kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Avon Satış Lideri Maaşları Ne Kadar?

Avon Satış Lideri Maaşları Ne Kadar? Avon Satış Lideri Nedir? Avon Satış Lideri Ne İş Yapar? Avon Satış Lideri Nasıl Olunur?

A+
A-

Güzellik markalarının başında gelen avon güzellik markası hakkında sizlere en güncel bilgileri bu yazımızda paylaştık. Avon satış lideri maaşları ne kadar, avon satış lideri kimdir, nasıl avon satış lideri olunur ve görevleri nelerdir gibi soruların cevaplarını sizler için yazdık.

Sosyal medyanın yaygınlaşması, teknolojinin gelişmesi ve farkındalığın artmasıyla kişisel bakım ürünlerine yönelik talep arttı. Bu durum kozmetik sektörünün büyümesine, kozmetik markalarının yaygınlaşmasına yol açtı. Türkiye’de en çok bilinen kozmetik markalarının başındaysa Avon geliyor. Güçlü ve geniş bir çalışan kadrosuna sahip Avon şirketinde en kritik roldeki çalışanlara ise Satış Lideri adı veriliyor. Olabildiğince çok ürün satmak, markayı pazarlamak ve diğer pazarlamacıları koordine etmekle görevli bu kişilerle ilgili pek çok soru soruluyor. Ancak en çok merak edilen konu satış liderlerinin ne kadar maaş aldığı yani ne kadar para kazandığı… Peki Avon satış lideri nedir? Ne iş yapar? Avon satış lideri maaşları ne kadar?

Hırvatistan’da Bulunan Şehirler Nelerdir? Hırvatistan’da Hangi Kasabalar Bulunmaktadır? Hırvatistan Şehirleri

Avon Satış Lideri Nedir?

Avon, 1886 yılında kurulan bir güzellik markasıdır. Dünyanın en büyük kozmetik şirketlerinden olan firma David H. McConnel tarafından ABD’de kurulmuştur. Avon bünyesinde satış yapan bağımsız temsilci sayısının milyonlarca olduğu tahmin edilmektedir. Türkiye’de 1993 yılından beri faaliyet gösteren firmaya büyük bir rağbet vardır. En çok kullanılan markalardan olan Avon ile ilgili ilginç bir istatistik bilgi de bulunmaktadır. Türkiye’de her 1 dakikada 10’dan fazla Avon marka ruj satılmaktadır.

Satış ekipleri bir lider ve altında çalışanlardan oluşmaktadır. Avon’da temsilciler yani üyeler ve satış liderleri yani takımların öncüleri faaliyet gösterir. Temsilciler belirli aralıklarla yenilenen kataloglardaki ürünleri satar ve %33 pay alır. Bu şekilde hem şirkete para kazandırır hem de kendileri kazanmış olur. Satış liderlerinin ise ürün satmalarına gerek yoktur. Onlar takımlarını yöneten kaptanlardır. İsterlerse satış yapabilirler ama asıl görevleri altlarındaki satış temsilcilerini yönetmek ve destek vermektir.

Finlandiya’nın İlleri Nelerdir? Finlandiya’da Hangi Şehirler Bulunmaktadır? Finlandiya Şehirleri Hangileridir?

Avon Satış Lideri Ne İş Yapar?

 • Zorunda olmasa bile satış yapabilir.
 • Satış temsilcileri ile ilgilenir.
 • Temsilcileri koordine eder.
 • Daha fazla satış yapılması için çalışır.
 • Hedefler koyar ve o hedeflere ulaşılmasını sağlar.
 • Firma yetkilileri ile görüşür.
 • Yeni temsilcilerin işe alınmasını sağlar.
 • Sisteme temsilci kaydı yapar.
 • Kendi ekibini oluşturur.
 • Temsilci olmak isteyenlere rehberlik eder.
 • Firmayı temsil eder.
 • Ürünleri tanır ve tanıtır.

Avon Satış Lideri Nasıl Olunur?

Bu görevi üstlenmek hiç de kolay değildir. Ama her şeyden önce firma bünyesinde yer almak, görev yapmak gerekmektedir. Firma bünyesinde milyonlarca bağımsız satış temsilcisi olduğu düşünüldüğünde bu göreve gelmenin ne kadar zor olduğu anlaşılabilir. 

Satış lideri olmak için önce satış temsilcisi olunmalıdır. Bunun için gerekli formlar doldurulur, işe başlanır ve satış yapılır. Getirdiğiniz gelirin artması, başarınızın gözle görünür olması ile birlikte yine başvuru yaparak veya davet edilerek satış lideri olabilirsiniz.

Avon Satış Lideri Maaşları Ne Kadar?

Avon satış temsilcilerinin belirli bir maaşı yoktur. Bu kişiler ne kadar satış yaparsa o toplam miktardan yüzdelik pay alırlar. Ellerindeki kataloglardan sattıkları ürünlerden elde edilen toplam gelirden %33 oranında bir pay alırlar. Ayrıca yaptıkları satışlara göre bazı hediyeler de kazanabilirler. Temsilcilerin yaptıkları satışlardan %10 oranında da satış liderinin prim aldığı belirtilmelidir.

Satış liderlerinin ürün pazarlamasına gerek yoktur. Bu kişiler temsilci kayıtları, temsilcilerin koordine edilmesi ile ilgilenirler. Ancak sorumlulukları oldukça fazladır. Bu nedenle gelirlerinin ne kadar olduğu merak edilir. Satış liderleri de tıpkı temsilciler gibi gelirlerden pay alırlar. Buna göre altlarındaki temsilcilerin yaptığı 1000 TL’lik satıştan %10 ile %30 arasında pay alabilirler. Böylece oldukça yüksek maaşlara sahip olabilirler.

Satış liderleri 1000 TL’lik ürün satışından 150-300 TL, 5 bin TL’lik ürün satışından 750-1500 TL arasında pay alırlar. Temsilciler ne kadar satış yaparsa hem temsilcilerin hem de takım liderlerinin geliri o kadar artar. Örneğin 100 bin TL’lik satış yapan bir ekibin satış lideri o dönemde 10-30 bin TL arasında gelir elde edebilir.

Avon temsilcisi olunca her ay sipariş vermek zorunda mı?

Avonda sipariş zorunluluğu yok.

Yorumlar

 1. Gamze Avatar Gamze dedi ki:

  Bu işi yapmayı çok istiyorum ama üye bulmakta sıkıntı yaşıyorum