kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Kamu Başdenetçisi

Kamu Denetçiliği Kurumu Ombudsmanlık Kamu Başdenetçisi ve Kamu Denetçisi nasıl olunur? Kamu Başdenetçisi ve Kamu Denetçisi olmak için başvuru şartları nelerdir? Detayları çalışmamızda bulabilirsiniz.

A+
A-

Kamu Başdenetçisi

TBMM tarafından alımı gerçekleştirilen kamu başdenetçiliği diğer adı ombdusman olan bu meslek hakkında çeşitli konu başlıklarıyla sizleri aydınlatmaya çalıştık.

Türkiye Büyük Millet Meclisi TBMM tarafından Kamu Denetçiliği Kanunu hükümleri uyarınca alım ve seçimi gerçekleştirilen Kamu Denetçisi ve Kamu Başdenetçisi alımı başvuru şartları nelerdir? Nasıl Kamu Denetçisi ve Kamu Başdenetçisi olunur? Kamu Denetçiliği ve Kamu Başdenetçiliği görevlerine nasıl girilir? Detayları çalışmamızda bulabilirsiniz.

Kamu Denetçiliği ve Kamu Başdenetçiliği Nedir?

Kamu Denetçiliği  ve Kamu Başdenetçiliği görevleri Kamu Denetçiliği Kurumu’nun işleyişinde görev alacak olan asli kadroları ifade etmektedir. Kamu Denetçiliği Kurumu’nun temel işleyişi ise kamu hizmetlerinin yerine getirilmesinde ortaya çıkan aksaklıklar ve eksikliklere dair bağımsız bir şikayet ve denetim sistemi oluşturmaktır. Kamu Denetçiliği Kurumu yapılan şikayetleri değerlendirerek Başdenetçi ve Denetçileri eliyle Türkiye Büyük Millet Meclisi TBMM’ye bağlı olarak bir noktada toplum adına inceleme ve değerlendirmeler yapar, bu değerlendirmeler neticesinde öneri niteliğinde kararlar verir.

Kamu Denetçiliği ve Kamu Başdenetçiliği Başvuru Şartları Nelerdir?

Kamu Denetçisi ve Kamu Başdenetçisi olmak isteyen kişilerin bazı başvuru şartlarını taşıyor olmaları gerekmektedir. Kamu Denetçiliği ve Kamu Başdenetçiliği görevleri için başvuruda bulunacak olanların her şeyden evvel Türk vatandaşı olmaları, kamu hak mahrumiyetlerinin bulunmaması, Türk Ceza Kanunu hükümleri uyarınca yüz kızartıcı suçlar veya devlete karşı işlenmiş olan suçlardan hüküm giymemiş olmaları, başvuru dönemi itibariyle herhangi bir siyasi parti ile üyelik ilişkilerinin bulunmaması, Kamuda, özelde, sivil toplum kuruluşlarında, kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşlarında veya uluslararası kuruluşlarda en az on sene çalışmış olmaları gerekmektedir.

Kamu Denetçiliği ve Kamu Başdenetçiliği görevleri için başvuruda bulunabilmek için en az lisans düzeyinde mezun durumda bulunmak gerekir. Ancak öncelikli olarak Hukuk fakültelerinden ya da İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Siyasal Bilgiler, İşletme veya İktisat fakültelerinden mezun olmaları tercih sebebidir.

Kamu Denetçiliğine başvuruda bulunmak için en az 40, Kamu Başdenetçiliğine başvuruda bulunabilmek içinse en az 50 yaşını doldurmuş olmak şarttır.

tbmm 1

Kamu Başdenetçisi ve Kamu Denetçisi Nasıl Seçilir? Kim Seçer?

Kamu Denetçiliği Kurumu başında görevde bulunan mevcut ombudsmanın veya kamu denetçilerinin görev süresinin dolmasına doksan gün kala Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne bildirim yapılmaktadır. Bu bildirime istinaden Türkiye Büyük Millet Meclisi TBMM Kamu Başdenetçisinin seçimi için aday adaylarının belirlenmesi adına ilan yayımlar.

Komisyon tarafından başvuruda bulunan adaylar arasından Başdenetçi için üç aday, denetçi için de görevlendirilecek denetçi sayısının üç katı kadar aday belirlenerek TBMM Başkanlığı’na, TBMM Genel Kurulu’na sunulmak üzere iletir.

Kamu Başdenetçisi ve Kamu Denetçisi seçimi Türkiye Büyük Millet Meclisi TBMM Genel Kurulu oylaması ile yapılmaktadır. Kamu Başdenetçisi ve Kamu Denetçisi TBMM Genel Kurulu’nun üye tam sayısının 2/3’ünün oyu ile seçilmektedir. Eğer bu turda seçim yapılamaz ise ikinci turda da aynı oranda oy aranır. Eğer Kamu Başdenetçisi ve Kamu Denetçisi seçimi ikinci turda da yapılamazsa üçüncü tura geçilir ve bu turda üye tamsayısının salt çoğunluğu yani yarı sayısının bir fazlasının oyu ile seçim gerçekleştirilir. Bu turda da seçimin yapılamaması durumunda ise dördüncü ve son tur gerçekleştirilir ve en çok oyu alan kişiler Kamu Başdenetçisi ve Kamu Denetçisi olarak belirlenmiş olur.

Bizlere sorularınızı sormak ve gelişmelerden anlık olarak haberdar olmak için Tercihiniyap Forum‘u ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.