kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Resmi Gazete Nedir?

Resmi Gazete Nedir? Ne Demek? Resmi Gazete Nasıl Yazılır? Resmi Gazete Ne Zaman Kuruldu? T.C. Resmi Gazete'nin Tarihçesi Nedir? Resmi Gazete'ye Nasıl Ulaşılır? Nereden Bakılır?

A+
A-

Resmi Gazete nedir, ne zaman kuruldu, Resmi Gazete nasıl yazılır, gazeteye nasıl ulaşılır ve nereden bakılır gibi vatandaşların merak ettiği pek çok sorunun cevabını sizler için derledik.

Atama kararlarının, Cumhurbaşkanı kararlarının, yeni düzenlemelerin, personel alım ilanlarının yayınlandığı Resmi Gazete ile ilgili pek çok vatandaş araştırma yapıyor. T.C. Resmi Gazete hakkında sorulan soruların başında “Resmi Gazete nedir? Ne demek?” geliyor. Bu gazetenin ne işe yaradığı, ne zaman kurulduğu, tarihi ile ilgili bilgiler büyük ilgi görüyor. Özellikle de istifa, atama, kabine değişikliği, personel alım ilanı gibi milyonları ilgilendiren kararların yayınlanmasıyla dikkatler Resmi Gazete’nin üzerinde yoğunlaşıyor. İşte merak edilen soruların cevapları..

Resmi Gazete Ne Zaman Yayınlanır? Saat Kaçta Yayınlanır?

Resmi Gazete Nedir? Ne Zaman Kuruldu?

Türkiye Cumhuriyeti Resmi Gazete, 7 Ekim 1920 tarihinde kurulmuştur. 7 Şubat 1921 tarihinden itibaren de çıkmaya başlamıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi gazetesi olması nedeniyle oldukça özel ve önemlidir. Bu gazetenin amacı TBMM ve Cumhurbaşkanı tarafından çıkarılan, onaylanan yasaları, kararnameleri, yönetmelikleri ve genelge gibi kararları yayınlamaktadır. Resmi Gazete’de yayınlanan kararlar yürürlüğe girmektedir.

İlk kurulduğunda gazetenin adı Ceride-i Resmiye’dir. 10 Eylül 1923 tarihinden itibaren Resmi Ceride adını almış ve bu şekilde yayın hayatına devam etmiştir. Bu dönemde yayın aşamasında bazı aksaklıklar yaşanmıştır. 17 Aralık 1927 tarihinde ise 763. sayısından sonra Türkiye Cumhuriyeti Resmi Gazete adını almış ve o tarihten bugüne yayın hayatına devam etmektedir. kamu haber

Resmi Gazete Nasıl Yazılır?

T.C. Resmi Gazete’nin nasıl hazırlandığı ile ilgili pek çok soru sorulmaktadır. Gazetenin hazırlanışı mevzuat bölümü ve ilan bölümü şeklinde iki evreden oluşur. Mevzuat Bölümü 23 Mayıs 1928 tarihinde 1322 sayılı “Kanunların ve Nizamnamelerin Sureti Neşir ve İlanı ve Meriyet Tarihi Hakkında Kanun” doğrultusunda hazırlanır. Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünde bu kapsamda gazetenin hazırlığı tamamlanır.

Gazetenin ilan bölümü de oldukça önemlidir. T.C. Resmi Gazete bünyesinde yüzlerce hatta binlerce yargı, ihale, personel alım ilanları yayınlanır. Bu ilanların yayınlanması zorunludur. Gazetenin basılması, emir verildikten sonra saat 23.00’dan sonra başlamaktadır. Resmi Gazete bir yılda 354 gün boyunca basılır. Mükerrer sayıları da hesap edildiğinde yaklaşık 410 sayı yayınlanmaktadır.

Resmi Gazete’ye Nasıl Ulaşılır? Nereden Bakılır?

Gazeteye abone olanlara posta yolu ile dağıtımı sağlanır. Türkiye’de veya ülke dışında yaşayanlar en az 1 sene süreyle Resmi Gazete’ye abone olabilir. Ancak en doğru ve en hızlı adres ise Resmi Gazete’nin internet adresi olacaktır. www.resmigazete.gov.tr adresi üzerinden her akşam saat 00.00 itibarıyla gazeteye ulaşmak mümkündür. Hem son ilan ve kararlar hem de gazetenin eski sayıların bu şekilde ulaşmak mümkündür.

Ticaret Sicil Gazetesi Nedir? Ne İşe Yarar? Ne Kadar?

Resmi Gazeteyi kim yayınlar?

28 1322 sayılı Kanuna göre T.C. Resmi Gazete, Başbakanlığın bir ana hizmet birimi olan Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü’nce yayımlanır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.