Laboratuvar Teknisyeni Maaşları 2020 Ne Kadar? Tıbbi Laboratuvar Teknisyeni Maaşı 2020

​​​​​​​Laboratuvar teknisyeni maaşları 2020 yılında ne kadar olacak, laboratuvar teknisyenliği görevleri nelerdir, laboratuvar teknisyeni nasıl olunur, laboratuvar teknisyeni nedir, çalışma şartları nasıldır, özel sektör 2020 tıbbi laboratuvar teknisyeni maaşları ne kadar oldu gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

MAAŞ 14.01.2020, 04:58 05.01.2021, 04:06
Laboratuvar Teknisyeni Maaşları 2020 Ne Kadar? Tıbbi Laboratuvar Teknisyeni Maaşı 2020

Mesleklerin maaşlarını, görevlerini, çalışma şartlarını anlattığımız yazı dizilerimize devam ediyoruz. Sizlere fikir vermesi amacıyla hazırladığımız bu yazıda ise laboratuvar teknisyeni maaşları ve görevleri, çalışma şartları gibi konulara değineceğiz.

LABORATUVAR TEKNİSYENLİĞİ NEDİR? TIBBİ LABORATUVAR TEKNİSYENİNİN GÖREVLERİ

Teknikerler ve teknisyenler genellikle sağlık sektöründe ilgili alanın uzmanının yanında destek elemanı olarak görev yaparlar ve laboratuvar teknisyenleri de bu şekilde yardımcı eleman olarak görev yapmaktadırlar. Laboratuvar teknisyeni nedir daha net izah edebilmek için görevlerine bakmak yararlı olacaktır:

a) Laboratuvara numune kabul birimlerinde numuneyi kabul eder. Numunelerin analizi için ön hazırlığını yapar.

b) Laboratuvara başvuran kişilerden usulüne uygun olarak klinik örnekleri alır.

c) Kan alma ünitesinde, kan alma işlemini yapar.

ç) Acil olan testleri ayırarak çalışır ve muhafazası gerekenleri usulüne göre ayırır, saklar.

d) Red kriterlerine göre red edilmesi gereken örnekleri red ederek yeni örnek ister. Durumu, laboratuvar uzmanı, örneği gönderen hemşire ve/veya hekime bildirir.

e) Laboratuvar araç-gereçlerini kullanarak hekim tarafından istenilen deney, test ve analizleri yapar, bulgularını rapor haline getirerek onaya sunar, çıkan panik değerleri laboratuvar uzmanına ve/veya ilgili klinik hekimine ve/veya hemşiresine bildirilir.

f) İnternal ve eksternal kalite kontrol çalışmalarını yapar, kayıt altına alır. İşlem sırasındaki gözlemlerini kalite çalışmaları doğrultusunda formlara kaydeder.

g) Laboratuvar istatistik çalışmaları, malzeme ve kit sayımı ile miad kontrollerini yapar, kayıt altına alır.

ğ) Laboratuvar araç - gereçlerinin temizlik ve dezenfeksiyonunu sağlar.

h) Laboratuvarına test cihazları ve araçlarının, günlük bakımını ve kullanım öncesi kalibrasyon kontrollerini yapar.

ı) Dekontaminasyon işlemlerini ve atıkların güvenli bir şekilde bertaraf edilmesini sağlar.

LABORATUVAR TEKNİSYENİ NASIL OLUNUR?

Sağlık alanında veya başka alanda fark etmeksizin adayların teknisyen olabilmesi için ortaöğretim programı bitirmesi gerekmektedir. Tabi ki her ortaöğretim programı ile istenilen her teknisyenlik yapılamamaktadır. Laboratuvar teknisyeni olmak için de belli bölüm şartı aranmaktadır. Bu bölümler şunlardır:

Tıbbi Laboratuvar - Tıbbi Laboratuvar Teknisyenliği Dalı (Dal kod: 101)

LABORATUVAR TEKNİSYENİ ÇALIŞMA SAATLERİ NE KADARDIR? TIBBİ LABORATUVAR TEKNİSYENİ ÇALIŞMA ŞARTLARI NASILDIR?

Genel olarak laboratuvar teknisyenleri de laboratuvar teknikerleri gibi kapalı laboratuvar ortamında ve kimyasal maddeler ile çalışırlar, bu da kendi içinde farklı riskler barındırır. Sakin bir çalışma ortamları vardır evet ama tabi ki sağlık alanında çalışılan tüm mesleklerde olduğu gibi bu meslekte de kendince zorlayıcı ve yorucu durumlar vardır. Hele hastalarla iletişim halinde olmak tüm sağlık personeli için mesleklerinde ekstra bir yük olarak ortaya çıkmaktadır.

Kamuda çalışan personellerin çalışma saatleri genel haliyle haftada 40 saattir fakat laboratuvar teknisyenliğinde bu rakam minimum olarak görülmelidir. Acil durumlarda nöbete çağırılma, ek mesaiye kalma, rutin nöbetler vs. nedeni ile 40 saati fazlasıyla geçen çalışma saatlerine sahip olunabilmektedir.

LABORATUVAR TEKNİSYENİ MAAŞLARI 2020 YILINDA NE KADAR?

Yeni başlayan teknisyen           3700 - 3900 Türk Lirası

5 yıllık teknisyen                       3750-3950 Türk Lirası

10 yıllık teknisyen                     4000-4200 Türk Lirası

15 yıllık teknisyen                     4250-4450 Türk Lirası

20 yıllık teknisyen                     4400-4600 Türk Lirası

25 yıllık teknisyen                     4650-4850 Türk Lirası

30 yıllık teknisyen                     4800-5000 Türk Lirası

Bu tabloda genel olarak sağlık alanında çalışan teknisyenlerin ocak ayında aldıkları %5.49 zamdan sonra 2020 maaşları görülmektedir. Yeni başlayacak laboratuvar teknisyenleri de bu zamdan sonra 2020 yılında 3750-3950 TL civarında bir maaş alacaklardır. Bu rakam ortalama bir rakamdır ve kurumdan kuruma ek ödemelerin, ek mesailerin farklılaşması nedeni ile 100-200 TL bir oynama olabilmektedir.

ÖZEL SEKTÖR 2020 TIBBİ LABORATUVAR TEKNİSYENİ MAAŞLARI NE KADARDIR?

Özel sektörde maaş konusu kurumdan kuruma oldukça farklılık gösterebilmektedir ama asgari ücrete yapılan zam sonrası tıbbi laboratuvar teknisyeni maaşlarının özel sektörde 2020 yılında ortalama olarak 2500-2800 TL arasında olacağını söyleyebiliriz. Dediğimiz gibi bu ortalama genel bir rakamdır çünkü bazı hastaneler, kuruluşlar asgari ücret ile personel çalıştırırken kimi hastaneler 3000 TL dolaylarında maaş verebilmektedir.

SORU, GÖRÜŞ VE PAYLAŞIMLARINIZ İÇİN FORUM SAYFALARIMIZI BURADAN ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ

Yorumlar (0)
13
parçalı az bulutlu