PDR Ne Demek? PDR Açılımı Nedir? PDR, Psikoloji ve Psikiyatri Arasındaki Farklar Nelerdir?

​​​​​​​PDR açılımı nedir, PDR ne demek, PDR ne iş yapmaktadır, psikolojik danışmanlık ve rehberlik çalışma alanları nelerdir, Türkiye’de PDR hangi bölümün kısaltmasıdır, PDR ve psikoloji; PDR ve psikiyatri alanları arasında farklar nelerdir gibi soruların cevaplarına ve PDR hakkında bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

17.05.2019
A+
A-

Eğitim sistemi ile alakalı, kariyer planlamanızı ilgilendiren, mesleklerin bilgilerini içeren yazılar hazırlamaya devam ediyoruz. Bu yazımızda bir bölümün veya mesleğin genel tanıtımını yapmayacağız ama PDR dendiğinde insanların ne anlaması gerektiğini, PDR’nin ne demek olduğunu, PDR nedir onu açıklamaya çalışacağız.

PDR NE DEMEK, PDR AÇILIMI NEDİR?

PDR aslında bir servis adıdır ve bu servisin de adı Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Servisidir. Genellikle hepimiz bu servis ile daha ilkokul yıllarımızda rehberlik öğretmeni adı altında tanışırız.

Bunun dışında Türkiye’de bu meslek mensubu kişilerin mezun olması gereken bölümün adı da PDR olarak anılmaktadır fakat burada mesleğin kısaltması ile bölümün kısaltması iç içe geçmiştir çünkü bölümün tam adı Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık’tır ve fark edeceğiniz üzere kısaltması RPD’ye dönmektedir.

Tabi ki PDR servisi sadece bizim bildiğimiz şekliyle okullarda bulunmamaktadır. Özel eğitim, rehabilitasyon, psikoterapi merkezlerinde, askeriyede, emniyet genel müdürlüğünde ve insan bulunan özellikle de psikolojik destek alınması gerekebilen alanlarda bu birim bulunmaktadır.

REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK ÇALIŞMA ALANLARI NELERDİR? PDR İŞ İMKANLARI NELERDİR VE NERELERDE ÇALIŞILABİLİR?

 Yukarıdaki paragrafta aslında kabaca sizlere PDR mezunlarının hangi kurumlarda veya alanlarda çalışılabileceğini söyledik ama bunu biraz daha detaylandırmak faydalı olacaktır.

  • Rehberlik ve psikolojik danışmanlık mezunlarının çalışabileceği ilk akla gelen Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel veya devlet okullarında rehberlik öğretmenliğidir. Eğitim fakültelerinde öğrenim gören bireyler rehberlik öğretmeni olarak görev yapabilirler.

pdr calisma alanlari

  • Bunun dışında yine buna benzer bir yapı olan özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde psikolojik danışman veya rehber öğretmen olarak çalışabilirler.
  • Yine Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde rehberlik ve araştırma merkezlerinde istihdam edilebilirler.
  • Cezaevleri, Emniyet Genel Müdürlüğü eğitim merkezleri veya birimleri ve benzer bir şekilde askeriyeye bağlı eğitim merkezleri veya kurumlarında psikolojik danışman unvanı ile görev yapabilirler.
  • Aile danışma merkezleri, hastaneler ve çeşitli sağlık kuruluşları, sosyal hizmetler kurumuna bağlı yurtlar, toplum merkezleri, mahkemelerin ilişkili birimleri, anaokulları, Diyanet İşleri Başkanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı gibi devlete bağlı kurum ve kuruluşlarda çalışılacak birime bağlı olarak sosyal hizmet uzmanı veya psikolojik danışman olarak görev yapabilirler.
  • Yüksek lisans derecesinde eğitim görerek belirli bir alanda uzmanlaşarak o alanda uzman olarak çalışabilirler.
  • Yine akademik eğitimlerine devam ederek akademik personel olarak veya üniversitelerde psikolojik danışman olarak görev yapabilirler.
  • Bunlara ek olarak özel sağlık kuruluşlarında, özel şirketlerin eğitim ve insan kaynakları departmanlarında, özel danışmanlık şirketlerinde veya kendi danışmanlık şirketlerinde psikolojik danışman, aile danışmanı, eğitim danışmanı, yaşam koçu, yönetim koçu veya uzmanlıkları ile ilişkili olarak psikoterapist unvanları ile mesleklerini icra edebilirler.

PDR VE PSİKOLOJİ, PDR VE PSİKİYATRİ BİRİMLERİ ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR? NEYE GÖRE BU AYRIM OLUŞMAKTADIR?

Halk arasında karıştırılabilen veya tam olarak anlamlandırılamayan bir farkı da yazımızda açıklamamız uygun olacaktır. Üniversite kurumlarının PDR yani rehberlik ve psikolojik danışmanlık; psikoloji ve psikiyatri bölümleri ve bu alanların çalışma birimleri birbirlerine yakın olduğu için genelde hepsinin aynı işi yaptığı sanılmaktadır fakat psikoloji ve PDR birbirlerine benzeseler de özellikle psikiyatri benzer yönler taşımakla beraber oldukça farklı bir branştır.

Öncelikle PDR ve psikiyatri arasındaki farka değinmek gerekirse yukarıda da belirttiğimiz gibi PDR eğitim ve öğretimi üniversitelerin eğitim fakültelerinde verilmektedir. Psikiyatri alanında çalışabilmek için ise tıp fakültesi mezunu olmak ve uzmanlık çalışmasının psikiyatri branşında yapılmış olması gerekmektedir. Bu eğitim ve öğretim açısından farklılıktır. Bunun dışında unvan açısından da tıp fakültesi mezunu olup psikiyatri alanında uzmanlaşmış kişi psikiyatrist unvanı alırken PDR mezunu çalıştığı alana bağlı olarak yukarıda da saydığımız üzere aile danışmanı, psikolojik danışman, rehberlik öğretmeni, yaşam koçu vb. unvanlar alarak meslek hayatlarını sürdürmektedirler. Çalışma anlamında da psikiyatristin ilaç yazma yetkisi vardır ve bu en çok bilinen ayrımdır fakat ona ilaç yazma yetkisini tıp okumuş olmasının yanı sıra branşın ruh ve sinir hastalıkları olarak adlandırılması ve buna bağlı olarak sadece psikoloji ile değil sinirsel rahatsızlıklar yani fizyolojik farklılıklar sonucu oluşan rahatsızlıklar ile ilgilenen bir alanda çalışılıyor olmasıdır. Aslında PDR’nin isminden de anlaşılacağı üzere PDR’nin amacı danışmanlık yapmak ve destek vermektir, psikiyatri alanında ise bir hastalık (fizyolojik, ruhsal, kalıtsal olabilir) vardır ve bireylere bu hastalığın tedavisi konusunda ilaçla müdahale gerekebildiği için tam olarak çözüm üretmeye çalışılması esastır.

PDR ve psikoloji arasındaki farka gelecek olursak yukarıda bahsettiğimiz gibi PDR daha çok danışmanlık verme üzerine eğitim almaktadır ve bu şekilde hizmet vermektedir fakat psikoloji biraz daha psikiyatriye yaklaşmaktadır. Tanı koyma ve tedavi her ne kadar psikiyatrinin alanı olsa da bu tanı koyma işinde psikiyatriye yardımcı olmak psikologların görevlerinden bir tanesidir. Ayrıca psikoloji bölümünde ilerleyen sınıflarda farklı alanlarda uzmanlaşılabilmekte ve o alanda (örneğin klinik, eğitim vs.) psikolog unvanı alınmaktadır. Yani özetle psikolojide bireyin durumuna tanı koymaya yakın bir işlem uygulanabilmekte ve buna yönelik testler, değerlendirmeler yapılmakta iken PDR’de ise var olan durumlar üzerine danışmanlık ve rehberlik hizmeti verilmektedir.

pdr psikoloji arasyndaki farklar

Bu konularda veya buna benzer konularda aklınıza takılanları sorabileceğiniz forum sayfalarımız deneyimli kullanıcıları ile hizmetinizdedir. Forum sayfalarımıza ulaşmak için:

FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Yazımızı Puanlamak İster misin?

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.