kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

RTÜK Uzman Yardımcısı

Radyo Televizyon üst kurulu uzman yardımcıları ne iş yapar, özlük hakları nelerdir, tüm detaylar.

A+
A-

RTÜK Uzman Yardımcısı

RTÜK Uzman Yardımcılığı için öncelikle ilgili fakülte bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Bünyesinde pek çok meslek grubunu barındıran RTÜK de uzman yardımcısı olmak isteyenler için bu yazımızı derledik.

RTÜK uzman yardımcısı ne iş yapar bu konuya değinmeden evvel RTÜK ne iş yapar bunu incelemekte fayda var. RTÜK radyo ve televizyonların yayınlarını inceler, yayınların genel ahlaka, kamu düzenine ve yayıncılık ilkelerine uygun olup olmadığını inceler.

Aynı zamanda yayıncılık lisansı, reklam kurallarının ihlal edilip edilmediği konularını da RTÜK denetlemektedir. Yayıncılık kurallarının ihlallerinde  idari para cezası uygulamak veya yayıncılık lisans ihlali gibi  yetkileri de haizdir.

Genel itibariyle şikayet kapsamında yayın takibi yapmakla yükümlü olan uzman yardımcıları, lisanslama veya başka bir daireye verildiğinde ise evrak üzerinde çalışmak durumundadır.

RTÜK Üst Kurul Uzman Yardımcılığı Maaşı Ne Kadar?

RTÜK Uzman Yardımcısı Ne  İş Yapar ?

Uzman yardımcılığı süreci 3 yıldır süreç sonunda tez yazılır ve kurula savunma yapılır. Uzman yardımcılığı sürecinde rapor yazıp yaptırım istemeleri birlikte çalıştıkları uzmanla birlikte mümkündür ancak tek olarak yaptırım talebinde bulunamazlar. RTÜK uzmanlığı özel sektör imkanı da olan bir meslektir.

Kurumda uzun süre çalışıp kurumun çalışma prensiplerini bilen uzmanlar bir süre sonra medya kuruluşlarından birlikte çalışma teklifi alabilmektedir. RTÜK uzman yardımcılığına girişte d seviye yabancı dil uzmanlığa geçişte ise c seviye yabancı dil şartı getirmiştir.

Radyo televizyon üst kurulu mecliste grubu bulunan siyasi partilerin gücü ölçüsünde gösterdiği adaylar arasından TBMM tarafından seçilmektedir. RTÜK bu yönüyle diğer üst kurullardan da ayrılmaktadır. RTÜK şu anda Bilkent’de  bulunan binasında çalışmaya devam etmekte ve henüz İstanbul veya diğer bir ile taşınması söz konusu değildir.

RTÜK Üst Kurul Uzmanlığı Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler Yapıldı

 

RTÜK Uzman Yardımcısı Ne  İş Yapar ?

Uzman yardımcılığı süreci 3 yıldır süreç sonunda tez yazılır ve kurula savunma yapılır. Uzman yardımcılığı sürecinde rapor yazıp yaptırım istemeleri birlikte çalıştıkları uzmanla birlikte mümkündür ancak tek olarak yaptırım talebinde bulunamazlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.