kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Jeofizik Mühendisi Maaşları 2023 Ne Kadar?

​​​​​​​Jeofizik mühendisi maaşı kamuda 2023 yılı için ne kadar oldu, adayların jeofizik mühendisi olabilmesi için ne yapması gerekir, jeofizik mühendisi çalışma şartları nasıldır, jeofizik mühendisi ne iş yapar, jeofizik mühendisi çalışma saatleri ne kadardır, özel sektörde jeofizik mühendisi maaşları 2023 ne kadar gibi soruların cevaplarına buradan erişebilirsiniz.

A+
A-

Mesleklere ait tanıtımlardan mesleklerin maaşlarına kadar bu konularla ilgili okuyucularımızı bilgilendirici yazılarımızı yayımlamaya devam ediyoruz. Mühendislikler ile ilgili de böyle yazılar hazırlamaya karar verdik alan alan mühendisliklerin maaşlarını, haklarındaki kısa bilgileri sitemizde yayımlamaya başladık. Bu yazımızda da jeofizik mühendisi maaşları ile jeofizik mühendisinin görevleri, çalışma saatleri vb. konular hakkında size bazı bilgiler vermeye çalışacağız.

Jeofizik Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

JEOFİZİK MÜHENDİSİ ÇALIŞMA ŞARTLARI, ORTAMI NASILDIR? JEOFİZİK MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ NE KADARDIR?

Jeofizik mühendislerinin çalışma şartlarını ve saatlerini kamuda çalışanlar ve özel sektörde çalışanlar olarak ikiye ayırabiliriz.

Kamuda çalışan jeofizik mühendisleri kamu personellerinin çalışma saati olan haftalık 40 saat mesai saatine tabiidir. İstisnai durumlarda, proje yetiştirme dönemlerinde vb. durumlarda ek mesai yapıyor olsalar da genellikle çalışma saatleri aşağı yukarı bu kadardır. Çalışma şartlarına geldiğimizde ise hem alınan maaş hem de beyaz yakalı bir meslek mensubu olmaları nedeniyle jeofizik mühendisleri iyi çalışma imkanlarına sahiptirler. Çalışma ortamları da alandan alana değişiklik gösterebilmekle birlikte zaman zaman ofiste, zaman zaman saha da zaman zaman da laboratuvar ortamında çalışabilmektedirler.

Özel sektör çalışanı olan jeofizik mühendisleri ise kamudaki kadar rahat değildirler çünkü özel sektörde (özellikle yeni başlayan mühendis olma noktasında) hem oldukça düşük maaşlar elde edilirken aynı zamanda yorucu ve yoğun bir tempoda çalışılmaktadır.

KAMUDA JEOFİZİK MÜHENDİSİ MAAŞLARI 2023 YILINDA NE KADAR?

Yeni başlayan Mühendis           20650-20750 Türk Lirası

Tablomuzda kamuda çalışan mühendislerin maaşları yer almaktadır. Bu tablodaki rakamlar ortalama rakamlardır ve bunlara ek olarak yurtdışı görevlendirmelerinden, ek mesailerden, aile yardımlarından ve bunlar gibi şeylerden ek ücretler eklenebilmektedir. Fakat genel haliyle yeni başlayan bir jeofizik mühendisi maaşı 2023 yılında kamuda 20700 TL dolaylarındadır diyebiliriz.

<div></div>

ÖZEL SEKTÖRDE 2023 JEOFİZİK MÜHENDİSİ MAAŞLARI NE KADAR OLDU?

Yukarıda belirttiğimiz gibi özel sektör ile kamu arasında yeni başlayan mühendis olarak görev yapma gözle görülür farklar vardır ve bu maaşa da yansımaktadır. Çoğu şirket bünyesinde çalıştırdığı yeni mezun veya deneyim sahibi olmayan jeofizik mühendislerine asgari ücret veya buna yakın maaş vermektedir. Ortalama olarak özel sektörde yeni başlayan jeofizik mühendisi maaşları 2023 yılı için 9700 TL dolaylarındadır fakat bu rakamın altında veya üzerinde maaş veren şirketler de bulunmaktadır.

JEOFİZİK MÜHENDİSİ KİMDİR? NASIL JEOFİZİK MÜHENDİSİ OLUNUR? JEOFİZİK MÜHENDİSİNİN GÖREVLERİ NELERDİR?

Nasıl jeofizik mühendisi olunur sorusuna gelecek olursak adayların jeofizik mühendisi olabilmesi için jeofizik mühendisliği veya benzeri, türevi bir bölümü bitirmeleri ve buna ek olarak da kamuda çalışabilmek için KPSS isimli sınavdan yeterli puanı alarak atanmaları veya da özel sektörde çalışabilecek donanıma sahip olmaları gerekmektedir.

Jeofizik mühendisi kimdir sorusunu daha iyi anlamak için de jeofizik mühendisi ne iş yapara bakmak faydalı olacaktır. Jeofizik mühendisinin yaptığı işleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Sismik ölçümler aracılığıyla atmosferde olan olayların yerkabuğuna etkisini incelerler,
  • Volkan, buzul ve deprem gibi olayların etkilerini ve oluşumunu takip ederler,
  • Deniz ve okyanusların fiziksel yapılarını her yönden incelerler ve deniz ile atmosfer arasındaki ilişkiyi ele alırlar,
  • Yeraltı suları, madenler ve barajlar üzerinde araştırmalar yaparlar.

<div></div>

Jeofizik Mühendisi Nedir? Jeofizik Mühendisi Ne İş Yapar?

SORU, GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN BURADAN FORUM SAYFALARIMIZI ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ.

Jeofizik Mühendisleri hangi kurumlarda çalışır?

Doğalgaz Araştırma ve İşleme Şirketleri, Su Kaynağı Araştırma Kurumları, Devlet Su İşleri, Yol Yapım Şirketleri.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.