kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Hava Trafik Kontrolörü Maaşı 2023

DHMİ'de en zor mesleklerden biri olan hava trafik kontrolörü maaşı 2023 yıllarında ne kadar olacak?

A+
A-

Asistan, stajyer hava trafik kontrolörü maaşı 2023

DHMİ bünyesinde çalışan ve görev alanı uçuş işlemlerine ilişkin kule hizmetleri vermek olan görevlilere hava trafik kontrolörü adı verilir. İsmi uçuş iniş ve kalkış izinlerini denetlemesi ve yönetmesi sebebiyle hava trafik kontrolörü olarak belirlenmiştir. Mesleğe giriş sürecinde çift yıllarda yapılan KPSS P3 puanı veen az C seviye yabancı dil gerekmektedir. Yabancı dil seviyesini ispat etmek açısından geçerli kabul edilen sınavlar TOEFLYDS ve IELTS olarak belirlenmiştir.

Havacılık ve Uzay Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

İlana çıkılmasının ardından, KPSS P3 en yüksek adaydan başlanarak personel alımı yapılacak sayının 6 katı aday yazılı sınava 3 katı aday ise mülakata çağrılır. Yapılacak olan yazılı sınav bilgisayara üzerinde yapılmaktadır ve eurocontrol isimli veri tabanı kullanılmaktadır. Sınavın amacı dikkat ölçmeye ve anlama becerisini tespit etmeye yönelik olup bilgi ölçme gibi bir amacı yoktur. Mülakata kalanlara ise diğer birçok kamu kurumundakine benzer bir mülakat yapılmaktadır.

Bu aşamaları geçip kabul edildikten sonra DHMİ Ankara eğitim binasında bir buçuk yıl sürecek zorlu bir eğitim süreci sizleri beklemektedir. Eğitim sürecindeki stajyer hava kontrolörü maaşı ve asistan hava kontrolörü maaşı aylık 16.700 TL düzeyinde olup maaş almaya devam ediyorsunuz. Asistan hava trafik kontrolörü ve stajyer hava trafik kontrolörü arasındaki tek fark yaş şartı olup 27 yaşından gün almamış kişiler stajyer hava trafik kontrolörü olabilmektedir. Yapılan iş açısından ise her ikisinin hedefi de eğitim tamamlayıp asıl görevlerini yaparken kullanacakları hava trafik kontrolörü unvanını almaktır.

Kurs ismi verilen eğitim sürecinin sonunda başarısız olma ihtimali mevcuttur. Eğer başarısız olursanız veya eğitime devam etmek istemezseniz aim memur veya memur kadrolarında çalışma hakkınız mevcuttur.

Eğer eğitimi başarıyla tamamlarsanız ve hava limanına atanıp göreve başlarsanız oldukça iyi maaş alırsınız. Yeni başlayan hava trafik kontrolörü maaşı 2023 temmuz zammı dahil  31.500 TL olarak belirlenmiştir. 2023 yılının ocak ayında diğer memurlara yapılacak %4 zam size de aynı şekilde yansıyacaktır. Hemen belirtelim çalışma düzeniniz veya sonunda elinize geçecek miktar çalıştığınız hava limanı trafik yoğunluğuna göre belli olacaktır. Elinize geçen maaşın bir kısmı eurocontrol tazminatı olup bu tazminat yoğunluğa göre belirlenmektedir. Dolayısıyla Atatürk hava limanında alınan tazminat ile Adıyaman hava limanında alınan tazminat aynı olmayacaktır.

Çalışma sisteminiz en yoğun olduğu takdirde 12 saat mesai 24 saat dinlenme, en sakin olduğu takdirde 12 saat mesai 72 dinlenme arasında belirlenecektir. Yaptığınız iş Bayram, özel gün gibi süreçlerde daha yoğun olan hava trafiğini idare etmek olduğu için bu dönemlerde izin almanız daha zor olacaktır.

5516 1 5fc74eb0feef7b52150fa6689613efad

Havacılık Yönetimi Personeli Maaşları Ne Kadar?

Hava trafik kontrolörü kaç yıl?

4 yıl süren eğitim-öğretim sürecinde, teorik dersler ile birlikte hava trafik kontrol simülatörlerinde uygulamalı dersler gerçekleştirilmektedir.

Yorumlar

  1. rgsrgs Avatar rgsrgs dedi ki:

    mülakatta ne soruluyor?