Kamu Haber

TOKİ Emekli Başvuru Şartları 2019 Nelerdir?

7’den 70’e milyonlarca kişi Toplu Konut İdaresi Başkanlığının (TOKİ) yaptığı konutlar sayesinde ev sahibi olma umudunu taşıyor. TOKİ projeleri sayesinde Türkiye’nin 81 ilinde binlerce kişi ev sahibi oluyor. Son olarak 2019 yılında da 50 bin konut yapılacağı açıklandı. TOKİ 50 bin konut projesine emekli vatandaşlar için başvuru süreci başladı.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2019 yılında 50 bin konutluk TOKİ projesinin hayata geçirileceğini açıkladı. Binlerce kişi TOKİ projelerine başvuru yapmaya başladı. TOKİ 50 bin konut başvuruları normal vatandaşlar için 6 Mart 2019 tarihinde başlamıştı ve 25 Mart 2019 tarihinde sona ermişti. Normal vatandaşlar dediğimize bakmayın bu ifadeyi seçmemizin asıl nedeni emeklilerin başvuru işlemlerinin yeni başlamış olması.. TOKİ emekli başvurularının başlamasıyla milyonlarca vatandaş TOKİ emekli başvuru şartlarıyla ilgili araştırma yapmaya başladı. Peki TOKİ emekli başvuru şartları 2019 nelerdir? TOKİ emekli başvurusu 2019 nasıl yapılır?

2019 TOKİ Emekli Başvurusu Nasıl Yapılır?

7’den 70’e milyonlarca kişi TOKİ aracılığı ile ev sahibi olmak istiyor. Özellikle emekli olmalarına rağmen ev sahibi olamayan yaşlı nüfus için ev sahibi olmak oldukça önemli. Bu nedenle TOKİ emekli başvuruları binlerce kişi için hayati önem taşıyor. TOKİ emekli başvuruları 26 Mart 2019 itibariyle başladı. Başvuru yapacak emekliler Ziraat Bankası ve Halkbank şubelerinden başvurularını gerçekleştirebilecek. 2+1 daireler için emekliler 500 lira öderken, 3+1 evler için 1000 lira ödemeleri gerekecek.

2019 TOKİ Emekli Başvuru Şartları Nelerdir?

TOKİ 50 bin konut için binlerce emekli başvurularını gerçekleştirmek istiyor. Emekli olduktan sonra ev sahibi olamayan pek çok kişi böylelikle hayallerini gerçekleştirmek istiyor. Peki TOKİ emekli başvuru şartları 2019 nelerdir?

Başvuru yapacak emeklilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları gerekmektedir.

Bu kişilerin projenin bulunduğu il sınırların içinde 1 yıldan az olmamak şartıyla ikamet ediyor olması veya il sınırları içerisinde nüfusa kayıtlı olması gerekmektedir.

Kişilerin TOKİ’den konut satın almamış olmaları ve TOKİ konut kredisi kullanmamaları gerekmektedir.

Kişilerin kendilerine, eşlerine veya çocuklarına ait tapuda kayıtlı kat iritfaklı, kat mülkiyetli bağımsız bir bölümü veya müstakil bir konutunun bulunmaması gerekmektedir. Bu tanımlamanın içerisinde tarla, bağ, bahçe, köy evi ve iş yeri hariç olduğu unutulmamalıdır.

Emeklinin yaşadığı hane halkı gelirinin en fazla net 4 bin 800 TL olması gerekmektedir. ( başvuru yapan kişinin ve eşinin gıda, yol ve benzeri her türlü aldıkları yardımlar dahil toplam net gelir en fazla 4800 olmalı) 3 +1 konut tipi bu şarttan muaf tutulmaktadır.

Bir hanedeki halk adına yalnızca bir kişi başvuru yapabilir.

2+1 evler için 25 yaşını tamamlamak ve 3+1 konutlara başvurmak için 18 yaşını tamamlamak gerekmektedir. Kamu Haber

TOKİ Emekli Başvuru Tarihleri 2019

2019 yılında TOKİ 50 bin konut projeleri için her gruptaki vatandaşlar için ayrı başvuru tarihleri belirlenmiştir. İşte TOKİ başvuru tarihleri 2019

Normal vatandaşlar için başvuru tarihleri 6-25 Mart 2019 tarihleri arasında belirlenmiştir.

Emekli vatandaşlar için başvuru tarihleri 26 Mart-5 Nisan 2019 tarihleri arasında belirlenmiştir.

Engelli vatandaşlar için TOKİ Başvuru tarihleri 8-12 Nisan 2019 tarihleri arasında belirlendi.

Şehit yakını vatandaşlar için TOKİ başvuruları 15-19 Nisan 2019 tarihleri arasında belirlendi.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu