kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

İnfaz ve Koruma Memuru Maaşları 2023 Ne Kadar?

İnfaz ve Koruma Memuru Maaşları 2023 Ne Kadar? İnfaz ve Koruma Memuru çalışma şartları 2023 nasıl? İnfaz ve Koruma Memuru çalışma saatleri 2023 nasıl? İnfaz ve Koruma memurları 2023 yılında ne kadar maaş alır?

A+
A-

Türkiye’de en bilinen meslek gruplarından biri şüphesiz İnfaz ve Koruma Memurluğu mesleğidir. Türkiye’nin hemen hemen her ilinde cezaevi bulunmaktadır. Suç işleyen, suça ortak olan, cezaevine girmek için gerekli eylemlerin içinde olan kişiler cezalarını çekmek üzere cezaevlerine girmektedir. İnfaz ve Koruma Memuru olarak çalışan personeller de CTE Genel Müdürlüğü bünyesinde istihdam edilir. Cezaevlerinde çalışan bu personeller pek çok kişinin hayalini kurduğu mesleği icra etmektedir. Peki İnfaz ve Koruma Memuru nedir? İnfaz ve Koruma Memuru kimdir? İnfaz ve Koruma Memuru çalışma şartları ve çalışma saatleri nasıl? İnfaz koruma memuru maaşları 2023 ne kadar? İnfaz koruma memuru ne iş yapar?

İnfaz Koruma Memuru Maaşları Ne Kadar?

İnfaz ve Koruma Memuru Nedir? Kimdir?

İnfaz ve Koruma Memuru olarak çalışan personeller halk arasında gardiyan olarak bilinmektedir. Türkiye’nin her bölgesinde cezaevi bulunmaktadır. Cezaevi sayısı artıkça gardiyan sayısı da artmaktadır. Özellikle 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen darbe girişimi sonrasında cezaevlerindeki doluluk oranı artmıştır. Bu nedenle yeni cezaevleri inşa edilmeye başlanmıştır. Cezaevi sayısı artıkça İnfaz ve Koruma Memurları personel alım ilanlarının sayısı da artmaktadır.

Memurlar cezaevlerinde ve ıslah evlerinde çalışan, suçluları kendilerinden, birbirlerinden ve dış etkenlerden koruyan kişilerdir. Gardiyanlar ayrıca cezaevlerindeki düzeni korumakla ve mahkumların ihtiyaçlarını karşılamakla yükümlüdür. Üniformalı olarak çalışan gardiyanların zor kullanma yetkisi de bulunmaktadır.

gardiyan nedir kimdir

İnfaz ve Koruma Memuru Çalışma Şartları ve Saatleri 2023

İnfaz ve Koruma Memurları cezaevlerinde görev yapan personellerdir. Hafta içi 5 gün boyunca çalışan gardiyanlar hafta sonu 2 gün izin yaparlar. Gardiyanların çalışma saatleri sabah 08.00 ile akşam 17.00 arasında 9 saat olarak belirlenmiştir. Ancak gardiyanlar vardiya usulüyle de çalışabilirler. Cezaevinden cezaevine değişen vardiya sistemine göre personellerin çalışması mümkündür. Ayrıca cezaevlerinde yaşanacak olağanüstü durumlarda personeller görev yapabilir. İnfaz ve Koruma Memurları görevleri gereği cezaevindeki yöneticilerle, savcılarla, hakimlerle, avukatlarla, askerlerle, polislerle iletişim halindedir. Bürokrasiyi derinden hissetmek infaz memurlarını bazı durumlarda zorlayabilmektedir. Ayrıca halktan kişiler ve tutuklular arasında da köprü kuranlar yine gardiyanlardır. Bu nedenle ipersoneller sık sık tehditlerle karşı karşıya gelebilir hatta saldırılara maruz kalabilir. Cezaevlerinde yaşanacak olayların büyümesi durumudna rehin, yaralanma, öldürülme riskleri de bulunmaktadır. Bu nedenle memurlar ve memur adayları oldukça zorlu bir görevi icra ettiklerini bilmelidirler.

