kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

Resmi Tatilde ve Bayramda Çalışmak Zorunlu Mu? Çalışmazsak Ne Olur?

Resmi Tatilde ve Bayramda Çalışmak Zorunlu Mu? Çalışmazsak Ne Olur? Resmi Tatilde ve Bayramda Çalışma Ücreti Aynı Mı? Ek Ücret Ödenir Mi? Bayramda ve Resmi Tatilde Çalışan İşçi Nereye Şikayet Eder? Nasıl Şikayet Edilir?

A+
A-

Türkiye’de devlette ve özel sektörde milyonlarca çalışan bulunmaktadır. Bu çalışanların yalnızca bir kısmının sosyal, ekonomik ve özlük hakları güvence altına alınmıştır. Kayıt dışı istihdam, hak kaybı, işçiye haksızlık gibi pek çok sorun yaşanmaktadır. Bu nedenle çalışanların, işçilerin yasalar tarafından güvence altına alınan haklarını bilmesi önemlidir. Türkiye’de resmi ve dini olarak kutlanılan bayramlar, resmi tatiller bulunmaktadır. Bu tatillerde genellikle memurlar, öğrenciler tatil yaparken özel sektör çalışanlarının hayatında ise bir değişiklik olmaz. Bayram, tatil demeden işçiler çalışmaya devam eder. Çalışanların büyük bir kısmı ise “resmi tatillerde, bayramlarda çalışmak zorunlu mu?” sorusunu sormaktadır. Peki bu durumun kuralları nelerdir? 

Devlet Memuru Olmak Mı? Özel Sektörde Çalışmak Mı? Hangisi Daha Avantajlı Tercihini Yap!

Resmi Tatilde ve Bayramda Çalışmak Zorunlu Mu?

İş Kanunu bu konudaki kuralları belirlemiştir. İşveren, iş yeri bayramlarda, resmi tatillerde çalışılmasını istiyorsa genelde iş hayatı devam etmektedir. Çünkü personel alımı yapılırken imzalanan iş sözleşmesinde artık fazla mesai, bayram ve resmi tatillerde çalışma gibi maddelere yer verilmektedir. Sözleşmede böyle madde olduğu için işveren istediği sürece işçi çalışmak zorundadır. Ancak iş sözleşmesinde böyle bir madde yoksa işçi, işverenin bu isteğini reddedebilir. Bu nedenle çalışanların iş sözleşmesine imza atmadan önce iyice inlemeleri gerekmektedir. kamu haber

Resmi Tatilde ve Bayramda Çalışma Ücreti Aynı Mı? Ek Ücret Ödenir Mi?

Günümüzde özel sektördeki tüm personel alımı sürecinde iş sözleşmesine fazla mesai, resmi tatil ve bayramda çalışılacağına ilişkin maddeler bulunmaktadır. İş sözleşmesinde bu özel günlerde çalışılacağı yazıyorsa genelde bu günler için ek ücret ödemesi yapılmaz. Ancak iş sözleşmesinde bayramda, tatilte çalışılacağı yazmıyorsa fazla mesai hakkınız olur. Yani normalde size ödenen günlük ücret resmi tatil ve bayramlarda farklı hesaplanmaktadır. İş Kanunu içerisinde ulusal bayram, resmi tatil olarak belirtilen günlerde ücretiniz %100 zamlı olarak ödenir. Bir örnek vererek bu durumu açıklamak mümkün. Örneğin aylık çalışmanız karşılığında 9 bin TL maaş alıyorsunuz. Yani günlük ücretiniz 300 TL’ye denk geliyor. Resmi tatil ve bayram günlerinde çalışırsanız günlük kazancınız 600 TL’ye çıkar.

Bayramda ve Resmi Tatilde Çalışan İşçi Nereye Şikayet Eder? Nasıl Şikayet Edilir?

İş sözleşmesinde böyle bir madde olmamasına rağmen zorlanarak resmi tatil ve bayram günlerinde çalıştırılıyorsa bu hukuk dışı bir işlemdir. İşçi ve çalışan bu durum nedeniyle şikayette bulunabilir. Hukuk dışı olarak, hakları ödenmeden çalıştırılan işçiler Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerine, SGK ihbar hattına, Bölge Çalışma Müdürlüklerine şikayette bulunabilir. Ayrıca hukuki olarak işlem de yapılabilir. Bu şekilde haksız muameleye maruz kalan işçi hak kazandığı ücretin ödenmesini talep edebilir, eğer ödenmezse iş akdini haklı olarak feshederek tazminat ve ödeme talep edebilir.

YDS’den 70 Almak İçin Nasıl Çalışmak Gerekir?

Resmi tatillerde mesai ücreti zorunlu mu?

Resmi tatillerde mesai ücreti ödenmesi zorunludur. Yasalara göre minimum 1 günlük çalışmanın karşılığı ilave bir günlük ücret ödenmelidir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.