı Sınavı 18/10/2023 tarihinde yapılan yazılı sınavda 200. sırada sınava katılan adayı puanı 80 (Bu sınavda YDS için 70 taban puan belirlenmiştir.)

·        Hazine Müsteşarlığı Uzman Yardımcılığı Sınavı 03/12/2023 tarihinde yapılan yazılı sınavda 140. sırada yazılı sınava katılan adayı puanı 87,014 (Bu sınavda YDS için 70 taban puan belirlenmiştir.)

·        Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı Uzman Yardımcılığı Sınavı 08-15/02/2023 tarihleri arasında yapılan mülakat sınavında 8. sırada sınava katılan adayı puanı 92,58 (Bu sınavda YDS için 80 taban puan belirlenmiştir.)

KPSS kaç net kaç puan getirir?

KPSS Lisans sınavında toplam 45 net yapan aday 66,957 puan alırken, 55 net yapan aday 72,596 puan, 65 net yapan aday 77,516 puan, 75 net yapan aday ise 81,716 puan almaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.