kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Devlette Uzman Maaşları 2023 Ne Kadar?

Devlette Uzman Maaşları 2023 Ne Kadar? Uzman Nedir? Ne Demek? Kimdir? Uzman Nasıl Olunur? Kimler Uzman Olabilir? Devlette Uzman Çalışma Şartları ve Saatleri 2023 nasıl? Devlette Uzman Maaşları 2023 Ne Kadar?

A+
A-

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan farklı kadro ve birimlerde görevli binlerce personel bulunmaktadır. Bu çalışanların bazıları düz memurken bazıları ise üst düzey memurlardır. Örneğin devlette müşavir, daire başkanı, uzman, uzman yardımcısı olmak binlerce kişinin hayalini süslemektedir. Özellikle de uzman olmak son derece iyi bir konuma gelmek demektir. Bu nedenle bu kadro hakkında başta maaşlar olmak üzere pek çok konu merak edilir. Peki uzman nedir? Ne demek? Kimdir? Uzman ne iş yapar? Uzman çalışma şartları ve çalışma saatleri 2023 nasıl? Uzman maaşları 2023 ne kadar?

Uzmanların Emekli Maaşları ve İkramiyeleri Ne Kadar?

Uzman Nedir? Ne Demek? Kimdir?

Uzman, ilgili alanda kendini yetiştiren, alanında belirli bir seviyeye ulaşan, büyük çalışmalara imza atan, sınavları geçerek belirli bir konuma ulaşan kişilere denir. Söz konusu uzmanlık ekonomi, askeriye, iktisat, siyaset, spor gibi farklı alanlarda olabilir. Ancak makalemize konu olan uzman bir kadroyu ifade eder. Devlette, kamu kurum ve kuruluşlarında uzman kadrosunda çalışan yüzlerce devlet memuru bulunur. Bu kişiler ilgili fakültelerden mezun olduktan sonra uzman yardımcılığı kadrosuna sınavları geçerek girerler. Yine belirli bir süre çalışıp sınavları geçerek uzman olmaya hak kazanırlar. 

<div></div>

Uzman Nasıl Olunur? Kimler Uzman Olabilir?

Kamu Personeli Seçme Sınavından (KPSS) yüksek puan aldıktan sonra bakanlıkların, kamu kurumların uzman yardımcılığı alımlarına adayların başvurması gerekir. Başvuru süreçleri olumlu sonuçlanan adaylar uzman yardımcısı kadrosunda göreve başlar. Daha sonra ilgili kurumdaki çalışma süresi şartı, sınav şartı gibi yeterlilikler karşılandıktan sonra uzman olmaya hak kazanırlar. 

<div></div>

Devlette Uzman Çalışma Şartları ve Saatleri 2023

Personeller tıpkı diğer devlet memurları gibi sabah 08.00 akşam 17.00 saatleri arasında çalışır. Ek iş olduğunda, iş yoğunluğu arttığında, yönetimden talep geldiğinde çalışma saatleri uzayabilir. Çalışma şartları ise farklı unsurlara göre değişebilir. Taşra ve merkezde çalışan personellerin çalışma şartları değişebilir. Çalışılan kurum, çalışılan şehir, iş alanı bu noktada etkilidir. Ancak genel itibarıyla uzmanlar kurumlarındaki en değerlli, en yüksek rütbeli personellerdir. Bu nedenle kendilerine ait bir oda, masa, teknolojik ve ofis malzemeleri bulunur. 

<div></div>

Devlette Uzman Maaşları 2023 Ne Kadar?

Bu kadro, meslek ile ilgili pek çok konu merak edilse de en popüler başlık hiç şüphesiz maaşlarla ilgilidir. Üniversiteliler, mezunlar, işsizler, memur olmak isteyenler, uzman yardımcıları ve uzman olmak isteyenler “Devlette uzman maaşı 2023 ne kadar?” sorusuna cevap aramaktadır. Bu soruya cevap vermek son derece zordur. Çünkü kariyer mesleklerinden biri olan bu kadroda çalışan personeller toplu sözleşme zammı, enflasyon farkı, hizmet yılı, derece ve kıdem, aile yardımı, çocuk yardımı, ek tazminat, taşra veya merkezde çalışmaya göre alınan ücretler değişebilir. Tercihiniyap ailesi olarak derece ve kıdem ile hizmet yılına göre personellerin aldığı ücretleri sizler için inceledik.

<div></div>

Merkezde çalışan uzman maaşı 2023 26 bin 100 TL civarındadır. Ancak yeterlilik sonrasında aylık kazanç 27 bin TL’ye çıkmaktadır. Lakin bu ücretlerin merkez kadroda çalışanlar içn olduğu unutulmamalıdır. Taşrada çalışan uzman ise 25 bin 100 TL civarında aylık alır. Ayrıca Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) kesintisi de ücretleri etkiler. BES kesintisi sonrasında aylıklar 100-200 TL arasında düşmektedir.

9/1 derecesinde mesleğe yeni başlamış uzman maaşı 2023 26 bin 250 TL civarındadır.

NOT: Sigorta ve BES kesintisi, aile yardımı, çocuk yardımı, eğitim durumu, tazminat geliri, taşra ve merkez kadrosunda çalışma durumu, derece ve kıdem, hizmet yılına göre personellerin aldığı aylıklar değişebilir.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Gençlik ve Spor Bakanlığı Uzman Yardımcılığı Maaşı Ne Kadar?

Uzman personel ne demek?

Çalışan personellerin özlük hakları, tazminat, eğitim, nakil, tayin, işçi ile yönetim ilişkilerini sağlayan ve birimde diğer personel işlemlerini organize eden çalışandır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.