Maaşlar

Anestezi Teknisyeni Maaşları 2020 Ne Kadar?

Mesleklerin maaşlarını, görevlerini, çalışma şartlarını anlattığımız yazı dizilerimize devam ediyoruz. Sizlere fikir vermesi amacıyla hazırladığımız bu yazıda ise anestezi teknisyeni maaşları ve görevleri, çalışma şartları gibi konulara değineceğiz.

ANESTEZİ TEKNİSYENLİĞİ NEDİR? ANESTEZİ TEKNİSYENİNİN GÖREVLERİ

Teknisyenler ve teknikerler sağlık sektöründe ilgili branşın uzmanının yanında destek personel olarak görev yaparlar ve anestezi teknisyenleri de bu şekilde yardımcı personel olarak görev yapmaktadırlar. Anestezi teknisyeni nedir daha iyi anlamak için görevlerine bakmak faydalı olacaktır:

a) Anestezide kullanılacak tüm cihaz ve ekipmanı kontrol eder ve anestezi uygulamasına hazırlar.

b) Merkezi gaz kaynaklarının bağlantılarının doğru olup olmadığını, oksijen, azot protoksit, tüplerinin doluluğunu ve bağlantılarını kontrol eder.

c) Uygulanacak anestezi yöntemine göre gerekli ilaç ve malzemeleri hazırlar.

ç) Anestezi cihazındaki arızaları, anestezik maddelerle, anestezide kullanılan bütün yardımcı ilaç ve malzeme ihtiyacını anesteziyoloji ve reanimasyon uzmanına zamanında haber verir.

d) Anestezi uygulamaları ve monitörizasyon için hastayı hazırlar.

e) Anestezinin güvenli bir şekilde uygulanabilmesinde, sürdürülebilmesinde ve sonlandırılmasında anesteziyoloji ve reanimasyon uzmanına yardımcı olur.

f) Anestezi uygulamasında hastaya ilişkin anestezi kayıtlarını tutar.

g) Hasta ve anestezi işlemine ait takip bilgilerini anesteziyoloji ve reanimasyon uzmanıyla paylaşır.

ğ) Anestezinin sonlandırılmasından itibaren hastanın derlenme odasına güvenli bir şekilde teslim edilmesine yardımcı olur.

ANESTEZİ TEKNİSYENİ NASIL OLUNUR?

Sağlık alanında veya başka alanda fark etmeksizin adayların teknisyen olabilmesi için ortaöğretim programı bitirmesi gerekmektedir. Tabi ki her ortaöğretim programı ile istenilen her teknisyenlik yapılamamaktadır. Anestezi teknisyeni olmak için de belli bölüm şartı aranmaktadır. Bu bölümler şunlardır:

Anestezi ve Reanimasyon – Anestezi Teknisyenliği Dalı (Dal kod: 101)

<div></div>

ANESTEZİ TEKNİSYENİ ÇALIŞMA SAATLERİ NE KADARDIR? ANESTEZİ TEKNİSYENİ ÇALIŞMA ŞARTLARI NASILDIR?

Anestezi teknisyenleri genellikle işlerinden de anlaşılacağı üzere kapalı ortamda, ameliyathane ortamında çalışırlar. Mesleklerinin insan hayatı ile doğrudan ilişkisi nedeniyle oldukça zorlayıcı olduğunu belirtmekte fayda var. Kendince stresli bir iş olan anestezi teknisyenliği pek çok sağlık teknisyenliğine kıyasla yorucu bir meslektir diyebiliriz.

Kamuda çalışan personellerin çalışma saatleri genel haliyle haftada 40 saattir fakat anestezi teknisyenliğinde bu rakam minimum olarak görülmelidir. Acil durumlarda nöbete çağırılma, ek mesaiye kalma, rutin nöbetler vs. nedeni ile 40 saati fazlasıyla geçen çalışma saatlerine sahip olunabilmektedir.

ANESTEZİ TEKNİSYENİ MAAŞLARI 2020 YILINDA NE KADAR?

Yeni başlayan teknisyen           3700 – 3900 Türk Lirası

5 yıllık teknisyen                       3750-3950 Türk Lirası

10 yıllık teknisyen                     4000-4200 Türk Lirası

15 yıllık teknisyen                     4250-4450 Türk Lirası

20 yıllık teknisyen                     4400-4600 Türk Lirası

25 yıllık teknisyen                     4650-4850 Türk Lirası

30 yıllık teknisyen                     4800-5000 Türk Lirası

Bu tabloda genel olarak sağlık alanında çalışan teknisyenlerin ocak ayında aldıkları %5.49 zamdan sonra 2020 maaşları görülmektedir. Yeni başlayacak anestezi teknisyenleri de bu zamdan sonra 2020 yılında 3800-4000 TL civarında bir maaş alacaklardır. Bu rakam ortalama bir rakamdır ve kurumdan kuruma ek ödemelerin, ek mesailerin farklılaşması nedeni ile 100-200 TL bir oynama olabilmektedir.

<div></div>

ÖZEL SEKTÖR 2020 ANESTEZİ TEKNİSYENİ MAAŞLARI NE KADARDIR?

Özel sektörde maaş konusu kurumdan kuruma oldukça farklılık gösterebilmektedir ama asgari ücrete yapılan zam sonrası anestezi teknisyeni maaşlarının özel sektörde 2020 yılında ortalama olarak 2500-2800 TL arasında olacağını söyleyebiliriz. Dediğimiz gibi bu ortalama genel bir rakamdır çünkü bazı hastaneler, kuruluşlar asgari ücret ile personel çalıştırırken kimi hastaneler 3000 TL dolaylarında maaş verebilmektedir.

SORU, GÖRÜŞ VE PAYLAŞIMLARINIZ İÇİN FORUM SAYFALARIMIZI BURADAN ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ

Yazımızı Puanlamak İster misin?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu