kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Bilişim Sistemleri Mühendisi Maaşları 2023 Ne Kadar?

​​​​​​​Adayların bilişim sistemleri mühendisi olabilmesi için ne yapmaları gerekmektedir, bilişim sistemleri mühendisi ne iş yapmaktadır, özel sektörde bilişim sistemleri mühendisi maaşları 2023 ne kadar, bilişim sistemleri mühendisi maaşı 2023 yılı için kamuda ne kadar oldu, bilişim sistemleri mühendisi mesai saatleri ne kadardır, bilişim sistemleri mühendisi çalışma şartları nasıldır gibi soruların cevapları yazımızda yer almaktadır.

A+
A-

Tercihiniyap olarak meslekler hakkında bazı bilgiler verdiğimiz yazılarımızı yayımlamaya devam ediyoruz. Branş branş mühendislikler ile ilgili de böyle yazılar hazırlamaya karar verdik ve mühendisliklerin maaşlarını, haklarındaki kısa bilgileri sitemize yazmaya başladık. Bu yazımızda sizlere bilişim sistemleri mühendisi hakkındaki bilgileri vermeye çalışacağız.

Adli Bilişim Mühendisi Maaşları Ne Kadar Oldu?

NASIL BİLİŞİM SİSTEMLERİ MÜHENDİSİ OLUNMAKTADIR? BİLİŞİM SİSTEMLERİ MÜHENDİSİ KİMDİR? BİLİŞİM SİSTEMLERİ MÜHENDİSİ NE İŞ YAPMAKTADIR?

Bir kimsenin bilişim sistemleri mühendisi olabilmesi için bilişim sistemleri mühendisliği veya benzeri bir bölümden mezun olması gerekmektedir. Elbette sadece mezun olmak bir mesleği yapmaya yeterli gelmemektedir. Memur olarak bilişim sistemleri mühendisi olmak isteyen bireyler mezuniyetleri sonrası kamu personeli seçme sınavına girerek atanmalarına sağlayacak kadar puan almalı veya özel sektörde çalışmak isteyenler de bir firmanın veya özellikle çalışma istedikleri firmanın aradığı şartları yerine getirmelidirler.

Bilişim sistemleri mühendisi kimdir daha iyi anlamak için bilişim sistemleri mühendislerinin ne iş yaptığına bakmak yerinde olacaktır. Bilişim sistemleri mühendisi ne iş yapar dendiğinde cevap olarak sıralayacak olursak;

  • Yeni yazılımların geliştirilmesini sağlarlar.
  • İşletmelerdeki bilişim sistemlerinin tasarlanmasını ve çalıştırılmasını sağlarlar,
  • Veritabanı sistemi tasarlarlar ve gerekli yazılımların güncellenmesini sağlarlar,
  • Bilgisayar aracılığıyla yapılacak işi veya bilgisayar yardımı ile çözülecek sorunu belirlerler,
  • Sistem çözümleyicisi ve sistem programlayıcısı olarak görev alırlar.

<div></div>

KAMU PERSONELİ OLAN BİLİŞİM SİSTEMLERİ MÜHENDİSİ MAAŞLARI 2023 YILINDA NE KADAR?

Yeni başlayan           22650-22750 Türk Lirası

Tablomuzda hizmet yıllarına göre mühendislerin aldıkları maaşlar verilmiştir fakat bu rakamlar ortalama ve minimum rakamlardır. Burada belirttiğimiz rakamlara ek olarak ek mesailer, aile yardımları, kurumdan kuruma değişen ek ödenekler gibi ek ücretler de maaşlara eklenebilmektedir. Kamuda yeni başlayan bir bilişim sistemleri mühendisi maaşı 22700 TL civarlarındadır.

<div></div>

BİLİŞİM SİSTEMLERİ MÜHENDİSİ ÇALIŞMA İMKANLARI NASILDIR? BİLİŞİM SİSTEMLERİ MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ KAÇ SAATTİR?

Tüm mühendislikler için olduğu gibi bilişim sistemleri mühendisleri için de çalışma saatleri ve şartlarını ikiye ayırmak yerinde olacaktır, bu ayrımı da özel sektör ve kamu olarak yapmak yerinde olacaktır.

Memurların haftalık mesai saatleri 40 saattir ve bilişim sistemleri mühendisleri de istisnai durumlar, proje yetiştirmelerde yapılan ek mesailer gibi şeyler olmadığı sürece aşağı yukarı bu kadar çalışma saatine sahiptirler. Çalışma şartları da bununla paralel olarak hem çalışma saatlerinin hem de çalışan işin rahatlığı nedeniyle oldukça iyidir diyebiliriz. Mühendislerin hepsi çalıştıkları alana bağlı olarak kimi zaman laboratuvar ortamında, kimi zaman sahada kimi zaman da ofiste çalışmaktadırlar.

Özel sktördeki mühendislerin durumunu değerlendirdiğimizde yeni başlayan ve az yıl çalışmış olan mühendisler için durum bu kadar iyi değildir. Hem mesai saatleri oldukça uzundur hem de evet bir ofiste veya yine alana bağlı olarak sahada görece rahat bir iş yapsalar da aldıkları maaş nedeniyle başlangıçta çalışma imkanlarının çok da iyi olduğu söylenemez. Buna ek olarak stres ve baskının bulunduğunu da inkar etmemek gerekir.

ÖZEL SEKTÖRDE 2023 BİLİŞİM SİSTEMLERİ MÜHENDİSİ MAAŞI NE KADAR?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi yeni başlamış veya az deneyim sahibi mühendislerin maaşları oldukça azdır, asgari ücret civarındadır. Ortalama bir firmada işe başlayacak olan bilişim sistemleri mühendisi maaşı 2023 için 9700 TL civarlarındadır. Tabi ki yine altını çizelim bu ortalama bir rakamdır çünkü bazı şirketler personellerine asgari ücret vermekte iken bazı şirketler ise personellerinin yeterliliğine bağlı olarak 10000-10500 TL civarlarında maaş verebilmektedirler.

SORU, GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN BURADAN FORUM SAYFALARIMIZI ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ.

BTK Bilişim Uzman Yardımcılığı Maaşı Ne Kadar?

Bilişim Sistemleri Mühendisliği nerede çalışır?

Yazılım Şirketlerinde, Büyük Ölçekli Üretim Atölyelerinde, Okullarda, Şirketlerde Bilişim Departmanlarında.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.