MF 1 Bölümleri 2017

2017 MF 1 bölümleri hangileridir, MF 1 puan türü nasıl hesaplanır, MF 1 bölümleri nelerdir? gibi soruların cevaplarınızı sizin için derledik. MF 1 bölümleri 2017 listesine buradan ulaşabilirsiniz.

23.04.2017
A+
A-

2017 MF 1 bölümleri hangileridir, MF 1 puan türü nasıl hesaplanır, MF 1 bölümleri nelerdir, MF 1 puan türü ile hangi bölümlere girebilirim, MF 1 puanlı bölümler nelerdir? sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

MF puan türleri Ölçme. Seçme ve Yerleştirme Merkezi(ÖSYM) tarafından düzenlenen Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) girerek kazanılan puan türleridir. MF puan türlerinin hesaplanabilmesi için LYS 1 Matematik ve LYS 2 Fen Bilimleri sınavlarına girmek gerekmektedir. MF 1 puan türü de bu sınavlar üzerinden hesaplanan dört MF puan türünün ilkidir.

MF puan türlerinin hesaplanmasında Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nın % 40’ı ve Lisans Yerleştirme Sınavlarının % 60’ı alınmaktadır. LYS’lerin % 60’lık kısmı da kendi içlerinde yüzdelik dağılıma sahiptir.

MF 1 puan türünden barajı geçen adaylar üniversitelerin lisans programlarını tercih etme hakkı kazanırlar. Lisans programları dört, beş veya altı yıllık eğitim sürelerine sahip olabilmektedirler.

MF 1 BÖLÜMLERİ 2017

2017 ÖSYM verilerine göre hazırlanmış MF 1 Bölümleri 2017 listesi aşağıdaki gibidir.

1)      Aktüerya (Fakülte)

2)      Aktüerya Bilimleri

3)      Astronomi ve Uzay Bilimleri

4)      Bilgisayar Bilimleri

5)      Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği

6)      İlköğretim Matematik Öğretmenliği

7)      İstatistik

8)      İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri

9)      Matematik

10)  Matematik Mühendisliği

11)  Matematik Öğretmenliği

12)  Matematik ve Bilgisayar Bilimleri

13)  Matematik-Bilgisayar

14)  Uzay Bilimleri ve Teknolojileri

Yukarıda yer alan liste “2017-ÖSYS : Kılavuz ve Başvuru Bilgileri”ni temel alarak yayımlanmıştır. Yapılacak değişiklikler ile ilgili olarak ÖSYM tarafından yapılacak bir duyuru esas olacaktır.

Antrenörlük Eğitimi ve Perfüzyon bölümleri ÖSYM tarafından yapılan bir duyuru ile LYS puan türlerine kaydırılmıştır. Bununla ilgili net bir bilgi olmadığı için listelere eklenememiştir. Perfüzyon YGS’nin sayısal bölüm ağırlıklı puan türüyle yerleştirme yapılan bir program olduğundan dolayı bu bölümün MF puan türlerinden birine aktarılma olasılığı yüksektir.

MF Puan türleri çoğunlukla ortaöğretim kurumlarının sayısal programlarından mezun olan öğrenciler tarafından kullanılmaktadır. Üniversitelerin sayısal lisans programlarını kapsayacak şekilde düzenlenmiştir.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi, LisansYerleştirme Sınavı, üniversite bölümleri, Yükseköğretime Geçiş Sınavı, üniversite tercihleri ve bunlar gibi üniversiteye yerleşme ve üniversiteler ile ilgili konularda merak ettikleriniz, sorularınız ve paylaşımlarınız için TERCİHİNİ YAP FORUM sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

2587 1 f3efbab7b4f6df9cf0ec0bad270fba63

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.