Maaşlar

Kadın Doğum Uzmanı-Doktoru Maaşları Ne Kadar?

Kadın doğum uzmanı doktoru maaşları ne kadar sorusunu merak ettiniz mi hiç. Eğer merak ettiyseniz bu yazımız sizin için. Kadın doğum doktoru kimdir, görevleri nelerdir, kadın doğum doktoru nasıl olunur…

Dünyadaki en büyük sektörlerden biri de sağlık sektörüdür. Yeni tip Koronavirüs salgını da sağlık sektörünün önemini, başta doktor, hemşire olmak üzere sağlık çalışanlarının değerini gözler önüne serdi. Ancak salgınla mücadele sürerken bir yandan da rutin sağlık faaliyetleri devam ediyor. Özellikle de pandemi döneminde, kısıtlamalar ve izolasyon süreçleriyle insanlar dünyada evlerine kapandı. Bu süreçte ölüm oranları arttığı gibi doğum oranlarında da artış gözlemlendi. Doğum denildiğindeyse akla ilk gelen meslek kadın doğum uzmanlığıdır. Kadın doğum uzmanı olarak çalışan doktorlar, her ailenin yakından tanıdığı, kadınların sık sık başvurduğu uzmanlardır. Bu nedenle başta tıp öğrencileri, doktor olmak isteyenler, kadın doğum uzmanları ile temas edenler bu personellerin ne iş yaptığını, ne kadar para kazandığını merak etmektedir. Peki devlette ve özel sektörde kadın doğum uzmanı maaşları ne kadar? Kadın doğum uzmanı olan doktorlar ne kadar kazanır? Doktorların maaş bilgilerini sizler için inceledik.

10 Yaş Altı Çocuğu Olan Kadınların İdari İzinli Sayılması Bazı Bakanlıklarda Uygulanmıyor

Kadın Doğum Doktoru Nedir? Kimdir?

Dünyanın en kutsal olaylarından biri doğumdur. İnsanlığın tarihinden beri üreme faaliyeti kesintisiz devam etmektedir. İlk zamanlarda topluluğun yaşlı, tecrübeli, bilgili kadınların yardımıyla doğum yapılırken günümüzde ebe, doktor gibi uzman mesleklerin gözetiminde doğum yapılmaktadır. Kadın doğum uzmanları da bu alandaki en bilgili, en yetkili kişilerdir. Sadece doğum da değil, kadın hastalıkları, teşhis ve tedavi işlemleri ile ilgilenirler. Ayrıca kadınların hamilelik ve doğum süreçlerinin tamamıyla ilgili faaliyet gösterebilirler. Devlet hastanelerinde, özel hastanelerde ve kişisel muayenehanelerinde görev yapabilirler.

 

Kadın Doğum Doktoru Ne İş Yapar?

Kadın doğum uzmanları, doktorlardan oluşmaktadır. Bu nedenle bu kişilerin temel görevleri doktorların temel görevleriyle aynıdır. Uzmanlar çalıştıkları kurumun kuralları çerçevesinde, çalışma saatleri doğrultusunda sağlık hizmeti vermektedir. Çalışma ve ekip arkadaşlarıyla uyumlu, meslek etiğine uygun şekilde görev yaparlar. Hastalarla, hastalık tanısı ve tedavi süreçleriyle, ilaç ve tedavi uygulamalarıyla ilgilenirler. Ayrıca uzmanlıklarının getirdiği görev ve sorumluluklarla ilgilenirler.

 • Rahim, yumurtalıklar ve vajina gibi kadın üreme sistemleri üzerinde eğitim alırlar.
 • Bu alanlarda uzmanlıklarını kazanırlar.
 • Rapor ve muayene sonuçlarını incelerler.
 • Hastalarla ilgilenirler.
 • Hasta şikayetlerini dinlerler.
 • Hastaların tıbbi geçmişlerini kayda alırlar.
 • Doğum öncesi ve sonrasında bakım ve tedavi uygulaması yaparlar.
 • Kadınların sağlıklarını korumaya çalışırlar.
 • Bebeklerin doğum öncesi ve sonrasında sağlıklı olması için çalışırlar.
 • Normal doğum, sezeryan ve cerrahi işlemlerden sorumludurlar.
 • İlaç tedavisi uygularlar.
 • Reçete yazarlar.
 • Tıbbi durumu, sonuçları, raporları hasta ve yakınlarına anlatırlar.
 • Hastaların ve hastalığın gidişatını incelerler.
 • Gerektiğinde hastaları başka doktorlara yönlendirirler.
 • Tıp biliminde kendilerini sürekli geliştirirler.

Kadın Doğum Uzmanı Nasıl Olunur?

Kadın doğum uzmanı olabilmek için önce en az 6 yıl eğitim veren tıp fakültelerinden mezun olmak gerekir. Daha sonra da kadın hastalıkları ve doğum bölümüne sahip eğitim-araştırma, üniversite hastanelerinde kendinizi geliştirmelisiniz. Tıpta Uzmanlık Sınavında başarılı olarak ihtisas yapmalısınız. 5 yıl boyunca verilecek bu ihtisastan geçen doktorlar kadın doğum uzmanı olabilir. Daha sonra da bu alanda kendinizi geliştirmeli, adınızı duyurmalı ve başarılarınızdan söz ettirmelisiniz.

Avrupa’da Emeklilik Maaşları Ne Kadar?

Kadın Doğum Uzmanı-Doktoru Maaşları Ne Kadar?

Kadın doğum uzmanları devlet hastanelerinde, özel hastanelerde ve muayenehanelerde görev yapabilirler. Çalıştıkları sektöre, kurum ve kuruluşa, özel firmaya göre gelirleri değişebilmektedir. Örneğin özelde muayene ücreti ile doktorlar maaşlarının yanı sıra ek gelir elde edebilirler. Özel hastanelerde muayene ücreti hastane ve doktora göre 250 ile 2 bin TL arasında değişebilmektedir. Bunların yanı sıra hasta sayısı da gelirleri etkiler. Devlette kadın doğum uzmanı maaşları 10-20 bin TL arasında değişmektedir. Özel sektörde kadın doğum uzmanı maaşları 10 bin TL ile 50 bin TL arasında değişmektedir. 

Kadın doğum Doktoru kaç yıl okur?

Kadın Doğum Uzmanı olmak için üniversitelerin altı yıllık eğitim veren Tıp Fakültelerinden lisan derecesi ile mezun olma şartı bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Bizimle çalişma istiyen meslektaşlarımız kadın doğum toktor Lazim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu