kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Salı Günü İçin Kritik Karar, Ramazan Ayında Kapanma Gündemde

Ülkemizde koronavirüs vaka sayılarının 60 binlere dayanmasıyla birlikte hükümetten yeni kararlar gelmesi bekleniyor. Salı günü Ramazan ayının başlamasıyla birlikte tam kapanma yaşanabilir.

A+
A-

Ülkemizde covid-19 (koronavirüs) vaka sayılarının hızlı artışı devam ediyor. Son bir hafta içerisinde virüsün bulaştığı kişi sayısı 60 binleri gördü. Vaka sayısında avrupa ülkeleri içerisinde 2. sıraya, dünya’da dördüncü sıraya kadar yükseldik. Bu durum ciddi önlemler alınması gereğini de yeniden gündeme getirdi. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da Ramazan’da herkesi dinlendireceğiz. Cümlesi üzerine gözler 13 Nisan 2021 Salı gününe çevrildi. Ülke genelinde “tam kapanma” ilan edilmesi beklenen Salı günü merakla bekleniyor. Tam kapanma konusunda yine zorunlu meslek gruplarında çalışanların ve özel izinli olanların muaf tutulması bekleniyor.

Bu hafta netleştirilecek olan ramazan önlemleri çerçevesinde başkent Ankara’da en çok konuşulan konuların başında “Tam Kapanma Mı Olacak?” geliyor. Bu konuda bilim kurulu ve siyasiler, ikiye bölünmüş durumda. Hızla artan koronavirüs vakaları nedeniyle ramazanda “kapanma” yapılmasını savunanlarla, hafta sonu ve akşam sokağa çıkma yasaklarını yeterli bulanlar şeklinde iki grup söz konusu.

Hükümet cephesinden yapılan değerlendirmelerde, turizm sezonu açılmadan önce vakaların kontrol altına alınması gerektiği belirtiliyor. Bunun için, ramazanda ‘kapatma’ yapılarak, mayıs ayının ikinci yarısına daha “az vaka ve kontrollü pandemiyle” girmenin doğru olacağını, böylece turizm tanıtım kampanyalarının daha iyi yönetileceğini söyleyenler olduğunu biliyoruz. “Mart başında erken açıldık. Kademeli normalleşmeye nisan ayında başlamalıydık” diyen hocaların sözlerinin dinlenmemesinin faturasının ödendiğini ifade edenler de var.

Lokanta ve kafelerin kapatılması, belki kuaför ve spor salonlarına yasak gelmesi, 65 yaş ve 20 yaş için yeni kurallar ve saat uygulamasının yapılması, düğün, taziye ve asker uğurlama konularında mart ayından önce de yasakların gevşetilmiş halini görüyorduk. Virüsün en fazla yayıldığı alanlarda buralar oldu. Özellikle ceneza taziyeleri ile düğün salonlarını bir şekilde dolduran kalabalıklar bugün geldiğimiz noktanın habersiydi. Virüse karşı hafife alınan önlemler neticesinde çok ağır bir döneme daha girdik. Bakan Koca tarafından yapılan açıklamada covid-19 ülkemizde üçüncü pik noktasına, İstanbul’da da dördüncü pik noktasına ulaştı. Şimdi merak edilen ise Ramazan’da tam kapanma olacak mı?

Ankara kulislerinde hükümetin, ramazan boyunca “kapatmaya” daha yakın olduğu söyleniyor.

Farklı görüşler sunanların sayısı da bir hayli fazla. Lokanta ve kafe işletmecilerinde ise tam kapatma şöyle dursun, lokanta ve kafelerin gündüzleri açık kalması gerektiği ve bugünkü sistemin devam etmesi gerektiği talep ediliyor. Bir ay önce kendilerine getirilen yasakların kalkmasıyla birlikte ekip kurup, masraf yapan işletmeler, ramazan ayı boyunca gündüzleri lokantaların açık kalmasıyla birlikte masrafların bir bölümünü çıkarabilmenin derdinde. Lokanta ve cafe sahipleri gündüzleri sadece oruç tutmayanların buralara geleceğini belirterek kalabalık yaşanması sorunun da aşılacağını belirtiyor.

Şimdi gözler, hükümet tarafından açıklanacak yeni kararlarda.

Bu kez, turizm sezonuna hazırlanmak için bir-bir buçuk ay çok daha ciddi önlemler alınacak gibi duruyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.