kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 2017 2018 Taban Puanları ve Başarı SıralamalarıSiyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 2017 2018 Taban Puanları ve Başarı SıralamalarıSiyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 2017 2018 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümü 2017 2018 taban puanları nasıldır, siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümüne yerleşmek için kaç bininci olmak gerekir sorularının cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

Siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümü 2017 2018 taban puanları nasıldır, siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümüne yerleşmek için kaç bininci olmak gerekir, 2017 siyaset bilimi ve kamu yönetimi başarı sıralamaları nasıldır, siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümü en düşük taban puan kaç ile kapatmıştır,siyaset bilimi ve kamu yönetimi en yüksek taban puan kaçtır, siyaset bilimi ve kamu yönetimi genel kontenjan sayısı kaçtır gibi soruların cevaplarını sizin için derlemeye çalıştık.

Üniversite sınavlarına girerek 2 yıllık ve 4 yıllık bölümlere girmede kullanılan puanları alan adaylar için oldukça önemli olan bir diğer konu da tercihlerdir. Üniversite tercihi sınavın kendisinden daha zorlu ve daha önemli bir konudur çünkü üniversite tercihi sonrasında okunacak bölüm bireylerin hayatlarının geri kalanında nasıl bir kariyer planlayacaklarını belirler. Sınavdan önce veya sonrasında kazanılmak istenen bölümlere girmek için kaç puan almak veya kaç bininci olmak gerektiğine dair fikir edinilmesi açısından sizin için bu taban puan ve başarı sıralamaları listelerini hazırlıyoruz.

SİYASET BİLİMİ VE KAMU YÖNETİMİ 2017 2018 TABAN PUANLARI VE BAŞARI SIRALAMALARI

Siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümü 2017 yılı kontenjanlarını dikkate aldığımızda Türkiye genelinde toplamda 18658 kontenjana sahip bir bölüm olarak karşımıza çıkıyor. Bunların bir kısmı devlet okullarına bir kısmı da özel okullara ait.

Siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümüne girmek için alınması gereken en düşük puan Anadolu Üniversitesi’ne (Açıköğretim)) ait olup 196.69271 olarak belirlenmiştir. Bölüme yerleşmede kullanılan en yüksek puan İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi’ne (Tam Burslu) ait olup 460,62502 iken en yüksek taban puan da 441,76820 ile aynı üniversiteye aittir.

Siyaset bilimi ve kamu yönetimi başarı sıralamaları konusuna gelecek olursak en düşük puanın sıralaması aşağı yukarı 375 binlerde iken (Türkiye içindeki örgün eğitim veren devlet üniversitesi baz alınmıştır)en yüksek puanın sıralaması ise 2000 civarındadır. Ortalama bir üniversitede bu bölümü okumak için sınava giren adayların 50 bin ile 70 bin arasında bir sıralama yapması gerekmektedir.

Tabi ki bu sıralama bilgileri YGS ve LYS’nin var olduğu dönem ile ilişkilidir. Bu sistemde siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümü TM 3 puan türü ile almaktaydı fakat yeni sistemde 3 puan türünden oluşan TM için artık sadece bir puan türü olacak. Bu da tabi ki sıralamaların oynamasına neden olacak.

Türkiye genelindeki bütün siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümlerinin taban puanları 2017 2018 siyaset bilimi ve kamu yönetimi taban puanları listesi olarak aşağıdaki gibidir.

Üniversite Rehberi

*Yukarıdaki veriler Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) sitesinden alınmıştır.

3377 1 b784a351ef884fa288e48c16f208bb80 scaled

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.