Üniversite Rehberi

Okul Birinciliği Kontenjanı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Türkiye’de özel sektör ve devlet bünyesinde binlerce eğitim kurumu ve okul bulunmaktadır. 81 ilde, yüzlerce ilçede, mahallelerde bulunan bu okullarda milyonlarca öğrenci eğitim alır. Özellikle de lise düzeyinde eğitim gösteren okullarla ilgili pek çok soru sorulmakta ve pek çok konu gündeme gelmektedir. Özellikle de okul birinciliği konusu öne çıkmaktadır. Okul birinciliği kontenjanından öğrencilere ek bir puan verilip verilmediği, üniversiteye geçişte avantajı olup olmadığı merak edilir. Peki okul birinciliği nedir? Okul birinciliği kontenjanı nedir? Okul birincisi olmanın avantajları nelerdir?

Okul Birinciliği Nedir?

İlkokul, ortaokul ve liselerde okulun büyüklüğüne göre farklı sayılarda öğrenciler okumaktadır. Her yıl bir sınıf mezun olur. İşte o mezun olan sınıflardaki öğrencilerin mezun olurken başarı sıralamaları da ortaya çıkar. Diğer tüm arkadaşlarını geçerek, sınavlardan en yüksek notu alan, başarı puanı en yüksek olan öğrenci okul birincisi olur. Hem mezuniyette hem okul törenlerinde belge, güzel söz ve desteklerle onurlandırılır.

Okul Birinciliği Kontenjanı Nedir? Ne Demek?

Okul birinciliği kontenjanı genelde okul birincisi olan öğrenciye verilen ek bir puan olarak bilinir. Ancak böyle bir durum söz konusu değildir. Okul birinciliği kontenjanı yine de öğrenciye bazı avantajlar sunmaktadır. Okul birinciliği kontenjanı, okulundaki en yüksek başarı puanıyla mezun olan öğrencinin sahip olduğu kontenjandır. Örneğin liselerde okuldaki en başarılı puanlara sahip kişi, diploma notu en yüksek kişi bu kontenjanın sahibi olur.

Okul Birinciliği Kontejanı Avantajları Nelerdir?

Okul birinci olarak mezun olan ve okul birinciliği kontenjanını alan kişi, üniversiteye geçiş sınavı sonrasında bazı avantajlara sahip olur. Bu kişiler için özel olarak kontenjan düzenlemesi yapıalbilir. Birçok üniversite okul birincileri için kontenjan ayırmaktadır. Yani üniversiteler ilgili fakültelere alacağı öğrenci sayısını belirlerken okul birincilerine de ayrı bir kontenjan ayarlamaktadır. Böylece yüksek puanla liseden mezun olan kişinin üniversiteye geçiş sınavı puanı üniversite için tutmasa bile bu kontenjan ile giriş şansı elde edebilir. Bu nedenle oldukça kritik ve önemlidir. Üstelik yanlış yapılan üniversite tercihleri sonucunda pek çok üniversitede okul birinciliği kontenjanları boş kalmaktadır.

Okul Birinciliği Kontenjanı Nasıl Kullanılır?

Okul birincisi olunması ile birlikte okul birinciliği kontenjanı avantajından yalnızca ilk sene faydalanabilirsiniz. Yani mezun olduğunuz sene bu haktan faydalanmanız gerekir. Sonraki senelerde, sınava tekrar hazırlanıldığında bu haktan faydalanmak mümkün değildir. Bu nedenle tercihlerini yaparken okul birincilerinin dikkatli olması önerilir.

  • Öğrencilerin üniversiteye yerleştirme puanı açıklandığında, beklenenden daha yüksek puan alması durumunda öğrenci çok yüksek puanlı tercihler yapmamalıdır.
  • Öğrencinin puanı beklediğinden düşük geldiyse de tam tersi durum söz konusudur. Öğrencinin yüksek puanlı tercihler yapması daha mantıklı ve avantajlı olacaktır.

Ancak burada hassas bir durum vardır. Buradaki öneriler 400 puan alan bir öğrencinin 500 puanlık tercih yapması için değildir. Birçok okul birincisi olduğu ve 400-500 puan arasında binlerce adayın olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle mantıklı, gerçekleşmesi muhtemel tercihler yapılmalıdır. Bu nedenle şartlarınız, puanınız ve kontenjanınız doğrultusunda eğitim danışmanları, rehber öğretmenler eşliğinde hareket etmeniz tavsiye edilir.

Okul Birinciliği Kontenjanı Nasıl Belirlenir?

Üniversitelerin okul birincileri için ayrıca kontenjan açtığından bahsetmiştik. Ama bu durum genel geçer bir kural değlidir. Hiçbir üniversitenin okul birincisi kontenjanı açmak gibi bir zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu nedenle üniversiteler okul birincileri için istedikleri sayıda, istedikleri şekilde kontenjan açabilir. Sizler de tercih dönemi öncesinde üniversite kataloglarını, açıklmalarını takip ederek konu hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu noktada dikkatli olunması gereken bir husus daha bulunmakta. Geçtiğimiz yıllarda okul birincilerine kontenjan ayrılmaması bu yıl veya gelecekte açılmayacağı anlamına gelmez. Bu nedenle eğitim almak istediğiniz üniversitelerle ilgili araştırma yapmanız faydalı olacaktır.
 

Yazımızı Puanlamak İster misin?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu