kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

KYK İnternet Şifresi Alma ve Değiştirme

A+
A-

KYK İnternet Şifresi Alma ve Değiştirme;  “KYK internet şifresi alma”, “KYK internet şifresi nasıl değiştirilir”, “KYK internet şifresi giriş” ve “KYK internet şifremi unuttum” konularını sizler için derledik.

KYK İnternet Şifresi Alma ve Değiştirme

Pek çok öğrencinin kaldığı KYK yurtlarında kullanılan internet şifresi, e-Devlet portalı üzerinden giriş yapılarak, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın bir alt hizmeti olan “Ücretsiz Yurt İnterneti Taahhüt İşlemleri” menüsü üzerinden oluşturuluyor. KYK internet şifresi değiştirme işlemleri de yine aynı alt menü üzerindeki “Şifre Değiştirme” alanından gerçekleştiriliyor. Gelin şimdi KYK internet şifresine dair tüm detaylara beraber bakalım.

KYK İnternet Şifresi Alma

KYK internet şifresi almak için e-devlet portalına kendi TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekiyor. Bu işlemi gerçekleştirmek için eğer henüz e-Devlet şifreniz yoksa ilk önce en yakın PTT şubesine giderek e-Devlet şifrenizi almalısınız. Bunun için aşağıdaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

e-Devlet Girişi Nasıl Yapılır? Nasıl Şifre Alınır? 

e-Devlet portalına giriş yaptıktan sonra izlemeniz gereken adımlar ise şu şekilde:

 1. e-Devlet’e giriş yaptıktan sonra, arama alanına “Ücretsiz yurt interneti öğrenci taahhüt işlemleri” yazarak Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ilgili menüsüne gidin.
 2. Sonrasında ekranda yer alan “Yeni Taahhütname Başvurusu” düğmesine tıklamanız gerekiyor.
 3. Yeni açılacak olan ekranda karşınıza, KYK internet şifresi almanız için bir taahhütname çıkıyor. Taahhütnamede, KYK yurtlarında wifi kullanmanız için dikkat etmeniz gereken kurallar yazılı. Bu nedenle bu kuralları dikkatli bir şekilde ve anlayarak okuyun.
 4. Buradaki kuralları okuduktan sonra, taahhütnamenin altında bulunan “Yukarıdaki taahhütnameyi kabul ediyorum.” yazısının yanındaki kutucuğu işaretlemeniz gerekiyor. Yazıyı okuduğunuza dair beyan verdikten sonra ise altta bulunan “Devam Et” butonuna tıklayın.
 5. Butona tıkladıktan sonra sizi “Şifre oluşturma ekranına” yönlendiriyor. Burada karşınıza çıkacak olan ekrandan ilk defa kullanmak üzere size ait olacak KYK internet şifresini oluşturun. Burada oluşturmanız gereken şifre en az 8, en fazla da 12 karakterle sınırlı oluyor.
 6. Bu adımları tamamlayarak KYK internet şifresini hemen oluşturarak internete bağlanabilirsiniz.

KYK İnternet Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Hali hazırda var olan KYK internet şifrenizi, şu anda var olan şifrenizi kullanarak değiştirebilirsiniz. Ancak burada, ilk defa şifre almak için e-Devlet portalına giriş yapılırken, KYK internet şifresi değiştirmek için e-Devlet’e giriş yapmanıza gerek kalmıyor. Peki KYK internet şifresi nasıl değiştirilir? İzlemeniz gereken adımlara gelin beraber bakalım:

 1. wifi.kyk.gov.tr adresli KYK internet sitesine gitmeniz gerekiyor.
 2. Ardından “Şifre Değiştirme” işlemleri butonuna tıklayın.
 3. Buradaki ekrana eski şifrenizi ve yeni oluşturmak istediğiniz şifreleri yazarak yeni şifrenizi doğrulayın. Yeni belirleyeceğiniz şifre de yine en az 8, en fazla da 12 karakterle sınırlı oluyor.
 4. Şifre değişikliğine onay verdikten sonra şifre değiştirme işleminiz tamamlanıyor. Artık yeni şifreniz ile KYK internetini kullanmaya devam edebilirsiniz.

KYK İnternet Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım?

KYK internet şifrenizi unutursanız, herhangi bir online portal üzerinde “KYK İnternet Şifremi Unuttum” gibi bir sekme bulunmadığı için bu durumu yurt idarene bildirmeniz gerekiyor. Yurt idaresi sizin adınıza yeni bir şifre belirleyerek size bunu bildiriyor. İdare tarafından ilk girişiniz için size verilen bu şifre ile KYK internetine giriş yaptıktan sonra ise yukarıdaki adımları takip ederek, bilgi güvenliğiniz açısından şifrenizi değiştirmelisiniz. Güvenliğiniz için güçlü bir şifre belirlemek için şunları öneriyoruz:

 • Öncelikle şifreniz yine en az 8 ve en fazla 12 karakterden oluşmalı.
 • Belirleyeceğiniz şifrenin içinde en az 1 tane büyük harf ve 1 tane de rakam içermeli.
 • Şifre içerisinde ç, ğ, ı, ö, ş gibi Türkçe karakterler kullanmamalısınız.
 • Ayrıca tabii ki başkasının kolaylıkla çözebileceği bir şifre belirlememelisiniz.

KYK İnternet Şifresi Giriş İşlemleri Yapılıyor?

KYK internet ağına giriş yapmak için e-Devler üzerinden alacağınız ve sadece sizin kullanımınıza özel olarak verilen kullanıcı ve şifrenizi kullanmanız gerekiyor. KYK İnternet Şifresi Giriş işlemleri için şu adımları takip edin:

 1. KYK internetine bağlanmak istediğiniz cihazın mobil ağını kapatarak Wi-Fi’sini açın.
 2. Wi-Fi tarafından bulunan ağlar arasından “KYKWIFI” ağını seçerek tıklayın.
 3. Ardından “Bağlan” butonuna basın. Burada sizi tarayıcıya yönlendiriyor.
 4. Cihazınızın tarayıcısında açılacak olan sayfada yer alan kutucuklara “TC kimlik numaranız” ve “KYK Şifreniz” ile giriş yapın.
 5. Ardından KYK internetini kullanmaya başlayabilirsiniz.

KYK İnternet Kotası Var mı? KYK İnternet Kotası Ne Kadar?

KYK internet kotası, geçtiğimiz yıllarda sınırsız olarak sunulurken, kimi öğrencinin bu durumu kötüye kullanması ve suistimal ettikleri gerekçesi ile sonradan sınırlandırıldı. Size verilen bu KYK internet kotanız dolduğu zaman, otomatik olarak internet bağlantınız kesiliyor ve KYK üzerinden internete giremiyorsunuz. Size verilen KYK internet kotası ise aylık 16 GB ile sınırlandırılıyor. KYK yurdunuzdan, TC kimlik numaranız ve KYK şifreniz ile istediğiniz zaman giriş yaparak, 1 ay boyunca 16 GB interneti ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz. İnternet kotanızı doldurduğunuz zaman ise internet döneminiz bitip yeni dönem başlayana kadar KYK internetini kullanamazsınız.

Kalan KYK internetinizi öğrenmek için ise KYK’nın resmi wifi.kyk.gov.tr sitesine girmeniz gerekiyor. Ardından, ekran üzerinde bulunan kota sorgulama adımlarını takip ederek kalan internet hakkınızı öğrenebilirsiniz.

Ayrıca bakınız:

Netflix Bedava Premium Hesaplar > TIKLAYIN

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.