LYS Çalışma Taktikleri 2017

LYS Çalışma Taktikleri 2017

01.02.2017
A+
A-

LYS çalışma taktikleri nelerdir? 2017 YGS kötü geçti, LYS için nasıl çalışmalıyım? LYS çalışma metodları nelerdir? LYS için çalışma programı yapabilir miyim? Çalışma taktikleri için önerileriniz nelerdir? Bu ve benzeri sorularınıza yanıt bulabilmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

1914 1 0edbf211508de52867096466c8e14d60

2017LYS’ye odaklanılmalıdır

Çalışma taktikleri üzerinde duracağımız yazımızda temel bazı hususları ele alarak başlayalım. Arkadaşlar, Yükseköğretime Geçiş Sınavı, Lisans eğitiminde program uygulayan bir bölüme kayıt olabilmek için, Lisans Yerleştirme Sınavına bir ön elemedir. Bir öğrencinin puanlarının hesaplanmasında YGS‘den alınan puanlar%40 etkili olurken, LYS‘den alınan puanların %60 etkili olması durumu matematiksel olarak da açıklamaktadır. YGS’den çok düşük veya çok yüksek puan almanız, Türkiye geneli sıralamanızda çok büyük etkiye sahip değilken,LYS’den alacağınız yüksek bir puan sizin Türkiye geneli sıralamanızda ilk 10 binin içerisine bile sokabilecektir.

ÖSYM Sınavlarında Son Aylar Çok Önemlidir

YGS’den beklediği puanı alamayan hiçbir öğrencinin alt üst olmasına, karalar bağlamasına ve çalışmayı bırakmasına gerek yoktur. Bunun en büyük nedeni YGS sonrası LYS için 3 aylık uzun bir sürenin var olmasıdır. ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda en önemli dönemin sınavlara son 2-3 ay kalası olduğunu düşünecek olursak, YGS sonrasında LYS için çok verimli geçebilecek bir zamanınız olduğunu anlarsınız. Arkadaşlar, ÖSYM sınavlarında başarılı olan hangi arkadaşınıza soracak olursanız, hepsinden gelen cevap son ayları çok iyi değerlendirdim şeklinde olacaktır. YGS bir baraj sınavıdır arkadaşlar, LYS ise üniversiteyi kazanmanın anahtarıdır. Bu anahtarı doğru kapıda kullanabilmek için: Tercihini Yap ‘mak zorundasın arkadaş, bunu aklında çıkarma ve YGS’yi unut gitsin ve LYS’ye odaklan. Bütün bunlar içinde doğru çalışma taktikleri çok önemlidir.

2017 LYS Çalışma Taktikleri

Konuyu çok uzatmadan LYS için sizlere bazı çalışma taktikleri vereceğiz,madde madde gidersek demek istediklerimizin daha net anlaşılacağını ümit ederek bu çalışma taktiklerini sıralayacağız, lütfen önerileri dikkate alın ve sormak istediğiniz başka sorularınız için forumda bizlere ulaşın.

1.    Realist bir yaklaşımla alabileceğinizi düşündüğünüz puana göre bölüm kararınızı verin. Hukuk,Bilgisayar Mühendisliği, İktisat, Psikoloji vs. gibi.

2.    Belirlediğiniz bölümün taban puanlarını önünüze alarak hangi üniversitelerde bu bölümü okuyabileceğinizi ve bunları kazanıp kazanamayacağınızı netleştirin.

3.    Bölüm konusunda tercih yapmakta sıkıntı çekiyorsanız, forumda neredeyse her bölümde birileri bulunmakta, onlara bölümü sorarak yardım alabilirsiniz. Forumda yazdığımız üniversite bölüm tanıtımlarımızı dikkatle okuyunuz.

4.    Okumak istediğiniz bölüm ve alacağınız puanı netleştirdikten sonra o bölüm hangi puan türünden alım yapıyor ve bu bölümde LYS sınavlarındaki derslerin yüzdelik hesaplarını araştırın.Örneğin, Hukuk için TM-3 puanı etkili olmaktadır ve bu puan türünün hesaplanabilmesi için LYS-1 ve LYS-2 sınavlarında yer alan: Edebiyat-Coğrafya ve Matematik-Geometri 80 soruluk sınavlara girmelisiniz. Bu puan türüne,Edebiyat-Coğrafya etkisi %37 iken, Matematik-Geometri etkisi %23 şeklindedir.

5.    Bu üniversitelerdeki bölümleri kazanabilmek için kaç net yapmalıyım? Bunu hesaplayın, hesaplamakta zorlanırsanız bizlere sorabilirsiniz. Yukarıdaki örneğe göre, TM-3 puanınızın oldukça yüksek olması için Edebiyat-Coğrafya sınavına çok daha fazla çalışın.

6.    YGS geride kaldığına göre, LYS içinde 3 ay kaldığına göre, çalışmalarda gevşeme, rahat davranma,günlerce soru çözmeme söz konusu olmamalıdır. Olabildiğince bütün zamanı ders çalışmaya ayırmak gerekiyor, 3 ay sonra hayatınızda hiç olmadığı kadar rahat bir dönem gelecek. Bunu düşünerek azimle çalışmalara devam edin.

7.    Çözemediğiniz sorularınızı çevrenizde kim varsa sorun, her şeyi öğrenmeye çalışın, forumda her daim sormak istediğiniz soruları sorabilirsiniz.

8.    Deneme çok önemli, ilk iki ayda hafta da en az 1 deneme, son ayda da haftada en az 2 deneme kesinlikle çözmelisiniz. Denemenin hangi yayın olduğu hiç önemli değil arkadaşlar.

9.    Sınav son aylar kazanılır, bunu kendinize her gün söyleyin, her gün bir önceki gün yaptığınız çalışmalara bir şey katmadan yatağa girmeyin. YGS sonucuna göre, 400 binlerde olup da, LYS sonucuna göre ilk 30 bine giren binlerce aday olduğunu unutmayın. Sadece 3 ay arkadaşlar, dişinizi sıkın.

10. Forumda sormak istedikleriniz için TIKLAYINIZ.

Meslek tanıtımlarına ilişkin yazılarımıza ulaşabilmek için TIKLAYINIZ.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.