Dolu Kadroya Vekalet Eden Memur Ne Kadar Ücret Alır?

Dolu Kadroya Vekalet Eden Memur Ne Kadar Ücret Alır? Aynı Kurumdan Dolu Kadroya Vekalet Eden Memurun Durumu Nasıl? Başka Kurumdan Dolu Kadroya Vekalet Eden Memurun Durumu Nasıl?

A+
A-

Devlet memurları görevlerinden farklı nedenlerle ayrılabilir. Bu durumda başka bir kurumdan ya da aynı kurumdan başka bir memur göreve vekaleten atanabilir. Vekaleten göreve atanan memura bu durumda ek ücret ödenip ödenmediği, ödeniyorsa ne kadar ödendiği merak edilir. Peki dolu bir kadroya vekalet eden memura ne kadar ücret ödenir?

Dolu Kadroya Vekalet Eden Memur Ücret Alır Mı?

Türkiye’de binlerce kamu personeli bulunur. 81 ilde farklı kurumlarda görev yapan bu memurlar farklı nedenlerle görevlerinden geçici olarak ayrılabilir. Memurlar yıllık, hastalık, refakat, mazaret, ücretsiz izne çıkabilir. Geçici görev, vekalet görev kapsamında görevinden ayrılabilir. Mehil müddet, gözaltına alınma, görevden uzaklaştırma, tutuklanma gibi durumlarla karşı karşıya kalabilir. Ayrıca eğitim, kurs, seminer gibi durumlar söz konusu olabilir. Memur bu ve benzeri nedenlerle görevlerinden geçici olarak ayrıldığında yerlerine vekaleten memurlar görevlendirilir. Bu durumda görevlendirilen memura ücret ödemesi yapılır.

Kamuda sık sık kadrolar geçici olarak boşalmaktadır. Dolu kadroya vekaleten başka bir memur görevlendirilebilir. Bu durumda vekaleten görevlendirilen memura ücret ödenir. Ancak ücret ödemesi yapılabilmesi için vekalet edilen kadroya asaleten atanabilmesi için gerekli şartların taşınıyor olması gerekir. Bu şartlar arasında sınav şartı yoktur.

Aynı Kurumdan Dolu Kadroya Vekalet Eden Memurun Durumu

Aynı kurumdan vekaleten dolu bir kadroya atanan memura görevinin 3 aydan fazla sürmesi durumunda vekalet aylığı verilir. İlkokul öğretmenliği, venznedarlık ve saymanlık kadrolara vekalet edilmesi durumunda göreve başlama tarihinden itibaren aylık ödemesi yapılır.

Vekalet aylığının ne kadar ödeneceği çok merak edilmektedir. Vekalet edilecek kadronun kadro derecesinin 1. kademe aylığının 1/3’ü kadar olmaktadır. Birinci kademe aylığı, gösterge aylığı + ek gösterge aylığı demektir. Vekalet görevi dolayısıyla ayrıca ek ödeme veya ek ödeme farkı verilmemektedir. Vekalet görevi sebebi ile ek zam, tazminat veya zam ve tazminat farkı ödenmemektedir.

Başka Kurumdan Dolu Kadroya Vekalet Eden Memurun Durumu

Başka bir kurumdan dolu kadroya vekalet eden memura göreve başlama tarihinden itibaren vekalet aylığı ödenmektedir. Verilecek vekalet ücreti, ilgili görevin kadro derecesinin birinci kademe aylığının 1/3’ü kadar ödenir. Vekalet görevi sebebi ile ek ödeme, ek ödeme farklı, ilave zam ve tazminat veya zam ve tazminat farkı ödenmemektedir.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.