kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

(MEB – ÖSYM – YÖK) AYT Türk Dili ve Edebiyatı Konuları 2023 (AYT Edebiyat) Nelerdir?

​​​​​​​AYT türk dili ve edebiyatı konuları 2021 nelerdir, AYT’de türk dili ve edebiyatı dersinde hangi konular çıkmaktadır, AYT’ye kimler girebilir, AYT türk dili ve edebiyatı sorularını çözerek hangi puan türünün hesaplanması sağlanabilir, AYT’de türk dili ve edebiyatı dersinden kaç soru çıkmaktadır gibi soruların cevaplarını yazımızın içinde bulabilirsiniz.

YKS
A+
A-

Üniversite okumayı düşünen adaylar için ülkemizde farklı yöntemler bulunmaktadır fakat en yaygın olanı YKS’ye girerek üniversiteye yerleşmek için puan elde etmektir. Yükseköğretim kurumları sınavı yani YKS üniversiteye yerleşmeyi sağlayan iki basamaklı bir sınavdır. Bu basamaklardan ilkini TYT yani temel yeterlilik testi oluştururken ikinci basamağı ise AYT yani alan yeterlilik testi oluşturmaktadır.

Üniversite adayları için biz pek çok konuda yazı dizileri hazırlamaya çalışıyoruz. Bu yazıda ise yukarıda bahsettiğimiz sınav basamaklarından AYT içinde çıkan türk dili ve edebiyatı dersine ait konuların neler olduğunu listelemeye çalışacağız.

AYT TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI KONULARI 2023 NELERDİR?

Öncelikle AYT’ye kimler girebilir sorusunu cevaplamak gerekirse en az herhangi bir ortaöğretim kurumundan mezun olmuş adaylar AYT’ye başvuru yaparak sınava girebilirler.

YKS üzerinden alınabilecek 5 farklı puan türü bulunmaktadır. Bunlar SÖZ, SAY, DİL, EA ve TYT puan türleridir ve bu puanlar tercih edilmesi düşünülen bölümlerin sınıflandırılması sonrasında kullanılan puan türleridir. AYT türk dili ve edebiyatı sorularını çözen bir adayın EA yani eşit ağırlık veya/ve SÖZ yani sözel puan türü hesaplanır ve aday bu puan türü ile girilebilen bölümleri tercih edebilir.

Türk dili ve edebiyatı sosyal bilimler 1 alan yeterlilik testi içinde türk dili ve edebiyatı dersinden 24 soru çıkmaktadır ve bu soruların çıktığı AYT 2023 türk dili ve edebiyatı konuları aşağıdaki gibidir ancak bu noktada belirtmek gerekiyor ki özellikle 2022 yılı covid-19’un etkisinde geçti ve buna göre bazı konular müfredat dışına çıkarıldı, aynı şekilde 2023 yılında da benzer bir uygulamaya gidilebilir. Böyle bir durumun gerçekleşmesi halinde türk dili ve edebiyatı konuları 2023 listesini özellikle ÖSYM’nin belirlediği şekilde güncellemeye çalışacağız.

Edebiyata Giriş

Türk Edebiyatının Dönemlere Ayrılması

Türk Edebiyatı Dönemleri

Türk Edebiyatında İlk Yazılı Ürünler

Sözlü Anlatım

Metinlerin Sınıflandırılması (Masal, Hikaye, Fabl, Roman, Şiir…)

Şiirin Yapısı ve Özellikleri

Şiir Türleri

Edebi Sanatlar

İslam Öncesi Dönemde Metinler (Masal, Hikaye, Fabl, Roman, Şiir…)

İslam Etkisindeki Dönemde Metinler (Masal, Hikaye, Fabl, Roman, Şiir…)

Batı Etkisindeki Dönemde Metinler (Masal, Hikaye, Fabl, Roman, Şiir…)

Cumhuriyet Dönemindeki Metinler (Masal, Hikaye, Fabl, Roman, Şiir…)

Ayrıca türk dili ve edebiyatı dersinin içinde TYT Türkçe konularından da sorumlu olunabildiği için TYT konularına da göz atmanız faydalı olacaktır.

YKS sürecine dair aklınıza gelebilecek her konuda destek alabileceğiniz forum sayfalarımız deneyim sahibi üyeleri ve yöneticileri ile hizmetinizdedir. Forum sayfalarımıza erişmek için:

► FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

AYT TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI KONULARI 2023 NELERDİR?

Edebiyata Giriş
Türk Edebiyatının Dönemlere Ayrılması
Türk Edebiyatı Dönemleri
Türk Edebiyatında İlk Yazılı Ürünler
Sözlü Anlatım
Metinlerin Sınıflandırılması (Masal, Hikaye, Fabl, Roman, Şiir…)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.