İnfaz ve Koruma Memuru çalışma saatleri bilinen vardiya sistemien göre şu şekilde olabilmektedir:

İlk gün 08.00-20.00
İkinci gün 20.00-08.00
Üçüncü ve Dördüncü gün tatil
Beşinci gün 08.00-20.00
Hafta Sonu Tatili (2 gün)

İnfaz ve  Koruma Memuru Görevleri Nelerdir?

İnfaz ve Koruma Memurlarının birbirinden farklı ve çok sayıda görevi bulunmaktadır. Bu nedenle “gardiyanlar ne iş yapar?” sorusuna binlerce cevap verilebilir. İşte infaz ve koruma memuru görevleri…

Memurlar cezaevlerindeki tutuklu olan kişilerin güvenliğini sağlar. Mahkumların üstlerini, odalarını, koğuşlarını arar. Tutukluların kişisel eşyalarını korur.

Personeller tutuklu olan kişilerin bilgilerini kayıt altına alır. Hapishanedeki düzeni ve işleyişi sağlar. Gereken kontrolleri gerkçekleştirir.

İnfaz memurları cezaevinde içeriden dışarıya ve dışarıdan içeriye kontrolsüz insan ve eşya geçişini engeller. Koğuşların ve cezaevinin güvenliğini sağlar. Kaçma teşebbüslerini engeller.

Koruma memurlar cezaevinde bulunan tutukluların temel ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlar. Cezaevindekilerin yemek, duş, sağlık, eğitim, traş vb. ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlar.

Personellerin en önemli görevlerinden biri de cezaevinde bulunan mahkumların belirli periyotlar halinde sayımını yapmaktadır.

Cezaevlerinde ve ıslah evlerinde olay çıkmasını engelleyecek olan infaz ve koruma memurları çıkan olaylara da anında müdahale eder.

Personeller cezaevlerinde kullanılan araçları, malzemeleri, eşyaları kontrol eder. Girilmesi yasak olan yerlerin güvenliğini sağlar. Görev bölgesinin temizliğinden de yine personeller sorumludur.

infaz ve koruma memuru gorevleri

ADALET BAKANLIĞI PERSONEL MAAŞLARI 2023 NE KADAR?

İnfaz ve Koruma Memuru Maaşları 2023

İnfaz ve Koruma Memurları tıpkı diğer kamu personelleri gibi derecelerine, hizmet yıllarına, evli olup olmadıklarına, çocuk sahibi olup olmadıklarına ve eğitim seviyelerine göre maaş almaktadırlar. Bu unsurlara bağlı olarak personellerin aldıkları maaşlar artabilir veya azalabilir. Ancak yine de personellerin maaşları diğer memurlara oranla daha yüksek olabilmektedir. Bu nedenle binlerce kişi bu görevi icra etmek istemektedir. Peki infaz ve koruma memuru maaşları 2023 ne kadar?

5-9 Kadrosunda 9/1 derecesinde göreve yeni başlayan personel 2023 yılında 15 bin 675 TL maaş alır.

İnfaz ve Koruma Memuru maaşları 2022 ise 3 bin TL civarındaydı.

İnfaz ve koruma memurları evli olmaları, çocuk sahibi olmaları, aile yardımı almaları, eğitim seviyelerinin yüksek olması, asgari geçim indirimnden faydalanmaları, görev tazminatı almaları gibi durumlarda maaşları yaklaşık 500 TL daha artabilmektedir. Yukarıda yer alan maaş sıralamasında bu unsurlar hesaplama dışında tutulmuştur.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

ADALET BAKANLIĞI PERSONEL MAAŞLARI 2023 NE KADAR?

İnfaz Ve Koruma Memurluğu Nedir?

İnfaz koruma memuru Yıllık izin kaç gün?

Devlet memurlarının yıllık izin süresi, hizmeti 1 yıldan on yıla kadar (on yıl dahil) olanlar için yirmi gün, hizmeti on yıldan fazla olanlar için 30 gündür

Yorumlar

  1. Tt Avatar Tt dedi ki:

    İyi