Resmi Gazete Ne Zaman Yayınlanır? Saat Kaçta Yayınlanır?

Resmi Gazete Ne Zaman Yayınlanır? Saat Kaçta Yayınlanır? Resmi Gazete'nin saat kaçta, ne zaman yayınlandığı, gazeteye nereden bakıldığı ile ilgili sorulara cevap aradık.

29.11.2020
A+
A-

Cumhurbaşkanlığı ve TBMM’den çıkan kararlar, kanunlar, ilanlar T.C. Resmi Gazete ile yayınlanmaktadır. 7 Ekim 1920 tarihinde kurulan gazete ilk kez 7 Şubat 1921’de çıkmaya başlamıştır. 14 Eylül 2018 tarihinde son kez basılı olarak yayınlanmıştır. Daha sonra elektronik ortam üzerinden yayınlanmaya başlanmıştır. Resmi Gazete her gün www.resmigazete.gov.tr adresi üzerinden yayınlanmaktadır. Türkiye’yi yönetenlerin aldığı kararlar da buradan yayınlanır ve Resmi Gazete’de yayınlandığı andan itibaren kararlar, ilanlar vb. yürürlüğe girer. Bu nedenle Resmi Gazete’nin ne zaman, saat kaçta yayınlandığı merak edilir.

Resmi Gazete Ne Zaman Yayınlanır?

Resmi Gazete iki günü birbirine bağlayan saatlerde yayınlanmaktadır. Resmi Gazete’nin erken yayınlandığı saat 00.00-00.10 saat dilimidir. Ancak her zaman bu saat diliminde yayınlanmaz. Yeni gelişmelerin olduğu, gazetenin içinin dolu dolu olduğu zaman daha geç saatlerde, sabaha karşı yayınlanabilir. Ancak bu durum sık görülmez.

Resmi Gazete’nin ne zaman yayınlandığı sık sık merak konusu olmaktadır. Özellikle de Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden istifa ettiği ve yerine atanan Naci Ağbal’ın ilan edildiği 9-10 Kasım 2020 tarihlerinde milyonlarca kişi Resmi Gazete’yi kontrol etmeye çalıştı. Bu gibi atama ve görevden alma kararları, personel alım ilanları olduğunda ilk bakılması gereken yer burasıdır.

Resmi Gazete Saat Kaçta Yayınlanır?

Resmi Gazete’nin yayınlandığı net bir saat yoktur. Ancak genellikle saat 00.00 ve sonrasında yayınlanmaktadır. Eğer gazete hazırlanmış ve sakin bir gündeme sahipse direkt olarka 00.00 sularında yayınlanır. Ancak yeni gelişmeler olmuş ise, kalabalık bir gündem var ise yayınlanma saati daha geç olmaktadır. Nadiren de olsa gazete sabaha karşı yayınlanabilir. Resmi Gazete basılı olmadığı için gazeteye bakmak isteyenler www.resmigazete.gov.tr adresine girmelidir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.