YKS

Polis Olmak İçin 2019 TYT’de Kaç Net Yapmak Gerekir?

Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Akademisi Başkanlığına 2.250’si erkek ve 250’si kadın olmak üzere 2.500 personel alım ilanını yayımladı. Polis Meslek Yüksekokuluna kabul edilmek isteyen adayların öncelikle sınav başvuru şartlarını taşıyor olmaları gerekiyor. Adayların başvuru şartları içerisinde en çok merak ettikleri taban puan meselesi de ilanın yayımlanmasıyla birlikte netleşmiş oldu. İşte 2018 PMYO sınavı başvuru şartları:

2018 PMYO Sınavı Başvuru Şartları

 • YKS sınav sonuçlarına göre TYT puan türünden en az 260 ham puan almış olmak. Emniyet Teşkilatı Personelinden şehit ve vazife mamulü olanların eş ve çocukları için TYT puan türünden en az 150 ham puan almış olmak.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • Lise ve dengi okuldan mezun olmak.
 • 18 yaşını tamamlamış olmak ve sınavın yapıldığı tarih olan 31 Aralık 2018 tarihi itibariyle 26 yaşından gün almamış olmak. (31Aralık 1993 – 01 Ekim 2000 tarihleri arasında doğmuş olmak)
 • Boy ölçüsü, beden kitle indeksi ile sağlık yönünden Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak. Erkeklerde en az 167 cm ve kadınlarda en az 162 cm boy uzunluğundan olmak. Beden Kitle İndeksi erkek ve kadınlar için 18.00 ile 27.00 aralığından olmalıdır.
 • Diğer genel şartlara EGM Polis Akademisi 2018 PMYO giriş sınavı linki üzerinden ulaşılabilir.

2018 PMYO Sınav Aşamaları (Sağlık Kontrolü, Fiziksel Yeterlilik Sınavı, Mülakat Sınavı)

Sınava başvuru şartları uygun olan adaylar, yukarıda linkte belirtilen bankaya sınav ücretini yatırdıktan sonra belirli aşamalardan geçmek zorundadır. Bu aşamalar aşağıdaki gibidir:

 • Adaylar, PMYO sınavına girmeden önce sağlık komisyonu tarafından Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartlarına Yönetmeliğine göre yapılan kontrollerde, ” PMYO öğreci adayı olur “ şartını sağlamalıdır.
 • Sağlık şartına uygun adaylar, Fiziksel Yeterlilik sınavına tabi tutulur. Bu sınava ait parkur ve talimatlar www.pa.edu.tr internet adresinde ilan edilecektir. Fiziksel Yeterlilik sınavından 100 üzerinden en az 60 alan adaylar mülakat sınavına katılacaktır. Sağlık şartını taşımayan adaylar, Fiziksel Yeterlilik sınavına katılamazlar.
 • Fiziksel Yeterlilik sınavında başarılı olan adaylar, mülakat sınavına tabi tutulur. Bu sınavda adaylara, soruların yazılı olduğu bir kart çektirilir ve kartta yer alan konuya göre çeşitli sorular sorulur. Adayların bu sorulara verdiği cevaplara göre farklı kriterler üzerinden en az 100 üzerinden 70 puan almaları gerekmektedir. Mülakat sınavından 70 puan ve üzerinden alan adaylar başarılı sayılır.

Polis Olmak İçin 2019 TYT’de Kaç Net Yapmak Gerekir?

Yukarıda da görüleceği üzere, 2018 PMYO sınavına katılabilmenin ilk ve temel şartı 2018 YKS’de yer alan TYT sınavından en az 260 ham puan almaktır. 2019 PMYO içinde aynı durum geçerli olacağını düşünerek, kaç net yaparak TYT’de 260 puan alınır, bunun üzerinde duralım.

Temel Yeterlilik Sınavında 260 ham puan alabilmek için 48 ile 50 net arasında yapmak yeterli olacaktır. 2018 YKS’de 48  net ve üzerinde yapan adaylar, TYT’de 260 puan ve üzerinde almayı başarmıştır. 2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavının zorluk ve kolaylık derecesinin ne olacağını şimdiden kestirmek mümkün olmadığından, 2019 yılında PMYO ile polis olmayı düşünen arkadaşlarımızın en az 50 net yapmalarını tavsiye ederiz. Ayrıca, sınavda başarılı olabilmek için, TYT puanlarının %25’inin de hesaplamaya dahil edildiği düşünecek olursak, TYT puanı yüksek olan adayların daha avantajla sınava katılacaklarını söyleyebiliriz.

 

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Allah razı olsun gardaşım baya iyi anlatmışsın eyw

 2. Allah razı olsun gardaşım baya iyi anlatmışsın eyw

 3. Allah razı olsun gardaşım baya iyi anlatmışsın eyw

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu