kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

2023 Aile ve Çocuk Yardımı

2023 Aile ve Çocuk Yardımı

A+
A-

Aile ve çocukyardımı ne kadardır ? Memur maaşlarına aile yardımı olarak ne kadar parayatırılır ? Çocuğu olan bir memurun maaşı ne kadar artar ? Çocuğu olan memur buyardımdan yararlanmak için ne yapmalıdır ? Evlenen memur, aile yardımı almakiçin ne yapmalıdır ? 2023 zammı ile birlikte açıklayacağımız bu sorularıncevabını yazımız içerisinde bulabilirsiniz.

Aile ve çocukyardımı 2023 yılı itibariyle ne kadar olmuştur ? Memurların çalışmayan eşlerive dünyaya gelen veya evlat olarak edindikleri çocukları için (Bu çocuklarbelli bir yaşa gelinceye kadar) devlet tarafından aldıkları paraya Aile veçocuk yardımı denilmektedir. Bu yardımlar, altı ayda bir zamlanarak memurmaaşlarına aylık yatırılmaktadır.

Çocuk Gelişimcisi Maaşları Ne Kadar?

AİLE YARDIMI 2023

Aile Yardımıalan memurlara aylık olarak yatırılan paraları altı ayda bir zamma tabitutulmaktadır. Her yılın ilk altı ayında (Ocak-Haziran) alınan meblağ, ikincialtı ayında (Temmuz-Aralık) alınan meblağdan daha düşüktür. Ocak ve Temmuzaylarında yeni tutarlar belirlenmektedir.

450 TL ve altı olanlar: 1.250 TL alacak.

450 TL üzeri – 911,15 TL ve altı olanlar: 1.100 TL alacak.

911,15 TL üzeri – 1372,30 TL ve altı olanlar: 950 TL alacak.

1372,30 TL üzeri – 1833,45 TL’den az olanlar: 850 TL alacak.

 

 

ÇOCUK YARDIMI 2023

Yeni dünyayagelen çocuğu için veya evlat edindiği çocuğu için memurlara yardım olmasımaksadıyla aylık olarak ödenen nakdi yardıma çocuk yardımı denilmektedir. Aileyardımında olduğu gibi çocuk yardımında da tutarlar altı aylık periyotlarhalinde hesaplanmaktadır. Her yılın Ocak ve Temmuz aylarında güncellenerekmemur maaşlarına eklenmektedir. 

     

AİLE YARDIMI HANGİ ŞARTLARDA VE NASIL ALINIR ?

Memurların eşleri için aile yardımı alabilmesi için: Eşlerinin herhangi bir menfaat karşılığı çalışmaması veya sosyal güvenlik kurumundan aylık almaması gerekir. Resmi nikah tarihini takip eden ay başından itibaren hak kazanılmaktadır.Memurlar, gerekli belgelerle birlikte kurumlarına başvurmaları durumunda hakkazanabilmektedir. Memurlar, evlilik cüzdanlarında yer alan resmi nikahtarihlerini gösterir belgenin fotokopisini kurumlarında yer alan ilgili birimeteslim etmeleri durumunda aile yardımı almaya hak kazanır.

Evde Çocuk Bakarak Para Kazanılır Mı? Ne Kadar Kazanılır?

ÇOCUK YARDIMI HANGİ ŞARTLARDA VE NASIL ALINIR ? 

Memura çocuksayısına bakılmaksızın, öz, üvey veya evlat edinilmiş çocukları içinverilen nakdi yardıma çocuk yardımı denilmektedir. Devlet memuru; çocuğundoğum tarihi, evlat edindiği tarihi veya geçimini sağlayacağı üvey çocuğunbulunması sonucunu doğuracak bir evlilik yaptığı tarihi izleyen aybaşındanitibaren söz konusu çocuklar için çocuk yardımı ödeneğine hak kazanır.Eşlerin ikisinin de memur olması durumunda bu yardım sadece babaya ödenecektir.Gerekli belgelerin, memurun çalıştığı kurum veya kuruluşa teslim edilmesidurumunda çocuk yardımı almaya hak kazanılır. Bunun için istenilen belgeler:çocuğa ait nüfus cüzdanı fotokopisi ve hastane doğum raporudur. kamu haber

Diğer haberlerimizi sitemizden takip edebilirsiniz.

Aile yardımı her ay veriliyor mu?

657 sayılı Kanunun 203 üncü maddesine göre, aile yardımı ödeneği devlet memurlarına her ay aylıklarıyla birlikte ödenmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.